Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. července 2019

Čtvrtek věnovaný židovským spoluobčanům, zavražděným za války Němci

Kolín patří mezi 21 českých měst a obcí, v nichž ve čtvrtek 2. května proběhne akce nazvaná ´Veřejné čtení jmen obětí holocaustu - Jom ha-šoa´.

Čtvrtek věnovaný židovským spoluobčanům, zavražděným za války Němci
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 2.5.2019 v 7:00, Aktualizováno: 1.5.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Akce připomíná židovské spoluobčany, kteří byli za války zavražděni v německých vyhlazovacích táborech. Každý, kdo v uvedený den přijde ve 14 hodin na Karlovo náměstí, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji, která může přečíst do připraveného mikrofonu. "Zapojit se do čtení jmen obětí může kdokoliv – akce je určena široké veřejnosti. Hojně se do čtení jmen zapojují nejen pamětníci a přeživší koncentračních táborů a jejich potomci, ale též mladí lidé, někdy i celé školní skupiny. Velice nás těší, že se každý rok k veřejnému čtení přidávají nová města,“ popisuje veřejné čtení jmen obětí holocaustu Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy. V Kolíně bude veřejnému čtení ve 13.30 hodin předcházet položení už 66. stolpersteinu JUDr. Františku Aschermannovi před domem čp. 7 na Karlově náměstí. Kolín byl po Praze druhým českým městem, kde se od roku 2008 začaly pamětní kameny se jmény (neboli stolpersteiny) vsazovat do dlažby chodníků před domy, kde oběti německé genocidy žily. Ve stejný den v 17 hodin budou v synagoze v ulici Na Hradbách zahájeny tři tématické výstavy. První nese název ´Kameny zmizelých: Kolínské stolpersteiny vyprávějí´. Druhá výstava s názvem ´Po-lin´ mapuje osudy židovské komunity na území "republiky mnoha národů" od 11. století, kdy se na toto území dostala početná skupina z Prahy, přes tzv. "zlatý věk" až po ničení židovské kultury v období 2. světové války. Dodejme, že hebrejské slovo pro ´Polsko´ je někdy vyslovováno jako ´Polin´ a stalo se i názvem Muzea polských Židů ve Varšavě. Třetí výstavu možno označit jako doprovodnou a nabízí snímky polského fotografa Pawla Kozlowského.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM