Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Fakta o mistrovství ČR družstev mužů a žen v atletice, které uvidí naživo kolínští diváci v neděli 7. 9. 2014

Kolínské mistrovství České republiky mužů a žen v atletice je již 59. ročníkem vyvrcholení nejvyšší soutěže družstev, která se pořádá od roku 1956. Historicky jednoznačně nejúspěšnějším klubem mezi muži je Dukla Praha, která za celou dobu přepustila svým soupeřům pouhých pět mistrovských titulů. Třikrát se radovali atleti AK Kroměříž, kteří ale letos extraligovou soutěž opustili a do finálového závodu se neprobojovali, a dvakrát závodníci Olympu Praha, kteří se naopak letos po vítězství v I. lize mezi českou elitu vracejí. Kolínští muži se poprvé v historii objevili mezi republikovou špičkou v loňském roce, kdy vybojovali 8. místo, a tím také první historický start v české extralize. Letos se budou pokoušet tuto extraligovou příslušnost udržet.

Fakta o mistrovství ČR družstev mužů a žen v atletice, které uvidí naživo kolínští diváci v neděli 7. 9. 2014
 
Publikováno: 4.9.2014 v 9:00, Aktualizováno: 3.9.2014 v 15:00
Rubrika: Sport

Mezi ženami se o nejvíce titulů podělily týmy Olympu Praha (28 titulů) a Univerzitního sportovního klubu Praha (22 titulů). USK má ale navrch především v posledních letech. Pětkrát zvítězily ženy SSK Vítkovice a po jednom titulu vybojovaly Zbrojovka Brno a Sparta Praha. Kolínské dívky se poprvé v historii do extraligy probojovaly v roce 2004, kdy ve finálovém závodě obsadily vynikající 5. místo, ale z rozhodnutí výboru oddílu dobrovolně pro další rok nejvyšší soutěž opustily. Znovu měly šanci se do ní vrátit po úspěchu v extraligové baráži v roce 2008, ale po zvážení podmínek ani tentokrát kolínský klub do extraligy v roce 2009 nenastoupil. Definitivně se pak družstvo vedené Janou Šedinovou vrátilo do nejvyšší české soutěže od roku 2012. Ve finále pak vybojovalo senzační 4. příčku, v loňském roce pak skončilo o jedno místo hůře.

Favoritem letošního mistrovského závodu je opět jednoznačně pražská Dukla, která se opírá o řadu českých reprezentantů. Vždyť na ME v Curychu startovali z její sestavy Jaroslav Bába, Michal Brož, Michal Balner, Petr Frydrych, Adam Sebastian Helcelet, Jakub Holuša, Jan Kudlička, Lukáš Marek, Lukáš Melich, Daniel Němeček, Ladislav Prášil, Tomáš Staněk, Patrik Šorm, Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Velký boj bude o zbylé dvě sady medailí. Na stříbro si brousí zuby Univerzita Brno, která vyhrála základní část a má z reprezentantů ve svém středu šestého koulaře Evropy Jana Marcella, chodce Pavla Schroma či slovenského výškaře Matúše Bubeníka a půlkaře Jozefa Repčíka. Navíc má velmi vyrovnaný kádr. Na ten budou sázet i závodníci Slavie Praha, kteří mají silné především sprinterské disciplíny a kteří skončili v základní části druzí. Do souboje se budou chtít ale zapojit i Hvězda Pardubice, TEPO Kladno či SSK Vítkovice. Zbylá čtveřice se nejspíš popere o zbylá dvě volná místa v extralize pro příští rok. Patří do ní domácí Sokol Kolín-atletika, který se bude opírat o reprezentanty Michala Desenského a Viliama Papša, stejně jako o mistra ČR do 22 let Matyáše Daleckého, a pak tři týmy, které do šampionátu postoupily jako vítězové tří skupin I. ligy – Olymp Praha, Slovan Liberec a Sokol Opava.

Stejné postavení jako Dukla Praha mezi muži má letos USK Praha mezi ženami. Vždyť z reprezentantek na ME ve Švýcarsku za tento klub závodí Anežka Drahotová, Eliška Klučinová, Tereza Králová, Romana Maláčová, Denisa Rosolová, Lucie Sekanová, Lucia Slaníčková, Jiřina Svobodová či Lucie Škrobáková. Za USK ale bude boj o medaile možná ještě vyrovnanější než u mužů. I většina dalších týmů má ve svém středu reprezentantky. Olymp Praha Lenku Masnou, Jitku Kubelovou, Dianu Mezuliánikovou, Lucii Pelantovou či hostující Slovenky Danu a Janu Velďákovy, domácí atletky Petru Andrejskovou, Alexandru Bezekovou, Ivetu Putalovou a Kateřinu Šafránkovou, TEPO Kladno Elišku Staňkovou a Andreu Holleyovou, Hvězda Pardubice Kristýnu Mäki a Máriu Czakovou či SSK Vítkovice Nikolu Ogrodníkovou. Hodně silný bude Olymp Brno, který dobrovolně opustil pro letošní rok extraligu a postoupil jako vítěz I. ligy. I za něj startují reprezentantky Lucia Klocová, Lucie Koudelová, Lenka Kršáková, Lucia Mokrášová či Rebeka Šilhanová. Bez starostí o extraligovou příslušnost by nejspíš měla být i Škoda Plzeň, naopak by bylo překvapením, kdyby do extraligy pro příští rok proklouzly vítězky prvoligových skupin LIAZ Jablonec a Slavia Praha.

Soutěžit se bude ve 20 disciplínách mužů a stejném počtu i v ženské kategorii. Maximální počet závodníků v družstvu je 24, počet závodníků z jednoho oddílu v jedné disciplíně není omezen, ale v technických disciplínách (skoky, hody a vrhy) může startovat maximálně 20 závodníků. Boduje v každé z disciplín prvních 10 atletů, za první příčku se uděluje 11 bodů, od druhé po desátou pak od 9 po 1 bod.
 

Skvělou sezónu má letos tyčkař Dukly Praha Jan Kudlička, který byl bronzový jak na halovém mistrovství světa, tak na mistrovství Evropy na dráze.
Foto: Jan Kucharčík.
Autor článku: j. tuček
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
V Jezevčíkovi otevřeli restauraci TGM BarKolín bude mít další podzemní kontejneryTextil odhazujte v Mnichovické a Sadové Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Kolína svých sousedů
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM