Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 25. dubna 2019

Hala v Borkách ve fázi studie

Nová sportovní tréninková hala, s jejíž výstavbou se počítá v Borkách, je ve fázi studie. Veřejné představení návrhu za účasti architektů se uskutečnilo v sále CEROP v areálu zámku ve středu 6. září.

Hala v Borkách ve fázi studie
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 17.9.2017 v 6:00, Aktualizováno: 15.9.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Mezi zhruba padesáti přítomnými nechyběli zastupitelé ani budoucí uživatelé haly z řad sportovních klubů. Setkání umožnilo podrobnou rekapitulaci vývoje celého záměru a zdůraznilo otevřenost radnice o věci veřejně diskutovat, případně i v jisté míře upravovat parametry haly a její vnitřní uspořádání. 
Místostarosta Michael Kašpar připomenul, že kolínský sen o hale je starý již 10 let. Během té doby vznikla vize haly s pracovním názvem Trilobit situovaná do areálu Vodního světa. Její součástí měla být i restaurace, hotel a tribuna pro víc jak 1.000 diváků. Odhadovaná cena výstavby haly - 200 miliónů plus odhadované provozní výdaje - odsunuly záměr do oblasti nereálných fantazií. Tato hala měla sloužit zejména kolínskému basketbalu, který hraje nejvyšší soutěž a jehož zápasy navštěvuje víc jak 600 diváků. 
Basketbalisté BC Kolín patřili k těm, kteří měli na výstavbě velké sportovní haly eminentní zájem. V současnosti však mohou své záměry naplnit i jiným způsobem, který se jim zdá dostatečný. Halu Spojů, v níž momentálně hrají, Středočeský kraj opraví a vylepší. Město Kolín jim navíc slíbilo mobilní tribunu, díky které se celková kapacita haly zvýší na 800 diváků. 
Malá sportovní hala v Borkách, označovaná jako tréninková, by měla být postavena levně, za zhruba 55 miliónů korun a Kolín takovou investici zvládne bez zadlužování. "Jsme připraveni v roce 2019 stavět, aniž by byl třeba úvěr," uvedl Michael Kašpar, který kalkuluje s možností dvacetimiliónové dotace. Místo pro stavbu bylo nalezeno v Borkách, na pozemku mezi areálem házené a tenisu.
Městský architekt David Mateásko neskrývá uspokojení nad tím, jakým způsobem byl vybrán architektonický návrh. Město oslovilo čtyři architektonické kanceláře a každá zpracovala svou vizi. Všechny se ukázaly jako velmi kvalitní, vítězný návrh z kanceláře "ov-a" se však zalíbil tím, že zohlednil lidské měřítko. Základem studie je nízká jednopodlažní stavba s přesahující rovnou střechou. Nad hrací plochou je pak vztyčena dřevěná "lucerna" s velkými okny, které se inspirovaly u někdejších sokoloven. Vchod haly je natočený směrem k městu, v okolí jsou navržena parkovací místa pro 75 vozidel i plochy pro výsadbu stromů. 
Uvnitř haly se nachází recepce, občerstvení, klubovna a mimo jiné šest šaten s celkovou kapacitou 96 hráčů. Hrací plocha má rozměry 40x20 metrů, výška haly je 7,2 metru. Počítá se s tribunou pro 100 až 150 lidí. Ta bude nadsazená a pod ní vznikne potřebný skladovací prostor pro různé sportovní vybavení a nářadí. Velká okna umožňující přímé větrání budou opatřena vnějším stíněním. Na podlaze má být palubovka, protože se počítá s pravidelnými dopoledními tréninky basketbalistů. Halu bude možné rozdělit dělícími sítěmi na různé zóny. Topení bude mít hala elektrické - uvažuje se o tepelném čerpadle a vzduchotechnice s rekuperací.
Jako problém se zatím jeví úzká přístupová silnice k hale, kterou bude nutné rozšířit. Otázka příjezdu autobusů k hale zůstává s otazníkem.
Byť jsme výše již řadu detailů uvedli, berte je prosím s rezervou. V tuto chvíli by kancelář "ov-a" měla svou architektonickou studii dokončit a pak teprve přijde čas na připomínkování a praktické doladění podrobností.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM