Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 18. února 2019

Fotky nemám potřebu ukazovat

Fotograf Jaromír Novotný oslavil loni sedmdesátku. Patří k lidem sice nenápadným, nicméně je bystrým pozorovatelem veřejného života.

Fotky nemám potřebu ukazovat
Foto: Jaromír Novotný
 
Publikováno: 10.2.2018 v 6:00, Aktualizováno: 7.2.2018 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Být v obraze patří ostatně k nepsaným povinnostem člena kulturní komise města, kde již mnoho let působí. Přestože od nepaměti chodí po Kolíně s aparátem na krku či v kapse, vystavuje minimálně. Svoji volnou tvorbu spíše skrývá, a do popředí se tak dostávají snímky z vernisáží kolínské umělecké školy, pro kterou fotí již dvacet let, někdy i z jiných kulturních akcí, to vše hlavně na sociálních sítích. V současnosti se připomíná malou ukázkou své tvorby v Galerii 99 v městském kině. Výstavu můžete vidět až do konce února. 
 
* Vždy jsme si tykali, tak se ptám: proč tak málo vystavuješ?
Asi nejsem dostatečně ambiciózní i když se to dnes nenosí. Stačí mi občas si pověsit fotky v nějaké vinárně, na Otevřené ulici nebo kde se zrovna hodí. Větší téma, které bych případně vystavit chtěl, je načaté, část v hlavě, část na disku. Momentálně třídím svůj fotoarchiv, respektive dělám úklid v počítači a na discích, což mi vystačí možná na celý letošní rok. Občas objevuji už zapomenuté. Příležitostná výstava v kině, za kterou řediteli Petru Hejcmanovi děkuji, dostala název Miš Maš z Kolína, i když převažují fotky kolínského chrámu. Jinak je to opravdu jen miš maš.
 
* Máme tě tedy považovat za muže, který se přehrabuje v minulosti a vlastní fotografování již zabalil?
To ani náhodou. Jsem aktivní fotograf a mám na to dokonce živnost. Fotím akce pro různé zákazníky, organizace i soukromé osoby. Často sedám na kolo a vyjíždím s foťákem do přírody. Pravý krajinář nejsem, zajímají mě spíše fragmenty, krajinný detail. Tímto způsobem sbírám záběry, ale zatím nemám potřebu je ukazovat. Je pravda, že u počítače trávím hodně času, nekupuji papírové noviny. Rád čtu na internetu odborné články o fotografii, sleduji technický pokrok v oboru, prohlížím galerie jiných autorů. U počítače vysedávám i kvůli úpravám fotografií. Každá fotka se musí zkontrolovat, případně doupravit, než jde ven.
 
* Řada lidi dodatečné úpravy fotografií odsuzuje...
... že se to prý dřív nedělalo. Odsuzují jen z neznalosti. Dělalo. Dostat do snímku své pocity z onoho místa se někdy povede až dodatečně. Nemusí jít o laciné efekty, ale o schopnost vyjádřit stav, který člověk měl, když mačkal spoušť. Při focení se to v celé síle povede jen výjimečně. Musí běhat mráz po zádech, Sudek v takových chvílích říkal: "A hudba hraje."
 
* Býval jsi před dvaceti lety odpůrcem digitálních fotoaparátů a dnes prý fotíš i mobilem. Je to pravda?
To byly začátky, netušili jsme, kam až se digitální fotka vyvine. Mobil mám kvalitní, něco se dá i slušně zvětšit. Často ho používám jako záznamník. Digitálům všeobecně vzdávám chválu za levný provoz a miliónkrát větší možnosti než měl film. Nevýhodou digitálu je nadprodukce nekonečného množství záběrů. Fotografie tím trochu ztratila na ceně, ale zase se zvýšily nároky na špičkovou fotku. Dřív se každý cvak platil a lidi to nutilo nad každým záběrem přemýšlet, a snímek měl šanci být hodnotnější. Dnes se sice mohou "zdarma" napráskat tisíce fotek, ale nikdo je pak nechce vidět, jsou si podobné a má je každý, kdo tam byl.
 
* Nedá mi to se zeptat na tvůj pocit ze současného Kolína a světa kolem.
Odpověď bude taky miš-maš. Jsem rád, že Kolín žije. Vnímám kulturní nadbytek, děje se toho moc. Líbí se mi, že vlaky do Prahy nemívají tak často zpoždění, jsou rychlé a čisté. Těší mě výběr vín na trhu. Úřady se zlidštily, vše se dá pořídit příjemněji a rychleji, leckdy bez čekání. Za velký pokrok považuji například chytré parkování, jižní silniční obchvat (přál bych si dočkat se i toho severního). Zamlouvá se mi řešení dluhu města. Fascinuje mě, že bude opravené okolí sv. Bartoloměje s přístupným parkánem, že se opravují chodníky a zeleň, že funguje opravená synagoga atd. K pocitům ze světa kolem patří i ty negativní. Zvlášť vypluly kolem voleb. Netolerance, nesnášenlivost, sprostota, závist...

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM