Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 30. května 2017 a svátek má Maxim.

Dobrodružná a podivuhodná cesta kolínského horolezce za himalájským obrem – díl I.

V neděli 30. srpna vyrazila přes Dubai do nepálského hlavního města Káthmandú expedice Manaslu 2015. Desítka českých horolezců se pokusí zdolat himalájskou osmitisícovku a osmou nejvyšší horu světa a členem výpravy je také člen horolezeckého oddílu Lokomotivy Kolín a Sokola Velký Osek Petr Kejklíček. Tento třiatřicetiletý kolínský rodák má v plánu nejen pokořením vrcholu vysokého 8163 metrů si splnit svůj sen o zdolání osmitisícovky, ale také zdolat zpáteční cestu z vrcholu na lyžích!

Dobrodružná a podivuhodná cesta kolínského horolezce za himalájským obrem – díl I.
 
Publikováno: 17.9.2015 v 10:00, Aktualizováno: 14.9.2015 v 11:00
Rubrika: Sport

Petr Kejklíček není ve velehorách žádným nováčkem, kromě spousty dalších má za sebou výstupy na nepálskou sedmitisícovku Baruntse (7162) či v Pamíru na Pik Lenina (7134), v Evropě pak dvakrát zdolal Mont Blanc i Matterhorn, různými cestami Glossglockner a má na svém kontě i obtížné prvovýstupy.

Výprava, jejímž členem je mimo jiné i trenér české biatlonové reprezentace Marek Lejsek, po příletu do Káthmandú nejprve podstoupila tuhý boj s nepálskou byrokracií, aby se jednak dostala k části svého vybavení, které cestovalo s předstihem, jednak aby vyřídila řadu povolení a záležitostí, z nichž některé je docela zaskočily. Finanční rezervy jim například výrazně ztenčila vratná kauce na případné použití vrtulníku v případě úmrtí! Nakonec je vše zařízeno, zásoby doplněny a nosiči najati, a tak ráno 4. září je dnem nakládání všeho potřebného na záda nosičů.

Každý z 24 šerpů nese na zádech 50-80 kg, a to cesta do základního tábora není rozhodně žádnou procházkou růžovým sadem. Expedice se musela rozloučit s vidinou jednodušší východní cesty, neboť dubnové zemětřesení, které málem celou výpravu zhatilo, zničilo několik visutých mostů, které prozatím nejsou nahrazeny. A tak se nosiči včetně ženy, která kromě nákladu na svých zádech s sebou nese na prsou i své miminko (!) spolu s horolezci vydávají delší západní cestou, kde musí ještě dříve, než dosáhnou základního tábora, přejít sedlo Larkya La ve výši 5100 metrů.

Dobrodružná a podivuhodná cesta kolínského horolezce za himalájským obrem – díl I.
Foto: Archiv KP

Poslední zprávy od členů výpravy říkají, že po celý 106 km dlouhý trek jim vydatně přálo počasí, a tak i přesto, že cestou museli nastoupat 5800 výškových metrů a sklesat o 2950 metrů, užili si i nádherných výhledů včetně pohledu na sněhobílý cíl jejich výpravy. I náročné sedlo ve výšce přes 5 kilometrů nad mořem překonali až na pobolívající hlavu některých členů expedice bez nejmenších potíží, a 10. září tak dosáhli základního tábora. Po nezbytném odpočinku je teď bude čekat nástup do stěny a postupné budování výškových táborů, ale na víkend, kdy již chtěl vystavět C1, se mělo počasí zkazit.

Přesto čeští horolezci věří, že už v tomto týdnu by se mohli o výstup pokusit. Čas na to, aby se na vrchol dostali, mají do konce září. Poté už musí i v případě neúspěchu vyrazit na zpáteční cestu.

Autor článku: j. tuček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Profesorka z gymplu Markéta Seidlová: od muzikálů k videu o historii KolínaKouřit se bude chodit před hospody?Dětský den na jezeře Katlov s Jakubem VágneremRadnice vyplatí odměny sociálním pracovníkům
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM