Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. září 2019

Festival Southern rock & blues Kolín se koná za necelý měsíc, 13. a 14. května

Možná vás to překvapí, ale největším místním mezinárodním festivalem letošního roku nebude Kmochův Kolín. Co do počtu účinkujících zahraničních kapel ho jednoznačně převyšuje Southern rock & blues Kolín. Dočkáme se nezvykle bohatého programu i účinkujících ze zámoří. Necelý měsíc před konáním festivalu jsme požádali jeho organizátory Dalibora Miervu a Vojtěcha Kloučka o malý rozhovor.

Festival Southern rock & blues Kolín se koná za necelý měsíc, 13. a 14. května
Pořadatelé festivalu s Khalifem Wailinem Walterem hvězdou minulého ročníku. Vlevo Dalibor Mierva, vpravo Vojtěch Klouček. Foto: Zdeněk Hejduk
 
Publikováno: 21.4.2016 v 7:00, Aktualizováno: 19.4.2016 v 15:00
Rubrika: Kultura

* Máte pocit že Southern rock & blues vstupuje do nové éry a od letoška bude všechno jinak?

Dalibor Mierva: Vůbec se nedomnívám, že letošním rokem vstupujeme do nějaké nové éry našeho festivalu. Od začátku deklarujeme, že letošní dvoudenní ročník je vyjímečnou oslavou toho malého pětiletého půlkulatého výročí. V podmínkách, v jakých náš festival připravujeme je to strašně náročné. Největší problém je sehnat potřebné množství finančních prostředků a i když se nám to letos podařilo, to úsilí, které to stálo je téměř nadlidské. I když se podařilo poměrně velkou část peněz sehnat prostřednictvím veřejné sbírky, věřil jsem, že zbylé prostředky zajistíme prostřednictvím dalších fondů a nadací. Ani u Visegradského fondu, ani u Krajského úřadu Středočeského kraje jsme ale neuspěli a tak jsme museli hledat jinde. Mnohdy je to ale skoro až ponižující se někde doprošovat pomoci. Občas jsem se setkal s tím, že mi kompetentní zástupci, dle mého názoru velkých firem, na můj slušný dotaz a prosbu vůbec neodpověděli, i když jsem za jakoukoli odpověď, i třeba zápornou, předem děkoval. Chápu, že mnoho firem má jiné priority a pokud vůbec něco podporují, jsou to jiné mimopracovní aktivity, než hudební akce. Proč ale na rovinu nenapíšou objektivní skutečnost a raději jsou schovaní za mlčením....
Naštěstí jsme našli dost ochotných a vstřícných podnikatelů a firem, kteří nás podpořili poprvé a možná se podaří udržet spolupráci i v dalších letech.

Vojta Klouček: Jsme oba zaměstnaní, děláíme to ve svém volnu a v podstatě zdarma. Oslovujeme desítky známých, kamarádů, a občas se povede, že nám někdo sponzorsky přispěje. Všem, kteří nás podporují více než velmi děkujeme.

* Váš festival bude poprvé v historii dvoudenní. Je kapacita kolínských hotelů pro účinkující a fanoušky dostatečná?

Dalibor Mierva: Na tuto otázku nedokážu přesně odpovědět, ale myslím si, že není třeba mít o ubytovací kapacity Kolína obavy. Nejde jen o hotely, ale i nejrůznější penziony a ubytovny. Je pravda, že poměrně dost ubytovacích kapacit zabereme našimi vystupujícími. Je určitě na místě poděkovat provozovatelům hotelu a ubytovny "Zimní stadion" a penziónů "Pod věží", "U rabína", "Falconi" a "Harmonie" za vstřícný přístup a pomoc se zajištěním ubytování vystupujících. Tato ubytovací zařízení ale mají určitě mnohem větší kapacitu a v Kolíně je i mnoho dalších hotelů a penziónů, takže žádné obavy ... Je i otázkou, kolik z návštěvníků ze vzdálenějších koutů naší republiky přijede na oba dny. Na festivalovém webu máme odkazy na několik míst k ubytování a když se na nás kdokoli sprosbou o pomoc obrátí, pomůžeme mu ubytování v jeho finančním limitu zajistit ...Mám informace z ubytoven, penzionů, že se již přespolní informovali o možnostech noclehu.

Vojta Klouček: Ono stejně x návštěvníků využije možnost přespat u kamarádů.

* Jak se rodil program? Projevily se během jeho příprav nějaké osudové náhody? Dostali jste do Kolína všechny, které jste chtěli?

Dalibor Mierva: Program dáváme dohromady prakticky od léta minulého roku, kdy se trochu oklepeme z předcházejícího ročníku a uzavřeme finanční stránku věci. Tradicí je, že "jižanské" kapely si vybírám já a bluesové jsou parketou Vojty. Vzhledem k tomu, že už máme docela dobrou reputaci, hlásí se nám zájemci prakticky během celého roku a je z čeho vybírat. Občas ale do výběru zasáhne, jak jsi docela dobře trefil, i náhoda. A stalo se to i při sestavování letošního programu. Když jsem dával dohromady program pátečního večera, od začátku jsem ho plánoval jako "Visegradský večírek" a při tom počítal právě s nějakým příspěvkem z Visegradského fondu. Jižanské kapely jsem měl vyhlídnuty už dávno.
S maďarskými Asphalt Horsemen plánuju vystoupení v Kolíně v roce 2016 už dva roky. Na Slovensku celkem není v žánru southern rocku kam sáhnout a české kapely si nechávám na sobotu. Takže jasná volba druhé "jižárny" bylo Polsko a tam to nebylo až tak složité. Přehled o polské scéně docela mám a tak jsem si bez problémů vybral. V bluesové "škatulce" si Vojta přál z naší scény Gamba Blues Band a další bluesovka tedy měla být ze Slovenska. Tamní bluesová scéna je velmi dobrá a pestrá a měli jsme ze Slovenska i nějaké nabídky. Pak ale přišla ta, která se neodmítá. No řekněte někdo. Kdo by odmítl Petera Lipu? To by byl blázen. No a těmi snad nejsme ... :-) Podobnou nabídkou, která přišla v pravý čas a byla "mimo pořadník" upřednostněna byl Ivan Hajniš a jeho New Blues Band. Taky nešlo odmítnout. :-)
Trochu "mimo plán" bylo zajištění švédské jižanské kapely Rebel Road. Původně jsem s nimi počítal až na příští rok, protože v Čechách ještě nehráli a nabídl jsem je na jinou akci, která se chystá v srpnu v Pardubicích. Tam to vypadalo finančně lákavěji, ale nakonec to padlo a domluvili jsme se, že i za výrazně nižší částku zahrají v Kolíně. Takže se dá říct, že koho jsme si vybrali, s tím jsme se domluvili a do Kolína přijede.

Vojta Klouček: Dodám, že nebude na plakátech avizovaný Vejfuk, ale Jirka Rollo & co, v tom co se skrývá mimo jiné Honza Joe Čerňanský, takže i Kolín bude na festivalu zastoupen.
Rád bych upozornil na kapely, které budou hrát v předsálí Petra Börnerová trio nebo duo Racek / Vaňkát. Možná bude překvapení na náměstí před oficiálním zahájením, nechte se překvapit.

Další informace najdete na www.rockblueskolin.cz;
jsme i na faceboku https://www.facebook.com/rockblueskolin/

Southern rock & blues Kolín

pátek 13. května 18 h. Městský společenský dům Kolín

Gamba Blues Band - blues/bluesrock (CZ)
Asphalt Horsemen - southern rock (H)
Peter Lipa Band - blues/bluesrock (SK)
Rebelianci - southern rock (PL)
v předsálí zahraje Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba (CZ/SK/H)

sobota 14. května 12 h. Karlovo náměstí

Shout The Blues Band - blues/bluesrock - Chotěboř
Bluesable - southern rock - Louny
Ivan Hajniš and The New Blues Band a speciální host Arturo Soriano sax a flétna Espaňa (CZ/SWE/Španělsko)
Bandoleros - southern rock - Liberec

18 h. Městský společenský dům

Jirka Rollo & Co. - blues/bluesrock, Praha / Kolín
Rebel Road - southern rock (SWE)
Monkey Junk - blues/bluesrock (CAN)
Blue Rocket - southern rock, Teplice
v předsálí zahraje Racek / Vaňkát - bluegras/folk/boogie

Autor článku: Vladimír Sládek
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM