Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Dvě špatné zprávy pro Romana Pekárka: neuspěl se stížností u Ústavního soudu a začal soud o 26 milionů

Lidové noviny ve čtvrtek 12. března přinesly zprávu ČTK, že Roman Pekárek neuspěl se stížností k Ústavnímu soudu. Usnesení zatím není v plném znění dostupné na webu soudu, výsledek lze ale vyčíst z jiné justiční databáze, napsal deník.

Dvě špatné zprávy pro Romana Pekárka: neuspěl se stížností u Ústavního soudu a začal soud o 26 milionů
Foto: FB R.P.
 
Publikováno: 20.3.2015 v 8:00, Aktualizováno: 19.3.2015 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

"Soud stížnost obdržel v září 2013, zabýval se jí zpravodaj Vladimír Kůrka. Pekárkova obhajoba ve stížnosti tvrdila, že exposlancův údajný skutek nenaplňuje znaky přijímání úplatku, ale pouze nepřímého úplatkářství. O prodeji pozemků totiž definitivně nerozhodoval Pekárek sám, ale kolínské zastupitelstvo. Soudy Pekárkovi uložily kromě pětiletého vězení za přijetí úplatku a zneužití pravomoci také pokutu 250 tisíc korun a zákaz působení v samosprávě. Na mandát poslance se však zákaz nevztahoval, a tak Pekárek zůstával členem Sněmovny až do jejího rozpuštění. Dostal se do ní jako náhradník po odstoupení rebelů z ODS.

Pekárek (dříve ODS) podle obžaloby jako kolínský místostarosta nabídl podnikateli, že za milionový úplatek zařídí prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník poté získané parcely pronajímal k zemědělským účelům. Pekárkovo dovolání v červnu 2013 odmítl Nejvyšší soud, podle kterého se podařilo trestnou činnost řádně prokázat. V pořádku je prý jak právní kvalifikace činu, tak uložený trest," popsaly Lidovky.

To není jediná špatná zpráva pro bývalého kolínského politika a podnikatele, který je za mřížemi třetí rok. U kolínského Okresního soudu začal spor,v němž ho kolínská radnice žaluje o 26 milionů korun. "Podle propočtů znalců najatých policií měl pozemek v průmyslové zóně hodnotu asi 41 milionů. Pekárek ale dojednal cenu jen 15 milionů. Podle advokáta města Tomáše Kasala by tedy měla mít radnice nárok na uhrazení škody. I když připouští, že to může být méně než 26 milionů, které město napsalo do žaloby. Po soudu proto radnice žádá, aby nechal zpracovat vlastní expertizu. Jestli to má být koruna nebo 50 milionů, to už je věc odborná,´ řekl advokát města Kasal," píší Hospodářské noviny.

Z nich dále vyčteme: Jenže svůj korupční případ využívá i sám Pekárek: škoda vzniklá městu v samotném rozsudku nikde jednoznačně vyčíslena není. "Neříká se zde nic jiného, než že pan Pekárek spáchal trestný čin. O penězích ani slovo," vysvětloval Pekárkův advokát Jan Matějíček. Pekárkův právník navíc tvrdí, že město prodej pozemku nikdy oficiálně neohlásilo na úřední desce. Což je krok, bez kterého se podle zákona nesmí parcela prodat. Tedy: podle advokáta Matějíčka byl od začátku obchod neplatný - bez ohledu na cenu. "Takže město teď může klidně majitele požádat, ať pozemek vrátí," prohlásil.

Soudkyně Marcela Brejšová včera spor nerozhodla, odložila verdikt na konec března. Ale protože odmítla návrhy na další důkazy a výslechy, dá se předpokládat, že žalobu města zamítne. A je jisté, že Kolín se pak odvolá. Jen dodejme, že pozemek se prodával za starostování Jiřího Buřiče, místostarosty Romana Pekárka a ODS měla v kolínském zastupitelstvu hlavní slovo.

 

Autor článku: Michal Černý
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM