Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 22. října 2017

Den Architektury opět i v Kolíně. Zájemce čeká procházka po hraně města a inspirující film

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční o víkendu 4. a 5. října u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program zasáhne 52 českých a 3 slovenská města včetně Kolína. Akce navazuje na předchozí tři ročníky a jejím základem jsou architektonické procházky vedené architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. Ti široké veřejnosti nabídnou unikátní příležitost objevit místní architektonické unikáty, zajímavé stavby současné architektury, upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti. Vstup na všechny akce je zdarma.

Den Architektury opět i v Kolíně. Zájemce čeká procházka po hraně města a inspirující film
 
Publikováno: 3.10.2014 v 7:00, Aktualizováno: 2.9.2014 v 15:00
Rubrika: Kultura

"Snažíme se poukázat na skryté kvality měst, potenciál míst a zvýšit všeobecnou citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí. Díky celorepublikovému programu usilujeme o lepší životní prostor i v malých městech a regionech," říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

V Kolíně se v sobotu 4. října můžeme těšit na dvě události. Platforma architektů "ko!arch" zve už ve 13 hodin na procházku nazvanou Kolín - hrana periferie a města a krajiny. "Představíme město na jeho hraně. Na hraně, kde se ještě nachází město a kde už je krajina; kde už periferie. Pokusíme se najít současný obraz města, jeho současnou vedutu. Představíme panoramata, která jsou pro Kolín příznačná, a bylo by škoda o ně přijít," slibují protagonisté experimentální vycházky. Sraz zájemců o vycházku je ve 13 hodin na Podskalském nábřeží.

Na procházku navazuje od 18 hodin v Kině 99 promítání filmu Lidský rozměr. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život. Lidský rozměr je dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala. Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor". Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku.

Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor".
Foto: Foto z filmu Lidský rozměr
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Funkeho fotky Kolína si prohlédlo hodně lidíKolínská nejchytřejší klíčenka na cestě do velkého světaKotlíkové dotace zatím nejsou vyčerpányStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM