Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 24. června 2019

Čtyři roky nejviditelnějších proměn Kolína v jeho polistopadové historii

Město oblepené plakáty, panely s fotografiemi lídrů v nadživotní velikosti na náměstí i v ulicích, poštovní schránky přetékající barevnými letáky a na Facebooku hádky a osočování, leckdy přerůstající v regulérní hysterii. Ano, i v Kolíně za týden proběhnou komunální volby.

Čtyři roky nejviditelnějších proměn Kolína v jeho polistopadové historii
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 30.9.2018 v 7:00, Aktualizováno: 29.9.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Pamatujete? Už před čtyřmi lety se Kolín dostal i do celostátních médií svým zcela bezprecedentním volebním výsledkem. Seskupení "Změna pro Kolín", vedené Vítem Rakušanem, tehdy pobralo od voličů po čtyřleté práci ve vedení radnice nevídaných 64 procent hlasů, zadupalo do země klasické politické strany (ČSSD do zastupitelstva proklouzla s jediným mandátem, ODS se tam poprvé po dvaceti letech nedostala vůbec) a ovládlo zastupitelstvo více než dvoutřetinovou většinou mandátů (dvacet z dvaceti sedmi). A i když "Změna" mohla bezproblémově řídit radnici sama, velkoryse přizvala do koalice další dva partnery, přičemž sdružení "Kolíňáci" dokonce přenechala post místostarosty (Tomáš Růžička) a ČSSD místo v městské radě (Karel Molnár).
Voliči přitom tak nevídanou mírou sympatií zahrnuli seskupení, které vlastně jen stihlo začít látat ty největší hrůzy, které na radnici zůstaly po předchozích garniturách. Většinu prvního funkčního období totiž zabraly sebezáchovné práce na odvrácení bankrotu, který nad nejzadluženějším českým městem visel v podobě více než miliardového dluhu a na postupném "přenastavování" radnice i městských institucí do podoby standardně fungujícího mechanismu. Triumf ve volbách tak paradoxně přineslo "Změně" vlastně jen pouhé potvrzení jejich vůle změny provádět a slib, že velké a viditelné změny přijdou ve druhém volebním období.
Kdyby politika fungovala jednoduše a racionálně, nemohla by "Změna pro Kolín" letos získat méně hlasů než před čtyřmi lety, protože tentokrát už může jen věcně vypočítávat, co ze svého minulého volebního programu splnila. A že je co "odškrtávat"! Za investované stamilióny se proměňují celé městské lokality (mj. autobusové nádraží, okolí chrámu, areál zámku, terasy nad řekou) i páteřní ulice (Pražská, Masarykova, Slovenská, Okružní aj.), desítek větších i menších vylepšení se dočkaly školy i zařízení pro seniory či městská infrastruktura, pod jasnou "kuratelou" nově angažovaného městského architekta jsou připravovány proměny dalších lokalit (Komenského park, zálabské Jiráskovo náměstí, ulice Politických vězňů) a Kolín si navíc buduje svou celorepublikovou image "chytrého města", využívajícího technologie usnadňující každodenní život jeho obyvatel. To, že jde o čtyři roky nejviditelnějších proměn Kolína v jeho polistopadové historii, by zřejmě nerad, ale přesto, odkýval i ten nejzavilejší odpůrce stávající radniční garnitury.
Tak snadné to ale "Změna pro Kolín" přece jen mít nebude. Stojí proti ní totiž dvojí bariéra - jednak za osm let vyprchal její "pel novosti" a v lidské nátuře je zakořeněn zvyk ohlížet se po čase po alternativě. Druhým, často nevnímaným, ale silným "podvědomým" faktorem je i nedlouhé, zato výrazné angažmá lídra "Změny", Víta Rakušana, v celostátní politice, navíc v mediálně viditelné funkci místopředsedy opoziční strany (STAN). Slyší-li ho totiž kolínští sympatizanti ANO 2011, ČSSD, ODS, SPD či třeba prezidenta Zemana pravidelně z televizní obrazovky nevybíravě útočit na "své" strany či "své" politiky, mohou se mu za to "pomstít" upřením hlasu v komunálních volbách, i když za normálních okolností by ho (stejně jako před čtyřmi lety) volili. A co právě tyhle "iracionální" nálady s preferencemi "Změny" provedou se neodvažujeme tipovat.
A jak jsou na tom vyzyvatelé? Zřetelný bonus ve jméně oblíbeného místostarosty Tomáše Růžičky má nové uskupení "Volba pro Kolín", nabízející kromě něj i další známá jména, která prošla kolínskou politikou (Václav Navrátil, Karel Sova). Stávající koaliční partner "Změny", ve vedení radnice léta přítomní "Kolíňáci", staví na bývalém místostarostovi Janu Pospíšilovi a v komunálnách volbách osvědčeném mixu oblíbených pedagogů, lékařů či sportovců. S přihlédnutím k momentálnímu rozložení sil v celostátních průzkumech volebních preferencí by uspět mělo hnutí ANO či Piráti, vzhledem ke specifické předvolební situaci v Kolíně pro ně (stejně jako pro ODS) ale zřejmě bude velkým úspěchem už to, když překonají pětiprocentní klauzuli nutnou pro vstup do zastupitelstva.
A resumé? Po minulých volbách se o příčinách zdejšího "volebního zázraku" v podobě drtivého vítězství "Zmeny pro Kolín" přijela přesvědčit redaktorka Deníku Referendum Zuzana Vlasatá. "Kolínský volební příběh není nakonec ani tak zázrakem, jako spíš souhrou několika navzájem se obohacujících faktorů: dobrá práce slušných lidí, které to spolu baví, charismatický lídr a tragická opozice," konstatovala a připojila závěr, který má z odstupu čtyř let nebývalou gradaci: "Jenom bych coby prvonávštěvnice Kolína doporučila věnovat v novém volebním období více pozornosti vlakovému a přilehlému autobusovému nádraží. Nedělají městu moc dobrou vizitku. Ale mám takový pocit, že až příště přijedu, víc by mě překvapilo, kdyby v pořádku nebyly, než když v pořádku budou."

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM