Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. dubna 2018

Continuo zazpívá i George Harrisona

Pěvecký soubor Continuo, který na Kolínsku působí již 14 let, uvede v neděli 18. června od 18 hodin v evangelickém kostele svůj tradiční letní koncert.

Continuo zazpívá i George Harrisona
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 16.6.2017 v 16:00, Aktualizováno: 15.6.2017 v 21:00
Rubrika: Zpravodajství

Členka sboru Petra Kotlářová nám sdělila, že koncert bude spíše zábavný a pestrý: "Tím, že nejsme nijak žánrově vyhraněný soubor, můžeme divákům nabídnout něco málo z klasické sborové hudby, zazní několik písní v češtině, většinou lidových. Dále zkoušíme spirituály a úpravy soudobých písniček. V některých úpravách nás doprovodí klavír.“

* Jaké soudobé písně vás oslovily? Jsou to obecně známé hitparádové šlágry?

Tato otázka si vyžaduje trochu širší vysvětlení. Jelikož spolu fungujeme už tak dlouho a někteří členové to opravdu spolu „táhnou“ těch 14 let, tak se naše spolupráce trochu posunula. Začínali jsme jako klasický sbor, kdy dirigent přinese repertoár a se sborem ho nastuduje. Ale my už jsme taková poloviční rodina, takže dirigent opravdu vybírá i podle toho, aby se nám písničky líbily a dobře se nám zpívaly. Po dvou mších, které jsme uvedli před Vánocemi, jsme si žádali něco „populárního“. Takže pro tento koncert byla vybrána např. jedna písnička od George Harrisona, kytaristy Beatles nebo velmi krásná písnička z jedné disneyovky. Záměrně neříkám názvy, to bude překvapení pro diváky.

* Aranže na popové songy si píšete sami?

Jsme amatérský sbor, všichni máme nějaké zaměstnání nebo studujeme, věnujeme se svým rodinám. Napsat dobrou úpravu jakékoli písničky pro smíšený sbor vyžaduje především talent a čas. My si s radostí zazpíváme úpravy hudebníků, kteří se této činnosti věnují či věnovali takzvaně na plný úvazek. Naše hudební scéna má štěstí na skvělé skladatele, kteří se na práci pro sbory zaměřují. Mými oblíbenci jsou Zdeněk Lukáš a Petr Eben. Jejich úpravy lidových písniček jsou nadčasové a pro zpěváky velmi atraktivní. Uznávám, že pro posluchače jsou to trochu náročnější kusy, ale například zpívat "Dobrú noc" od Petra Ebena bylo pro mě blaho. Letos si dáme moravskou lidovku "Věneček" od Zdeňka Lukáše pro čtyři ženské hlasy. Ze světových autorů velmi rádi zařazujeme do repertoáru úpravy Kirby Shaw, který v podstatě z čehokoli udělá krásnou jazzovou věc. Na koncertě budeme zpívat "California Dreaming" od Mamas and Papas, kterou Kirby Shaw upravil do verze lehce taneční jazzové latiny. Pokud sáhneme po spirituálu v úpravě Moses Hogana, tak se taky nemůžeme nikdy splést.

* Je pro sbor snazší dělat pop než klasiku?

To se nedá jednoznačně určit, dokonce bych si dovolila říct, že je to jedno. V obou případech narazíte na úpravu, kterou zazpíváte tzv. z listu a za jednu či dvě zkoušky je písničku možné zpívat na koncertě. Zažili jsme ale i skladby, které jsme studovali třeba půl roku. Vzpomínám na sborovou úpravu "All the things you are", kde v některých pasážích jsme téměř každý ze sboru zpívali jiný hlas a pořádně secvičit všechny harmonie byla práce na dlouhou dobu. Přitom původní melodie v podání třeba Elly Fitzgerald zní tak jednoduše… Zpívat klasiku má výhodu, že nikdo nemůže srovnávat s originálem. Když slyšíte Johna Lennona zpívat "Imagine", musí být sborová úprava tak dobrá, aby její provedení nevyznělo trapně nebo komicky. Třeba známý 4tet si právě tuto písničku upravil a zní skvěle. Náš dirigent vybírá podle toho, jak je písnička rozepsaná do jednotlivých hlasů. Pro sbor není moc zábavné, když soprán zpívá melodii a zbytek jen doprovází a imituje např. basu nebo bicí slabikami dum-dum. Takže například mnou zmiňovaná disneyovka je úpravou velmi pěkně napsanou, všechny hlasy si „rozebraly“ melodii mezi sebe, cvičili jsme ji intenzivně téměř tři měsíce a výsledek si přijďte poslechnout na náš koncert 18. června.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM