Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 30. května 2017 a svátek má Maxim.

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého

Ve čtvrtek začala v Galerii města Kolína nová výstava. Karel Štědrý v síni, která je umístěna pod střechou městského divadla, vystavuje pod názvem Pozitivní geometrie své obrazy.

Galerie města Kolína představuje v divadle Pozitivní geometrii Karla Štědrého
 
Publikováno: 12.4.2014, Aktualizováno: 11.4.2014 v 13:00
Rubrika: Kultura

Jak se dočteme na webu divadla, 29letý umělec z Prahy je absolventem ateliéru malby na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Stanislava Diviše. Karel Štědrý není ani figuralistou ani vypravěčem, je barevným pozitivistou. Jeho malířský projev se ztotožňuje výhradně s abstraktní formou. Přes určité snahy o předmětnost zvláště v počátcích studia bylo patrné, že hlavní jeho devizou je excelentní smysl pro barvu, který si udržel i později. Je malířem se zřetelně vyhraněným rukopisem. Vedle výrazných barev používá americkou retuš, kombinuje různým způsobem namalované prvky pozadí a popředí, hraje si s prostorovostí na dvojrozměrné ploše plátna.

Ve svém malování zúročuje i graffitistickou zkušenost. Zahušťuje výchozí prvky, které se pak silou snaží v obraze zvládnout. Už volba námětu je "silová", kupříkladu kulturističtí gladiátoři, z nichž v obraze vidíme jen jejich patřičně uměle muskulaturní paže, třímající předměty, které mohou být zbraněmi i symboly. Estetika legérovských abstrahujících barevných ploch pak odkazuje k použití potenciálu moderny. V novějších věcech z posledních dvou let, v Zátiších i v cyklu Pán Dobrého Jména (zejména "Dvě I" a "Dvě II"), jde Štědrému o vylehčení silového rukopisu.

Vedle akrylové malby používá spraye a dochází stále zřetelněji k abstrahujícím formám. Ty mu paradoxně více než v obrazech Kulturistů umožňují hrát si malířskou, explicitně na barvě postavenou prostorovou hru. Štědrý ohmatává "třetí dimenzi" přes potenciál rozdílných malířských technik a práce s barvou. Štědrý je malířský syntetik, který vytahováním různých prvků usiluje o aktuální obrazovost. Jeho formální síla však teprve hledá své náměty, připomíná tak sprayera, který již svou značku vytvořil a hledá, kde bude nejvíc vidět. Výstava skončí 28. června.

Jeden z velmi barevných obrazů Karla Štědrého.
Foto: Archiv www.designmagazin.cz
Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Pamětní deska Josefa Mašína visí v PrazeKmochův Kolín bude letos poprvé bez vstupnéhoDětský den na jezeře Katlov s Jakubem VágneremMelanomový den odhalil onemocnění
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM