Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 23. září 2018

Dětské centrum Rimava funguje za každého počasí

Na kolínském sídlišti, v místě bývalého centra Anděl, bude ve středu 11. října otevřena první vnitřní herna pro děti. Jméno Rimava dostala podle ulice Rimavské Soboty, v níž se nachází.

Dětské centrum Rimava funguje za každého počasí
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 11.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 10.10.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Název Rimava napadl Tomáše Růžičku při jedné diskuzi s ředitelem Domů dětí a mládeže Lubošem Votroubkem. Herna nabízí vyžití s kapacitou pro třicet pět dětí a vzhledem k umístění ve vnitřních prostorách není pobyt v ní limitován počasím ani roční dobou. Na podrobnosti jsme se ptali místostarosty Tomáše Růžičky, který se na myšlence herny i její přípravě společně s Lubošem Votroubkem výrazně podílel.
 
* Odkud vzešel nápad využít prostory bývalé samoobsluhy jako interiérovou hernu?
Původním záměrem bylo přestavět mnohem menší prostor v Benešově ulici naproti potravinám Andílek na kavárničku s dětským koutkem, která v Kolíně není. Koncepčně ale v tomto prostoru nakonec dostal přednost záměr Farní charity Kolín a jejich program pro sanaci rodiny, který nám v Kolíně dlouhodobě chyběl. Pro dětské využití jsem poté doporučil výrazně větší plochu bývalé samoobsluhy, která byla volná a pro níž jsme v té době hledali nájemce. Vizí jsme měli několik, nakonec se ale ukázala jako životaschopná právě přestavba na dětské centrum s interiérovou hernou.
 
* Jak dlouho trvala příprava herny? A co v adaptovaném prostoru příchozí najdou?
Prostory jsme kompletně projektově připravili a zrekonstruovali během deseti měsíců, a to včetně všech sítí. Velkou výzvou byl samotný prostor, který nás výrazně limitoval při tvorbě herních prvků i potřebného zázemí. Původní prostory totiž sloužily pro provoz samoobsluhy a bylo zapotřebí vybudovat sociální zázemí pro děti, personál a imobilní občany. Herna nabízí velkou herní klec tvořenou z tzv. "cha-cha boxů" a menší ohrádku s barevnými míčky pro nejmenší. "Cha-cha boxy" patří mezi originální zasíťované herní systémy pro vnitřní prostory, které lze různě modifikovat v ploše i prostoru. Z boxů jsme nechali vytvořit labyrint s překážkami, skluzavkou, vyhlídkou a dalšími prvky. Celá nosná konstrukce je tvořena pevným rámem a opatřena měkkými ochrannými návleky. Stěny jsou vyplněny ochrannými sítěmi. Prvky jsou certifikované a poskytují bezpečnost i uživatelský komfort. Jednu stěnu dětského centra jsme využili i pro edukativní činnost a umístili na ni desatero bezpečného internetu. Celková plocha včetně zázemí dětského centra je téměř 200 čtverečných metrů a současně si tu může hrát 35 dětí. 
 
* Kdy herna otevře a jaká bude její otevírací doba?
Dětské centrum Rimava se poprvé veřejnosti otevře ve středu 11. října od 12 hodin. Provozní dobu a další podstatné náležitosti si řídí nájemce, tedy Dům dětí a mládeže Kolín v čele s ředitelem Lubošem Votroubkem a zpočátku bude od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin. Je ale možné, že provozní dobu DDM podle zájmu dětí v budoucnu upraví.
 
* Je v herně nutná přítomnost rodičů? A bude tam pro ně nějaké zázemí?
Vstup dětí je možný pouze v doprovodu rodičů. Rodiče mohou využít nabídku kávy či drobného občerstvení. Rozsah nabídky je v kompetenci nájemce, zázemí doplňuje wi-fi zdarma. 
 
* Kolik radnice za přestavbu a vybavení herny zaplatila?
Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor včetně sítí stála cca 1,8 miliónů korun bez daně. Další položkou byly herní certifikované prvky, vyrobené v České republice a v Anglii. Před jejich pořízením jsem společně s ředitelem Domů dětí mládeže Lubošem Votroubkem navštívil několik dětských heren v různých místech republiky, ptali se na zkušenosti a hledali kontakty na výrobce. S Lubošem Votroubkem jsme nad koncepcí herny proseděli mnoho hodin, protože jsme nechtěli vytvořit standardní komerční hernu, ale mysleli jsme i na to, aby herna sloužila i pro zájmovou mimoškolní činnost Domu dětí a mládeže. U herních prvků jsme se po zjištění zkušeností z jiných heren rozhodli nikoliv pro dovoz z Asie, ale pro kvalitní českou výrobu. Na pořízení dětských prvků a herní podlahové podložky jsme získali dotační grant z TPCA ve výši 700 tisíc korun a k němu jsme přidali ještě menší část z městského rozpočtu. Součástí centra jsou i dětské stolečky, židličky, stolky a židle pro dospělé či malý pult pro obsluhu s nabídkou kávy aj.
 
* Prostor herny je už definitivně hotový nebo počítáte s dalšími úpravami?
Příští rok plánujeme venkovní úpravy. Uvažujeme o společném projektu s Centrem pro seniory na propojení aktivit kolínských seniorů a dětí ve společném zázemí zahrady. Má to svoje opodstatnění, pomůže to oběma skupinám. Další variantou mohou být i venkovní herní prvky a posezení pro rodiče s dětmi.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM