Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Čínské mňamky do každé rodinky, výhody pro některé politiky?

Čína se stává našim největším přítelem, i když obchod se touto zemí nepředstavuje nijak závratné sumy. Zasloužil se o to prezident Miloš Zeman, někdejší politik ČSSD, který nedávno přijal čínského prezidenta a jemuž mohutně přitakává Jaroslav Tvrdík a ministr obrany právě v Zemanově vládě na přelomu 20. a 21. století. Nyní tento sociálně demokratický všeuměl působí jako šéf zastoupení čínské skupiny CEFC pro Českou republiku. Politika je v autu, hlavní jsou prachy. Odlišný pohled však představuje starosta Kolína a kandidát na hejtmana za hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan, jak se dočtete níže.

Čínské mňamky do každé rodinky, výhody pro některé politiky?
Miloš Petera a Wang Dongming podepsali tříletý plán spolupráce. Foto: Středočeský kraj
 
Publikováno: 11.5.2016 v 7:00, Aktualizováno: 10.5.2016 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Pozadu nechce být ani vedení Středočeského kraje, které se hrdě k Číně hlásí. Hejtman Petera, rovněž Miloš, představil minulý týden výhled spolupráce s čínskou provincií Sečuán. Má jít o pravidelné lety na lince Praha Čcheng-tu, příliv investorů do průmyslové zóny v Nymburce nebo rozvoj kapacit v oblasti výcviku a přípravy pilotů, která dnes probíhá na letišti v Bystřici u Benešova. To jsou příklady konkrétních výsledků dosavadní spolupráce mezi Středočeským krajem a čínskou provincií Sečuán, které spolu s dalšími plány představili 2. května středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), spolupředseda Sečuánsko-české rady pro ekonomickou a obchodní spolupráci Jan Kohout a generální sekretář Sečuánsko-české rady pro ekonomickou a obchodní spolupráci Petr Hýl na tiskové konferenci v průběhu návštěvy tajemníka provincie Sečuán Wang Dominga ve Středočeském kraji.

Od 2. května bylo také v objektu Středočeského kraje v Husově ulici v Praze otevřeno oficiální zastoupení provincie Sečuán v ČR a zároveň i kanceláře letecké společnosti Sichuan Airlines. „Umožnili jsme naší partnerské čínské provincii využívat prostory našeho infocentra a myslím, že tím významně přispějeme k rozvoji vzájemného turistického ruchu. Zastoupení Středočeského kraje v Sečuánu by mělo být otevřeno v průběhu června,“ dodal Miloš Petera.

Na tiskové konferenci zazněly také informace o Memorandu o spolupráci mezi Středočeským krajem a provincií Sečuán, jež hejtman Petera podepsal společně s generálním tajemníkem Wang Dongmingem a které obsahuje plán rozvoje vztahů mezi oběma regiony pro následující tři roky, přesto, že v říjnu se uskuteční krajské volby.

Podle hejtmana Petery dokument navazuje na již uzavřené partnerství v předchozím období. Nově definuje oblasti spolupráce obou regionů – především v oblastech obchodní výměny, ekonomické, vědecké a technické spolupráce a také v oblasti kultury, sportu a turistického ruchu.

„Dohodli jsme se mimo jiné, že přímá linka mezi Prahou a Čcheng-tu bude od poloviny června létat dvakrát týdně. V dalších letech chceme, aby létala třikrát týdně. Každopádně by mělo Českou republiku i díky této konkrétní dohodě navštívit 25.000 turistů ze Sečuánu,“ prohlásil hejtman Miloš Petera.

„Chceme, aby u nás čínští podnikatelé investovali a zaměstnávali lidi. Aby zakládali nové společnosti, nikoliv kupovali ty stávající. Proto připravujeme další návštěvy čínských investorů v Nymburce, kde již deset let úspěšně působí firma Changhong. Navíc recipročně připravujeme projekt, který pomůže malým a středním českým firmám k zařazení na čínský trh,“ uvedl Jan Kohout. „Právě pro malé a střední firmy je totiž velmi těžké na čínský trh proniknout,“ dodal.

Čínské mňamky do každé rodinky, výhody pro některé politiky?
Vít Rakušan.
Foto: Archiv KP

Dalšími konkrétními výsledky, jež kraj očekává, jsou také rozvoj spolupráce v oblasti výcviku a přípravy pilotů Sichuan Airlines, která dnes probíhá na letišti v Bystřici u Benešova a je zajišťována společností F AIR, spol. s r. o. „V oblasti letectví je významný také společný vývojový projekt letadla D6 pro šest až osm pasažérů, který bude kompletně probíhat v Česku. Tady vidím příležitost pro řadu českých podnikatelských subjektů,“ podotkl hejtman Petera.

Čínská delegace v čele s generálním tajemníkem provincie Sečuán Wang Dongmingem pobývala ve Středočeském kraji od soboty 7. května. Spolu s nejvyšším představitelem provincie přiletěli i další významní hosté a podnikatelé. V neděli 8. května byla kromě podpisu memoranda na programu návštěva Nymburka a pozemku určeného pro výstavbu budoucí česko-čínské průmyslové zóny, prohlídka továrny Changhong a odhalení desky Changhong European R&D Center. Dále zahraniční hosté zavítali do letecké firmy F AIR v Benešově a prohlédli si zámek Konopiště.

Společná jednání proběhla také s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem (oba ČSSD). Hosté ze Sečuánu svou třídenní návštěvu Česka zakončili 10. května setkáním s prezidentem Milošem Zemanem.

Zajímavé je, proč Středočeský kraj podepsal Memorandum o spolupráci se Sečuánem na tři roky, když v říjnu bodu volby do krajského zastupitelstva a není tedy jasné, jestli bude u středočeského vesla nadále ČSSD. Představme si, že by se hejtmanem stal starosta Kolína Vít Rakušan, který na tuto funkci kandiduje za hnutí Starostové a nezávislí. Je to pouze hypotetická možnost, ale každopádně Vít Rakušan dohodě za tohoto stavu nakloněný není.

„Na vaši otázku, zda bych já memorandum podepsal, mohu uvést, že za podmínek, kdy bylo podepsáno tajemníkem Komunistické strany Číny, bych ho nepodepsal. První věc, která mě vadí je ta, že za čínskou stranu nepodepisoval memorandum představitel provincie Šečuán, nýbrž tamní ´provinční tajemník Komunistické strany Číny´. Na to bychom, myslím, v Čechách ani ve Středočeském kraji, přistupovat rozhodně neměli. Historii totiž píší zprvu nenápadné symboly. V současné době čínskou ekonomiku ignorovat nejde, nicméně vytváření čistě čínských průmyslových zón, jak se o tom hovoří v Nymburce, mi nepřijde jako nejlepší řešení,“ řekl kandidát na středočeského hejtmana Za hnutí Starostové a nezávislí.

Podle hejtmana Miloše Petery dokument navazuje na již uzavřené partnerství v předchozím období, v roce 2005 za krajské vlády Petra Bendla z ODS. Podpis údajně nekopíruje volební cykly. Nově definuje oblasti spolupráce obou regionů – především v oblastech obchodní výměny, ekonomické, vědecké a technické spolupráce a také v oblasti kultury, sportu a turistického ruchu.

Autor článku: Michal Černý, Středočeský kraj
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM