Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 28. května 2017 a svátek má Valdemar.

Grafiky a obrazy Jiřího Balcara se vrací ze světa domů

Výstava grafiky a obrazů kolínského rodáka Jiřího Balcara je naplánována na středu 15. ledna od 17 hodin do Galerie města Kolína v Městském divadle Kolín.

Grafiky a obrazy Jiřího Balcara se vrací ze světa domů
 
Publikováno: 8.1.2014
Rubrika: Kultura

Jejím autorem je Aleš Rezler, který také pronese úvodní slovo. "Ten prostor v divadle není moc velký. Podařilo se nám soustředit téměř 50 prací z let 1947 až 1968 zapůjčených z galerií výtvarného umění v Karlových Varech, Roudnici, Ostravě, Muzea umění v Olomouci, Galerie hl. m. Prahy, Regionálního muzea v Kolíně a soukromých sbírek," uvedl Aleš Rezler.

Malíř a grafik Jiří Balcar patří mezi významné osobnosti českého poválečného umění. Narodil se 26. srpna 1929 v Kolíně. "Měl jsem v Kolíně - a to bylo podstatné - vhodnou rodinnou atmosféru a výborného profesora kreslení Kutila. Dodneška se s ním stýkám a vážím si ho. Na ´Umprum´ jsem byl rok u Tichýho a pak u Muziky," vzpomněl Jiří Balcar.

Jeho začátky provázeli další Kolíňáci. Po ukončení studia uspořádal s generačními vrstevníky Janem Kubíčkem a Jiřím Červínem st. v Kolíně první výstavu v roce 1953. O tři roky později se tato trojice obrátila dopisem na teoretika Jindřicha Chalupeckého s prosbou o uspořádání výstavy v divadle E. F. Buriana. I když k výstavě nedošlo, setkání s Chalupeckým se pro Balcara stalo klíčovým přátelstvím. Dalším významným Kolíňákem se stal v jeho životě knihovník Jaroslav Janík. Koncem 50. let byl se Balcar stává jedním z k průkopníků nové vlny abstraktní malby. Od roku 1963 pak působil u Černého divadla. Jeho další život pak silně ovlivnilo čtyřměsíční pracovní stipendium v USA. Po svém návratu domů se věnoval výlučně své tvorbě. Vystavoval v Berlíně, samostatné výstavy následovaly ve Špálově galerii v Praze, Vídni, Liberci či Stuttgartu. Mezi léty 1965 a 1968 se Balcar podílel i na nesčetných skupinových výstavách jako například v Essenu, Amsterdamu, Bochumi, Stuttgartu, Kielu, Ljubljaně, Mexico City či Sao Paulu.

"Je to okouzlující společník, má vtip a šarm," napsala o Jiřím Balcarovi v roce 1967 kunsthistorička Ludmila Vachtová. Jiří Balcar rád diskutoval a pobýval ve společnosti lidí. Téma moderního člověka podílejícího se na společenském životě si zvolil i jako ústřední motiv svého grafického díla mezi lety 1965 a 1968. Balcar zde zobrazil lidskou postavu jako siluetu, jednoduchou obrysovou linii vyplňoval bílou, černou nebo šedou plochou. Lidé v jeho podání nenesou žádné individuální znaky, jsou to anonymní bytosti. Jsou jako ze světa módy a reklamy, působí elegantně, vzdělaně, kultivovaně. To můžeme vidět i na připravované výstavě stejně jako třeba kolínský motiv chrámu.

Život Jiřího Balcara předčasně ukončila autonehoda 28. srpna 1968 v Chotkově ulici v Praze. Jeho díla ale na výstavách žijí neustále dál a těch výstav jsou stovky. Naposledy se obšírně jeho dílem zabývá monografie Marie Klimešové a Jana Rouse, kterou loni vydala nakladatelství Arbor Vitae, Galerie výtvarného umění v Chebu a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

Městskou galerii v Kolíně vede kurátor Aleš Rezler velmi zdatně a pestře.
Foto: Jaromír Novotný
Autor článku: j. červín
Nepřehlédněte...
Šlapadla se vrací s novou službouNesvadba vítězem závodu Českého poháru v Peci pod SněžkouŠpičkové mládežnické výkony na Youth Athletics v KolíněRadnice vyplatí odměny sociálním pracovníkům
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM