Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 25. února 2017 a svátek má Liliana.

Den Architektury opět i v Kolíně. Zájemce čeká procházka po hraně města a inspirující film

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční o víkendu 4. a 5. října u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program zasáhne 52 českých a 3 slovenská města včetně Kolína. Akce navazuje na předchozí tři ročníky a jejím základem jsou architektonické procházky vedené architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Vstup na všechny akce je zdarma.

Den Architektury opět i v Kolíně. Zájemce čeká procházka po hraně města a inspirující film
 
Publikováno: 3.10.2014 v 7:00, Aktualizováno: 2.9.2014 v 15:00
Rubrika: Kultura

"Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech," říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

V Kolíně se v sobotu 4. října můžeme těšit na dvě události. Platforma architektů "ko!arch" zve už ve 13 hodin na procházku nazvanou Kolín - hrana periferie a města a krajiny. "Představíme město na jeho hraně. Na hraně, kde se ještě nachází město a kde už je krajina; kde už periferie. Pokusíme se najít současný obraz města, jeho současnou vedutu. Představíme panoramata, která jsou pro Kolín příznačná, a bylo by škoda o ně přijít," slibují protagonisté experimentální vycházky. Sraz zájemců o vycházku je ve 13 hodin na Podskalském nábřeží.

Na procházku navazuje od 18 hodin v Kině 99 promítání filmu Lidský rozměr. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala. Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor". Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku.

Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor".
Foto: Foto z filmu Lidský rozměr
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kraj zarazil financování cerhenické cyklostezkyNejstarší matematická soutěž v KolíněGalerie 99 zahájila Stráníkovými snímkyMěstské terasy nabídnou příjemné posezení přímo u Karlova náměstí
Kalendář akcí: Únor
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
21
St
1
 
Čt
23
 
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM