Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Dětské centrum Rimava funguje za každého počasí

Na kolínském sídlišti, v místě bývalého centra Anděl, bude ve středu 11. října otevřena první vnitřní herna pro děti. Jméno Rimava dostala podle ulice Rimavské Soboty, v níž se nachází.

Dětské centrum Rimava funguje za každého počasí
 
Publikováno: 11.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 10.10.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Název Rimava napadl Tomáše Růžičku při jedné diskuzi s ředitelem Domů dětí a mládeže Lubošem Votroubkem. Herna nabízí vyžití s kapacitou pro třicet pět dětí a vzhledem k umístění ve vnitřních prostorách není pobyt v ní limitován počasím ani roční dobou. Na podrobnosti jsme se ptali místostarosty Tomáše Růžičky, který se na myšlence herny i její přípravě společně s Lubošem Votroubkem výrazně podílel.
 
* Odkud vzešel nápad využít prostory bývalé samoobsluhy jako interiérovou hernu?
Původním záměrem bylo přestavět mnohem menší prostor v Benešově ulici naproti potravinám Andílek na kavárničku s dětským koutkem, která v Kolíně není. Koncepčně ale v tomto prostoru nakonec dostal přednost záměr Farní charity Kolín a jejich program pro sanaci rodiny, který nám v Kolíně dlouhodobě chyběl. Pro dětské využití jsem poté doporučil výrazně větší plochu bývalé samoobsluhy, která byla volná a pro níž jsme v té době hledali nájemce. Vizí jsme měli několik, nakonec se ale ukázala jako životaschopná právě přestavba na dětské centrum s interiérovou hernou.
 
* Jak dlouho trvala příprava herny? A co v adaptovaném prostoru příchozí najdou?
Prostory jsme kompletně projektově připravili a zrekonstruovali během deseti měsíců, a to včetně všech sítí. Velkou výzvou byl samotný prostor, který nás výrazně limitoval při tvorbě herních prvků i potřebného zázemí. Původní prostory totiž sloužily pro provoz samoobsluhy a bylo zapotřebí vybudovat sociální zázemí pro děti, personál a imobilní občany. Herna nabízí velkou herní klec tvořenou z tzv. "cha-cha boxů" a menší ohrádku s barevnými míčky pro nejmenší. "Cha-cha boxy" patří mezi originální zasíťované herní systémy pro vnitřní prostory, které lze různě modifikovat v ploše i prostoru. Z boxů jsme nechali vytvořit labyrint s překážkami, skluzavkou, vyhlídkou a dalšími prvky. Celá nosná konstrukce je tvořena pevným rámem a opatřena měkkými ochrannými návleky. Stěny jsou vyplněny ochrannými sítěmi. Prvky jsou certifikované a poskytují bezpečnost i uživatelský komfort. Jednu stěnu dětského centra jsme využili i pro edukativní činnost a umístili na ni desatero bezpečného internetu. Celková plocha včetně zázemí dětského centra je téměř 200 čtverečných metrů a současně si tu může hrát 35 dětí. 
 
* Kdy herna otevře a jaká bude její otevírací doba?
Dětské centrum Rimava se poprvé veřejnosti otevře ve středu 11. října od 12 hodin. Provozní dobu a další podstatné náležitosti si řídí nájemce, tedy Dům dětí a mládeže Kolín v čele s ředitelem Lubošem Votroubkem a zpočátku bude od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 14 do 17 hodin. Je ale možné, že provozní dobu DDM podle zájmu dětí v budoucnu upraví.
 
* Je v herně nutná přítomnost rodičů? A bude tam pro ně nějaké zázemí?
Vstup dětí je možný pouze v doprovodu rodičů. Rodiče mohou využít nabídku kávy či drobného občerstvení. Rozsah nabídky je v kompetenci nájemce, zázemí doplňuje wi-fi zdarma. 
 
* Kolik radnice za přestavbu a vybavení herny zaplatila?
Kompletní rekonstrukce vnitřních prostor včetně sítí stála cca 1,8 miliónů korun bez daně. Další položkou byly herní certifikované prvky, vyrobené v České republice a v Anglii. Před jejich pořízením jsem společně s ředitelem Domů dětí mládeže Lubošem Votroubkem navštívil několik dětských heren v různých místech republiky, ptali se na zkušenosti a hledali kontakty na výrobce. S Lubošem Votroubkem jsme nad koncepcí herny proseděli mnoho hodin, protože jsme nechtěli vytvořit standardní komerční hernu, ale mysleli jsme i na to, aby herna sloužila i pro zájmovou mimoškolní činnost Domu dětí a mládeže. U herních prvků jsme se po zjištění zkušeností z jiných heren rozhodli nikoliv pro dovoz z Asie, ale pro kvalitní českou výrobu. Na pořízení dětských prvků a herní podlahové podložky jsme získali dotační grant z TPCA ve výši 700 tisíc korun a k němu jsme přidali ještě menší část z městského rozpočtu. Součástí centra jsou i dětské stolečky, židličky, stolky a židle pro dospělé či malý pult pro obsluhu s nabídkou kávy aj.
 
* Prostor herny je už definitivně hotový nebo počítáte s dalšími úpravami?
Příští rok plánujeme venkovní úpravy. Uvažujeme o společném projektu s Centrem pro seniory na propojení aktivit kolínských seniorů a dětí ve společném zázemí zahrady. Má to svoje opodstatnění, pomůže to oběma skupinám. Další variantou mohou být i venkovní herní prvky a posezení pro rodiče s dětmi.

Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM