Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Fantomas vám přeplatek sám nevrátí, musíte o něj pěkně požádat

České energetické závody (firma známá jako ČEZ) jsou považovány za vysoce sofistikovanou společnost. V přístupu ke svým zákazníkům má však nejméně jednu jistou mezeru. Týká se přeplatku na zálohách za spotřebovanou elektrickou energii.

Fantomas vám přeplatek sám nevrátí, musíte o něj pěkně požádat
 
Publikováno: 25.3.2014, Aktualizováno: 21.3.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Paní Černé z obce spadající pod Týnec nad Labem přišlo od ČEZu vyrozumění, že v roce 2013 sice uhradila na zálohách o 800 korun více, než bylo potřeba, ale že jí firma sumu nevrátí a použije ji na další zálohy. Jenže klientka ČEZu má u banky zadán trvalý příkaz a operovat s ním pro ni znamená zbytečnou starost, čas a rovněž finanční újmu.

Na toto téma vzniklo v poslední době pár článků. Lidé byli zvyklí, že přeplatek obdrželi bez jakýchkoli problémů na účet a nemuseli se o nic starat. Protože ČEZ zřejmě šetří nikoli na svých platech a darech pro politické strany, ale na odběratelích, rozhodly se dodat do smlouvy malou, ale podstatnou větičku, že "přeplatek může být použit na úhradu záloh na další zúčtovací období". Málokdo si formulace všiml, protože každý má mnoho jiných starostí.

Například časopis dTest na tento nedostatek upozorňuje s tím, že pokud se tak stane, nemáte se nechat odradit, ale naopak namítnout neplatnost ujednání a požadovat přeplatek i s úroky a případnou náhradou škody. "Toto jakési jednostranné převedení přeplatku do následujícího zúčtovacího období by totiž mělo nepřípustné právní i praktické důsledky. Z právního hlediska je přeplatek tzv. bezdůvodným obohacením, které vám musí být vydáno. Není-li tomu tak, máte nárok minimálně na úroky z prodlení v zákonné výši, která aktuálně dosahuje výše 7,75 % za rok. Vznikla-li vám v důsledku nevrácení či opožděného vrácení přeplatku škoda, můžete rovněž požadovat i tu," napsal.
Paní Černá se obrátila na ČEZ a firmu požádala o vrácení přeplatku. Překvapivě se ji nesnažila odradit, ale požádala ji, aby pro vyřešení jejího požadavku poskytla některý z potřebných identifikačních údajů, jako je číslo smlouvy apod.

Také my jsme ČEZu směrovali naše dotazy: Jak mohou klienti vaší společnosti přeplatek dostat zpět? Co je pro to potřeba udělat? Co má zákazník dělat, když má u peněžního ústavu trvalý příkaz na placení záloh? Nemyslíte si, že není fér od spotřebitelů požadovat, aby zbytečně podstoupili potíže se změnou trvalého příkazu?

Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní a střední Čechy, nám na první dvě otázky odpověděl, že stačí o vrácení přeplatku požádat obvyklými kanály. "Nejsnazší je využít ČEZ-online nebo napsat na e-mail cez@cez.cz, jde to ale i na lince 840 840 840 nebo v široké síti našich obchodních kanceláří a smluvních partnerů". Pokud jde o trvalý příkaz na platbu záloh ČEZu, dozvěděli jsme se, že "vzhledem ke zlevňování elektřiny je málo pravděpodobné, že by (zákazníci) nemuseli měnit své trvalé příkazy. Nesmíme mít zálohy vyšší, než je odhadovaná spotřeba x cena v roce. To znamená, že když měl zákazník přeplatek a letos jsme navíc hodně zlevnili, že se bez změny trvalého příkazu neobejde v drtivé většině takových případů. Celkově moc nedoporučujeme trvalé příkazy, jen zřídka jsou zálohy každý rok stejné, levnější a pohodlnější je svolení k inkasu s rozumným limitem. Tam tyto starosti odpadají zcela," zareagoval Martin Sobotka. Neodpovězením na poslední dotaz dal najevo, že přístup ČEZu není vůči zákazníkům nefér.

Já si myslím, že ČEZ (a jakákoliv jiná firma) by měly přeplatky vracet. Dnes se každá stovka počítá a takovému hromotlukovi, jakým ČEZ je, nijak neublíží, když přeplatky bude automaticky vracet. Jednak je elektrická energie předražená a sám v případě, že mu někdo něco dluží, jedná s rozhodností sobě vlastní a chce peníze zpět co nejrychleji. Nejen ČEZ pro své vlastní pohodlí přenesl náklady se správou přeplatku na zákazníka, což fér určitě není.

Lidé si až teď všímají, co se děje s jejich přeplatky. Dřív, když cena eletřiny rostla, nemuseli.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyVelim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výše
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM