Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Dostane kouřimský skanzen druhou šanci? Nic není jisté, podotýká radní kraje Zdeněk Štefek

Středočeský kraj se vyjádřil k nejnovějšímu dění kolem kouřimského skanzenu. Ten se měl za téměř rok přeměnit na staročeskou vesnici s unikátními stavbami. Od srpna je proto mimo provoz. Ale kvůli šlendriánu, který má na svědomí nejspíš někdejší hejtman Josef Řihák, se tak nestane. Místo do Muzea lidových staveb v Kouřimi mají jít peníze z evropské dotace do zdravotnictví na nákup přístrojů a zařízení a menší část rovněž do skanzenu v Přerově nad Labem.

Dostane kouřimský skanzen druhou šanci? Nic není jisté, podotýká radní kraje Zdeněk Štefek
 
Publikováno: 17.9.2014 v 7:00, Aktualizováno: 16.9.2014 v 12:00
Rubrika: Kultura

Web Středočeského kraje uvedl, že "krajská rada projednala 8. září na svém jednání informaci o odstoupení firmy Metrostav, a.s. od smlouvy o dílo na projekt Dostavby areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi i návrh řešení vzniklé situace. ´Důvodem odstoupení od smlouvy bylo ze strany firmy Metrostav nedodržení termínu předání staveniště, k čemuž měla v takovémto případě právo,´ uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Připomněl také, že na rekonstrukci budov lidového muzea Středočeský kraj získal dotaci 85,6 miliónů korun v rámci výzvy č. 93a, pro účely cestovního ruchu, na jejichž využití má uzavřenou smlouvu s Regionální radou Regionu soudržnosti Střední Čechy a jejich nečerpáním by o ně mohl nenávratně přijít.

Středočeskému kraji skutečně hrozí vysoké riziko, že by o tyto peníze přišel a šance, aby se tak nestalo není velká. Proto je nezbytné, abychom v co nejkratším termínu nalezli co nejefektivnější variantu řešení této situace a již schválené a přidělené evropské finanční prostředky dočerpali, byť to bude na jiné, ale veskrze smysluplné a potřebné projekty,´ upozornil na hrozící rizika nastalé situace při jednání rady hejtman. Naznačil také cestu, jak tohoto záměru pro Středočeský kraj docílit, kterou je přealokace finančních prostředků v rámci Regionálního operačního programu Střední Čechy (ROP) do oblastí, které jsou pro rozvoj kraje a jeho obyvatele nejvíce potřebné.

Radní se shodli na tom, že celá výše finančních prostředků, tj. 85,6 miliónů korun, by měla být využita především pro oblast zdravotnictví. Hejtmanovi kraje Miloši Peterovi uložila, projednat možnost přealokování této částky s ředitelem Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy tak, aby mohly být převedeny právě do oblasti zdravotnictví na krytí požadavků a potřeb krajských nemocnic.

´Co se týká projektu Dostavby areálu Muzea lidových staveb v Kouřimi, pak jako takový je připraven a vedení kraje s jeho uskutečněním i nadále počítá. Nyní jen počkáme na další programovací období 2014 až 2020, zda bude vyhlášen program, v jehož rámci se nám podaří na tento projekt opět získat evropské peníze a dotáhnout ho do konečného cíle s nově vysoutěženým zhotovitelem,´ konstatoval závěrem hejtman." Takže nic nového, údaje z jednání radních byly v podstatě už známy ze zprávy, které jsme na základě informací webového deníku IDnes přinesli před týdnem.

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, které skanzen provozuje, Vladimír Rišlink pro Pres uvedl: "Odložení projektu dostavby skanzenu nás velmi nepříjemně zaskočilo. Plyne z toho řada technických a organizačních problému, s nimiž se v současnosti musíme potýkat. Opětovné otevření muzea předpokládáme v dubnu 2015. Do té doby budou probíhat plánované opravy a úpravy stávajících objektů a reinstalace expozic. Zatím zvažujeme, zda již na jaře příštího roku opět začneme pořádat národopisné pořady. Jejich příprava je totiž velmi časově a organizačně náročná, a dosud jsme plánovali až uspořádání adventních a vánočních programů v roce 2015. Pevně doufám, že vlastní projekt dostavby, který je samozřejmě kompletně připraven, se podaří oživit již po vyhlášení nových výzev na podávání žádostí o dotace v příštím roce."

Zda však vůbec druhá šance přijde, není jisté. Jak uvedl v dalším článku IDnes, podle radního Zdeňka Štefka se Kouřim dočká nejdřív za dva roky, ale není vyloučené, že peníze nakonec nezíská vůbec. "O dotaci budeme žádat v novém období, které začíná příští rok. Ještě ale není zcela jasné, jaká budou pravidla. Pokud by to vyšlo, s projektem by se mohlo začít zhruba v roce 2016," dodal. Ve hře sice byla jednodušší varianta přestavby, ale nakonec krajští radní tuto možnost zavrhli. Obávají se, že by se evropská dotace nestihla do července 2015 vyčerpat.

Oficiálního viníka, který, doufejme, že neúmyslně, pomohl přesunout evropské miliony do zdravotnictví, v minulosti dojné krávy pro některé politiky, však dosud neznáme. Pro IDnes ředitel středočeského úřadu Roman Georgiev prohlásil, že by měl o podrobnostech informovat radní na jejich zasedání příští týden.

Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
V Jezevčíkovi otevřeli restauraci TGM BarFunkeho fotky Kolína si prohlédlo hodně lidíAnimovaný film o historii KolínaTextil odhazujte v Mnichovické a Sadové
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM