Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 26. dubna 2019

Co provedlo sucho s dvěma nejznámějšími kolínskými potoky?

Horko a sucho. To byla o prázdninách dvě nejčastěji skloňovaná slova i v Kolíně. Stavy vody v řekách našeho regionu jsou hluboko pod normálem. A potoky? Jejich vodnatost jsme se vydali zkontrolovat v předposledním srpnovém týdnu. Prošli jsme se podél nejznámějších kolínských potoků, okolo Pekelského i toho Polepského.

Co provedlo sucho s dvěma nejznámějšími kolínskými potoky?
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 1.9.2018 v 7:00, Aktualizováno: 31.8.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Pekelský potok sbírá vodu ze Štítarského údolí, napájí rybník Peklo a ústí do Labe mezi Kolínem a Klavary, v místě, kde ho po lávce překračuje turistická cesta. Zde se nám naskytl zvláštní obraz. Mrtvou sojku na suchém dně jsme si vyložili jako varovné znamení. Koryto bylo suché se spadaným listím, na březích prosperovaly spíš odolné keře než tráva. Při cestě podél koryta jsme našli i popel po ohni, který si někdo rozdělal přímo na dně. Výmluvnější svědectví degradace potoka jsme najít nemohli. Podle našeho odhadu je potok vyschlý již několik týdnů a nějaký přechodný déšť mu život nevrátí. Z Pekelského potoka se stala čertova brázda.
Na Polepský potok jsme se těšili víc, a to zejména kvůli známému Polepskému vodopádku, který zde padá po vysoké skalní stěně. A opravdu, voda zde ještě teče, i když je jí velmi málo. Kbelík vody byste pod vodopádem načepovali tak za půl minuty. I údolí potoka je zelené, byť tu voda spíš jen stojí než zurčí a některým lidem ze zahrádek již vysychají studně. Právě ti říkají, že víc jak třicet let nepamatují takové sucho. Potok pramení v sousedním, kutnohorském okrese a cestou přes Chotouchov, Ratboř a Pašinku má v cestě několik rybníků, které mohou jeho průtok zvednout. Příčina toho, že potok ještě neztratil zcela vodu, je však zřejmě jiná. Do koryta jde totiž voda z čistíren odpadních vod, které jsou po trase potoka.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM