Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 17. října 2017

Grafiky a obrazy Jiřího Balcara se vrací ze světa domů

Výstava grafiky a obrazů kolínského rodáka Jiřího Balcara je naplánována na středu 15. ledna od 17 hodin do Galerie města Kolína v Městském divadle Kolín.

Grafiky a obrazy Jiřího Balcara se vrací ze světa domů
 
Publikováno: 8.1.2014
Rubrika: Kultura

Jejím autorem je Aleš Rezler, který také pronese úvodní slovo. "Ten prostor v divadle není moc velký. Podařilo se nám soustředit téměř 50 prací z let 1947 až 1968 zapůjčených z galerií výtvarného umění v Karlových Varech, Roudnici, Ostravě, Muzea umění v Olomouci, Galerie hl. m. Prahy, Regionálního muzea v Kolíně a soukromých sbírek," uvedl Aleš Rezler.

Malíř a grafik Jiří Balcar patří mezi významné osobnosti českého poválečného umění. Narodil se 26. srpna 1929 v Kolíně. "Měl jsem v Kolíně - a to bylo podstatné - vhodnou rodinnou atmosféru a výborného profesora kreslení Kutila. Dodneška se s ním stýkám a vážím si ho. Na ´Umprum´ jsem byl rok u Tichýho a pak u Muziky," vzpomněl Jiří Balcar.

Jeho začátky provázeli další Kolíňáci. Po ukončení studia uspořádal s generačními vrstevníky Janem Kubíčkem a Jiřím Červínem st. v Kolíně první výstavu v roce 1953. O tři roky později se tato trojice obrátila dopisem na teoretika Jindřicha Chalupeckého s prosbou o uspořádání výstavy v divadle E. F. Buriana. I když k výstavě nedošlo, setkání s Chalupeckým se pro Balcara stalo klíčovým přátelstvím. Dalším významným Kolíňákem se stal v jeho životě knihovník Jaroslav Janík. Koncem 50. let byl se Balcar stává jedním z k průkopníků nové vlny abstraktní malby. Od roku 1963 pak působil u Černého divadla. Jeho další život pak silně ovlivnilo čtyřměsíční pracovní stipendium v USA. Po svém návratu domů se věnoval výlučně své tvorbě. Vystavoval v Berlíně, samostatné výstavy následovaly ve Špálově galerii v Praze, Vídni, Liberci či Stuttgartu. Mezi léty 1965 a 1968 se Balcar podílel i na nesčetných skupinových výstavách jako například v Essenu, Amsterdamu, Bochumi, Stuttgartu, Kielu, Ljubljaně, Mexico City či Sao Paulu.

"Je to okouzlující společník, má vtip a šarm," napsala o Jiřím Balcarovi v roce 1967 kunsthistorička Ludmila Vachtová. Jiří Balcar rád diskutoval a pobýval ve společnosti lidí. Téma moderního člověka podílejícího se na společenském životě si zvolil i jako ústřední motiv svého grafického díla mezi lety 1965 a 1968. Balcar zde zobrazil lidskou postavu jako siluetu, jednoduchou obrysovou linii vyplňoval bílou, černou nebo šedou plochou. Lidé v jeho podání nenesou žádné individuální znaky, jsou to anonymní bytosti. Jsou jako ze světa módy a reklamy, působí elegantně, vzdělaně, kultivovaně. To můžeme vidět i na připravované výstavě stejně jako třeba kolínský motiv chrámu.

Život Jiřího Balcara předčasně ukončila autonehoda 28. srpna 1968 v Chotkově ulici v Praze. Jeho díla ale na výstavách žijí neustále dál a těch výstav jsou stovky. Naposledy se obšírně jeho dílem zabývá monografie Marie Klimešové a Jana Rouse, kterou loni vydala nakladatelství Arbor Vitae, Galerie výtvarného umění v Chebu a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

Autor článku: j. červín
loading...
Nepřehlédněte...
Draslovka získala souhlas k přestavběHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyO víkendu se sjíždí VavřinečákStadión AFK fotbalový mač neviděl už léta a zarůstá lebedou
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM