Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Festival Přátelství navzdory Hitlerovi - čtení v knihovně a výstava v synagoze

Osudy 80 českých židovských dětí, které za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech, představí festival nazvaný Přátelství navzdory Hitlerovi, který se uskuteční od 22. dubna do 30. května v Kolíně a v Praze. Festival dostal název podle stejnojmenné knihy publicistky Judity Matyášové. Té se po detektivním pátrání podařilo zmapovat příběhy 30 dětí (dnes devadesátiletých pamětníků). Její kniha však není jen o pátrání napříč celým světem, ale i o tom, jak příběh pokračuje v rodinách pamětníků.

Festival Přátelství navzdory Hitlerovi - čtení v knihovně a výstava v synagoze
 
Publikováno: 23.4.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Vzácnými hosty festivalu budou Janet Seckel-Cerrotti a její dcera Rachael, které přijedou z Ameriky. Vloni procestovaly Dánsko a Izrael, chtěly se podívat na místa, kde žila jejich maminka, Hanka Dubová z Kolína. Nyní přijedou do Čech, aby zahájily výstavu o "dětech" v Kolíně. Navštíví také Prahu, kde Hanka žila před odjezdem do Dánska. Zúčastní se již středečního čtení v kolínské knihovně.

"Moje maminka často vzpomínala na Kolín. Nebylo to jen její rodiště, ale také místo, kam pravidelně jezdila k prarodičům," zavzpomínala Janet Seckel-Cerrotti. "Poprvé mě vzala do Kolína v roce 1983, kdy jsme se společně podívaly do domu jejího dědečka. Vyprávěla mi, že naše rodina byla před válkou součástí židovské obce v Kolíně. Chodili do synagogy, slavili svátky, četli z Tóry. Po druhé světové válce se Tóra z kolínské synagogy dostala do Ameriky. Nyní je uložena v Lexingtonu, což je nedaleko od místa, kde žijeme. Když měly moje děti Bar a Bat Micva (náboženský obřad, který se slaví po dovršení dvanácti let chlapce/dívky), požádala jsem Lexingtonskou synagogu, aby nám Tóru zapůjčili. Moje děti z ní předčítaly a maminka byla velmi dojatá, protože to vnímala jako znamení, že náš rodinný příběh pokračuje. Maminka zemřela před čtyřmi lety, stále na ní vzpomínáme a jsme rádi, že nyní máme šanci vidět její Kolín. Já a moje dcera, Rachael".

Program festivalu v Kolíně:
23. 4. od 17 h., Městská knihovna Kolín
Čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi - setkání s dcerou Hany Dubové Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael (tlumočeno do angličtiny).
24. 4. od 17 h., Synagoga Kolín
Sofiina volba po česku - zahájení výstavy o osudech dětí a jejich rodin. Část výstavy bude věnována dětem, které pocházely z Kolína. Na vernisáži budou pamětníci a jejich příbuzní, akce se zúčastní zástupci dánské, izraelské a americké ambasády. Výstava potrvá do 30. května.
27. 5. od 17 h. Městská knihovna Kolín
Po stopách kolínských Židů - historička Miroslava Jouzová představí příběhy kolínských rodáků, její vyprávění doplní publicistka Judita Matyášová.

Festival "Přátelství navzdory Hitlerovi", představí v dubnu osudy osmdesáti českých židovských dětí, kterým se za války podařilo uprchnout do Dánka. Jedním z dětí byla i Hana Dubová z Kolína. Na snímku je jako malá holčička s maminkou Emílií Dubovou, babičkou Marií Reichovou a prababičkou Annou Lawetzkou.
Foto: Archiv rodiny Seckel-Cerrotti
Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Hokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulkuPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaFotbalisté FK Kolín doma ani na třetí pokus neuspěli
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM