Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 23. října 2017

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého

Ve čtvrtek začala v Galerii města Kolína nová výstava. Karel Štědrý v síni, která je umístěna pod střechou městského divadla, vystavuje pod názvem Pozitivní geometrie své obrazy.

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého
 
Publikováno: 12.4.2014, Aktualizováno: 11.4.2014 v 13:00
Rubrika: Kultura

Jak se dočteme na webu divadla, 29letý umělec z Prahy je absolventem ateliéru malby na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Stanislava Diviše. Karel Štědrý není ani figuralistou ani vypravěčem, je barevným pozitivistou. Jeho malířský projev se ztotožňuje výhradně s abstraktní formou. Přes určité snahy o předmětnost zvláště v počátcích studia bylo patrné, že hlavní jeho devizou je excelentní smysl pro barvu, který si udržel i později. Je malířem se zřetelně vyhraněným rukopisem. Vedle výrazných barev používá americkou retuš, kombinuje různým způsobem namalované prvky pozadí a popředí, hraje si s prostorovostí na dvojrozměrné ploše plátna.

Ve svém malování zúročuje i graffitistickou zkušenost. Zahušťuje výchozí prvky, které se pak silou snaží v obraze zvládnout. Už volba námětu je "silová", kupříkladu kulturističtí gladiátoři, z nichž v obraze vidíme jen jejich patřičně uměle muskulaturní paže, třímající předměty, které mohou být zbraněmi i symboly. Estetika legérovských abstrahujících barevných ploch pak odkazuje k použití potenciálu moderny. V novějších věcech z posledních dvou let, v Zátiších i v cyklu Pán Dobrého Jména (zejména "Dvě I" a "Dvě II"), jde Štědrému o vylehčení silového rukopisu.

Vedle akrylové malby používá spraye a dochází stále zřetelněji k abstrahujícím formám. Ty mu paradoxně více než v obrazech Kulturistů umožňují hrát si malířskou, explicitně na barvě postavenou prostorovou hru. Štědrý ohmatává "třetí dimenzi" přes potenciál rozdílných malířských technik a práce s barvou. Štědrý je malířský syntetik, který vytahováním různých prvků usiluje o aktuální obrazovost. Jeho formální síla však teprve hledá své náměty, připomíná tak sprayera, který již svou značku vytvořil a hledá, kde bude nejvíc vidět. Výstava skončí 28. června.

Jeden z velmi barevných obrazů Karla Štědrého.
Foto: Archiv www.designmagazin.cz
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Divadlo Neškvor uvidíte ve ScapinuKolínská nejchytřejší klíčenka na cestě do velkého světaKolínský hřbitov je v dlouhodobé opravě Jak jste prožili 20. století?, ptají se žáci z Kolína svých sousedů
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM