Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Dotace do Cerhenic s pravděpodobností 1:868. Matematický důkaz krajského klientelismu?

Středočeské dotace, respektive jejich pravidelné směrování do protěžovaných obcí je již několik let pravidelným refrénem kritiky klubu zastupitelů TOP 09 a STAN, kam patří i starosta Kolína Vít Rakušan. "Je možné, aby v jednom hodu deseti mincemi padl orel na všech mincích současně? Ano. A s pravděpodobností menší než jedna ku tisíci. Podobně pravděpodobné je pro středočeské obce, že uspějí v pěti či šesti fondech najednou. V praxi vyloučené, řeknete si. Ale u některých obcí se to stává. Dokonce opakovaně. Cerhenice a Rožmitál pod Třemšínem to předvedly," říká Věslav Michalik předseda klubu zastupitelů STAN.

Dotace do Cerhenic s pravděpodobností 1:868. Matematický důkaz krajského klientelismu?
Starosta obce Dolní Břežany a vytrvalý kritik Středočeského kraje Věslav Michalik. Foto: Archiv Věslava Michalika
 
Publikováno: 17.8.2015 v 6:00, Aktualizováno: 11.8.2015 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Nejen klub zastupitelů TOP 09 a STAN, ale zřejmě i další lidé, kteří se zajímají o středočeské dění, jsou přesvědčeni, že dotace jsou přidělovány přednostně vybraným a na vedení kraje napojeným městysům.

"Ve středočeských fondech je počet žádostí v tisících a poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku desetkrát," vysvětluje bývalý jaderný fyzik a ekonom Věslav Michalik a pokračuje ve své matematické dedukci: "Proto i pro ně jako pro řadu dalších ekonomicko-společenských jevů platí spíše logaritmické závislosti, tedy Paretovo pravidlo 20:80. Znamená to, že 20 % žádostí spotřebuje 80 % prostředků, že 20 % žádostí je vyřazených z hodnocení a 80 % splňuje podmínky přidělení dotace apod. Na základě zveřejněných výsledků se dá spočítat pravděpodobnost úspěchu například v pěti a více fondech současně, která je v řádu jedna k tisícům. Tato málo pravděpodobná událost nastala v roce 2015 u obcí Cerhenice a Rožmitál pod Třemšínem. Zjednodušeně řečeno, Cerhenice letos trefily kombinaci fondů s kurzem 1:868 a Rožmitál trefil kombinaci fondů s kurzem 1:2187."

Mezi stovkami obcí žádajících dotace si protěžované Cerhenice a Rožmitál svou pověst krajských mazlíčků nevysloužily snadno. Vysoce nepravděpodobným způsobem uspěly se svými žádostmi i minulých pěti letech. Občané náchylní k víře v klientelismus a protekci by si to mohli vysvětlovat tím, že starostou Cerhenic je náměstek středočeského hejtmana, možná by se našla i jiná vysvětlení.

Klub zastupitelů TOP 09 a STAN vyzval uchazeče všech 1.697 zamítnutých žádostí, aby se proti rozhodnutí odvolali ve správním řízení a také vyzval vedení Středočeského kraje, aby středočeské fondy ve stávající podobě zrušilo jako neefektivní, netransparentní a klientelismus podporující systém rozdělování veřejných financí.

Hejtman Miloš Petera (ČSSD) tvrzení odmítl. "Nikdy to nebude stoprocentní, protože o tom rozhodují lidi, kteří na to mají nějaký názor. Ale já věřím tomu, že ten segment, který byl vybrán, je alespoň trochu spravedlivý. I když souhlasím, že podle statistiky pana Michalika to vypadá trochu jinak. Ale politika a řízení kraje není jenom o statistice," oponoval nepřesvědčivě hejtman Petera.

Vít Rakušan komentoval údajné zjištění o protekcionismu na facebooku slovy: "Opravdu stojí za přečtení... Ať je jasné, že je za rok na Kraji nutná změna... Takhle se rozdělují veřejné (tedy naše) peníze..."

Věslava Michalika jsme se závěrem zeptali proč se celá kauza vysledovatelná za roky zpátky nestala v minulých letech velkým politickým tématem? "V kraji, kde jsou hejtman a jeho nejbližší spolupracovníci odsouzeni (byť nepravomocně) z korupce a praní špinavých peněz pravděpodobně lidem klientelismus a protekce v oblasti správy veřejných financí připadají jako nezajímavý přečin. Věřím, že i zde bude platit lidové  "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne".
 

Autor článku: Vladimír Sládek, Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM