Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák navštívil 18. února Kolín. Setkal se se studenty i se starosty

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák přijel 18. února do Kolína. Nejprve zavítal do Střední průmyslové školy strojírenské a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky (SPŠS a JŠ) Kolín. zDE Besedoval se studenty a učiteli.

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák navštívil 18. února Kolín. Setkal se se studenty i se starosty
 
Publikováno: 10.3.2014 v 17:00, Aktualizováno: 7.3.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

"Středočeský kraj je zřizovatelem více než 150 středních škol a učilišť. A řada z nich se v současné době potýká s nedostatkem studentů. Zajímalo mne, co průmyslová škola dělá pro to, aby zvýšila zájem dětí ze základních škol a jejich rodičů o studium technických oborů. Domnívám se, že absolventi strojírenství mají velkou šanci na uplatnění na trhu práce," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Středočeský kraj v letošním roce v kolínské průmyslovce realizuje dva projekty. Tím prvním je vybudování učebny přípravy materiálu pro strojní výrobu. Stavba byla zahájena v červenci 2013, dokončena by měla být letos o prázdninách. "Celkové náklady stavby činí 14,8 milionU korun. Na akci jsme získali dotaci z ROP Střední Čechy ve výši 12,6 milionU korun. Zbytek hradí Středočeský kraj ze svého rozpočtu," informoval hejtman Josef Řihák. Cílem projektu je demolice stávajících a nevyhovujících objektů včetně ekologické likvidace suti. Následně vznikne dílna pro odborný výcvik se zaměřením na přípravu materiálu pro strojírenskou výrobu s příslušným vybavením a skladovým hospodářstvím zejména hutního materiálů.

Druhým projektem je zateplení objektů SPŠS a JŠ. Tato stavba bude zahájena příští měsíc a dokončena do konce letošního roku. Celkové náklady jsou 21,7 milionu korun, dotace z Operačního programu životní prostředí činí 4,2 milionu korun. Zbývající část ve výši 17,5 milionu korun bude platit Středočeský kraj ze svého rozpočtu. "Je naším dlouhodobým cílem zateplovat všechny objekty v majetku kraje a šetřit tak do budoucna náklady za energie. Také v kolínské průmyslové škole strojnické zateplíme budovy školy, obvodové stěny, střechy, stropy a vyměníme výplně oken a dveří," vyjmenoval hejtman Josef Řihák. Dotazy studentů během besedy se týkaly financování školství, studentských stipendií, které kraj proplácí, nebo státních maturit.

V druhé části návštěvy Kolína se hejtman Josef Řihák setkal se starosty obcí a měst a představiteli samospráv. Také s nimi diskutoval o aktuálních problémech, které trápí obyvatele Kolínska i celých středních Čech.

Starosty obcí nejvíce zajímala řešení problematických dopravních poměrů na krajských silnicích II. a III. tříd. Upozorňovali zejména na nárůst nákladní dopravy, na nebezpečné úseky silnic a na špatný stav některých komunikací. Starosta Veltrub Ivan Kašpar hovořil o velkém nebezpečí, které hrozí řidičům na silnici č. II/125 Velký Osek - Kolín při odbočování do Veltrub. Podobně starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal mluvil o neúnosném provozu nákladních vozidel na výše uvedené silnici.

Starostové se podělili také o zkušenosti z loňských povodní. Nemilé překvapení způsobila na Kolínsku rozvodněná říčka Výrovka, která se po více než sto letech vylila z břehů. "Tuto situaci jsme neočekávali, nebyli jsme příliš připraveni," konstatoval starosta Peček Milan Urban a navrhoval vedle preventivních protipovodňových opatření také úpravy toku Výrovky a především svolat komplexní cvičení hasičů a složek integrovaného záchranného systému.

Kraj s obcemi a Povodím Labe hledá řešení, jak zabezpečit tok říčky Výrovky, kterou kraj léta podceňoval. Návrh na uspořádání společného cvičení hasičů z Kolínska podpořil i starosta města Kolín Vít Rakušan.

Starostové s hejtmanem diskutovali o čerpání peněz z fondů Evropské unie a o krajských dotacích.
"Diskusní setkání se starosty z Kolínska bylo pro moji práci velmi přínosné. Děkuji všem, kteří se zúčastnili. Podněty se budeme zabývat. I když některé záležitosti, například řešení nadměrné zátěže silnic II. a III. tříd tranzitní nákladní dopravou, přesahuje legislativní možnosti krajské samosprávy. Tady nám musí pomoci nová vláda. A jsem přesvědčen, že nový ministr dopravy zoufalé hlasy starostů obcí uslyší a pomůže jim. Starosty jsem ujistil, že udělám vše, aby kraj dobře hospodařil," konstatoval hejtman Josef Řihák.
 

Autor článku: M. Vítková, M. Černý
loading...
Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM