Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

Další poslanec za kolínsko na odstřel? Čihák ministrem nebude a ještě prý dostane do držky!

Už je jasné, že kolínský poslanec za Ano 2011 Pavel Čihák ministrem dopravy nebude. Stane se jím s největší pravděpodobností Antonín Prachař. Jediný, kdo mu může cestu na nábřeží Ludvíka Svobody zkomplikovat, je prezident Miloš Zeman. O možném obsazení zmíněného postu Pavlem Čihákem spekulovalo krátce po jeho zvolení třeba obvykle dobře informované Právo, předtím i my.

Další poslanec za kolínsko na odstřel? Čihák ministrem nebude a ještě prý dostane do držky!
 
Publikováno: 15.1.2014
Rubrika: Zpravodajství

Jenže pak se všechno zkoplikovalo. Nové vedení Správy a údržby silnic Středočeského kraje, kterou předtím kolínský poslanec vedl v letech 2008 až 2012, však po parlamentních volbách prohlásilo, že organizaci Pavel Čihák nevedl dobře. Na základě údajného zjištění auditu měl jmenovaný nedostatečně kontrolovat dodavatele a správa měla plýtvat svěřenými penězi. Pavel Čihák nařčení odmítl. Následně se ve sdělovacích prostředcích objevilo, že zákonodárce nemá šanci ministrem dopravy se stát, protože měl mít blízko k aktuálně souzenému bývalému hejtmanovi Davidu Rathovi.

Minulý týden se objevily na zpravodajském webu IHNED.cz články týkající se spojení obou mužů, z nichž citujeme: Na rozdíl od jiných měl (Čihák) u hejtmana Davida Ratha vždycky otevřené dveře. Spolu plánovali, které středočeské silnice se opraví. A když Ratha zatkli, smetlo to i jeho. "Prostě si mě radní zavolali a řekli: Tady to podepište," vzpomíná na okamžitý vyhazov Pavel Čihák, bývalý šéf krajské údržby silnic a současný poslanec ANO.

Ten si do sněmovny přináší minulost hlavního rozdělovače miliard, které za éry Davida Ratha utrácel Středočeský kraj za opravy silnic. S podezřením, že zakázky-losovačky, které spolu připravili, byly výrazně předražené. Jeden příklad: rekonstrukce silnice a dvou mostů mezi Čechticemi a Loktem na Benešovsku měla za Ratha stát 81 milionů. Když hejtmana předloni v květnu detektivové obvinili z korupce, radní tendr zrušili. A místo losovačky, v níž smělo podat nabídku jen pět firem vybraných počítačem, soutěž otevřeli všem. A cena najednou klesla na 44 milionů.

Spojenectví Čiháka jako ředitele krajské údržby silnic a hejtmana Ratha bylo tak silné, že podle bývalých radních mělo tohle duo neomezený vliv na všechny dopravní investice. "V podstatě oni dva naplánovali a rozhodli, co se postaví. Radní do toho nemohli mluvit," říká někdejší radní Zdeněk Seidl.

Ceny výrazně spadly i v dalších opakovaných tendrech. Silnice na Kutnohorsku, soutěžená opět losovačkou, měla odhadovanou cenu 17,7 milionu. Opraví se za 10,3 (milionu). Rath to přičítá krizi, firmy prý osekávají náklady, aby měly alespoň nějaký zisk. "Podívejte se, jak ale trpí kvalita. Pak se stane, že spadne obchoďák a zabije lidi," pomáhá si Rath příkladem listopadového zřícení nákupního centra v lotyšské Rize.

Už 14 dní po Rathově zatčení ostatně vedení kraje Čiháka na hodinu odvolalo a zastavilo všechny rozjeté dopravní soutěže za stamiliony. "Tušili jsme, že ty zakázky mohou být příliš drahé. A to se potvrdilo," dodává Zuzana Moravčíková (ČSSD), která se stala po Rathovi dočasnou hejtmankou.

Čihák, který kromě kraje prošel stavebními firmami a Ředitelstvím silnic a dálnic, nepopírá, že si s Rathem rozuměli. "Já si ho dodnes vážím. Všechny materiály o dopravě měl perfektně nastudované, spal jen pět hodin denně," vypráví Čihák. I když odmítá, že by vytvořili mocné spojenectví, kdy sami ovlivňovali všechny dopravní investice. Čihák říká, že takovou moc nad zakázkami rozhodně neměl - vše prý řešil investiční odbor kraje. "Rath se mě maximálně zeptal, v jakém je ta která silnice stavu. Jestli opravdu potřebuje opravit. Nechtěl vyhazovat peníze oknem," vysvětluje svoji roli Čihák.

Krátce po volbách zveřejnila Česká televize informaci o auditu z doby, kdy Čihák řídil krajskou údržbu silnic: například jeden vysazený stromek podél silnice vycházel na 2.500 korun, což auditory zarazilo. Podle Čiháka jsou to chiméry a další audity prý ukážou, kde je pravda.

Televize Nova zase odvysílala reportáž o tom, jak Čihák mohl jít na osm let do vězení, protože mu v roce 2010 našli policisté v autě medvědí kůži, medvědí maso a pušky. Dnešní poslanec se u soudu hájil, že chráněného medvěda nezastřelil - koupil ho na Slovensku a netušil, že se to nesmí. Soud stíhání zastavil po tom, co Čihák zaplatil 100 tisíc na charitu. Dnes si myslí, že audit i "medvěda" na něj novinářům donesli lidé, kteří ho nemají rádi ještě z působení na kraji. "I když uznávám, ten medvěd, to byl osobní kiks. Ale pozor - já nic nezapíral, všechno jsem přiznal," upozorňuje Čihák, napsal Vojtěch Blažek, který žije v Kolíně.

Jak dále IHNED.cz napsal, Čihákovy škraloupy z minulosti a spojenectví s Davidem Rathem rozčílily jeho nadřízeného ze sněmovny Jaroslava Faltýnka. Ten si Čiháka pozve na kobereček. Bude po něm chtít důkladně vysvětlit jeho minulost. Faltýnka rozzlobily informace o tom, že Čihák získal od Ratha takřka neomezený vliv na to, jaké silnice se za stamiliony v kraji opraví. Poslance ANO Čiháka čeká podle Faltýnka velké vysvětlování a půjde o jeho další politickou kariéru ve straně miliardáře Andreje Babiše. "Počítám, že v úterý (14. ledna) s ním budu mluvit. Jasně, že budu chtít vysvětlení. Dostane do držky," řekl v rozhovoru pro IHNED.cz slyšitelně rozčílený Faltýnek.

Že se poslancům za Kolínsko nedaří, potvrzuje i fakt, že poslanec (Ondřej) Plašil (ODS) byl chycen opilý za volantem, jeho nástupce Roman Pekárek (ODS) sedí za úplatkářství, málokdo ví, že i doktor Rath (ČSSD) byl poslancem za Kolínsko a momentálně chvíli nesedí… Často propíraným v tisku je i europoslanec Milan Cabrnoch, spojený s miliardovým projektem IZIP, jak správně připomenul ve svém nejnovějším textu na blogu IDnes šéf městské knihovny Pavel Kárník.

Autor článku: M. Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM