Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. března 2019

Dům U Mašínů nechceme i chceme

Pokud se prodává některý z historických domů na Karlově náměstí v Kolíně, je to jistě událost a pokud je to ještě k tomu dům v sousedství radnice, tak dvojnásob.

Dům U Mašínů nechceme i chceme
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 12.4.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Dům U tří mouřenínů je ale slavný i jinak, narodil se v něm totiž známý český vedutista Vincenc Morstadt i jeho starší bratr, astronom Jiří Morstadt. Proto se někdy dům nazývá "u Morštatů", i když mnozí si ho pamatují pod názvem "U Mašínů" podle oblíbené pivnice z éry "bolševika".
V 15. století bylo možné dům koupit za 100 kop českých grošů, v 17. století za 400 zlatých, dnes je nabízen za 30 miliónů korun. Dům s pozemkem měl v průběhu staletí desítky různých majitelů a nyní ho vlastní několik spoluvlastníků. Těm slouží ke cti, že nemovitost s malou zahradou nabídli nejprve městu Kolínu. Rada města Kolína a poté i zastupitelstvo města však muselo nabídku odmítnout. Hlavním důvodem je to, že město nemá v rozpočtu příliš velký nadbytek, aby si mohlo dovolit s třiceti milióny žonglovat.
Zastupitel Martin Škorpík požádal v březnu vedení města, aby koupi domu zcela nezatratilo. Starosta Vít Rakušan kontroval tím, že město záměr dům koupit ještě úplně nezavrhlo, nesouhlasí však s navrženou cenou a bude sledovat další "vývoj událostí".
Dvoupatrový dům, který se obrací do ulice dvěma vysokými prosklenými oblouky bývalého podloubí, nese bustu Vincence Mostadta se špičatým nosem a v jeho kamenném sklepě sídlí rytířská restaurace U Tří mouřenínů. Na dvorku domu můžeme obdivovat v Kolíně jen málokde vídané pavlače. Cena domu je dána historickou hodnotou a jeho polohou na náměstí. Získat kupce, který tyto přednosti ocení, ale nemusí být snadné.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM