Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 17. června 2019

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák navštívil 18. února Kolín. Setkal se se studenty i se starosty

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák přijel 18. února do Kolína. Nejprve zavítal do Střední průmyslové školy strojírenské a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky (SPŠS a JŠ) Kolín. zDE Besedoval se studenty a učiteli.

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák navštívil 18. února Kolín. Setkal se se studenty i se starosty
Hejtman Josef Řihák.Foto: Archiv Středočeského kraje
 
Publikováno: 10.3.2014 v 17:00, Aktualizováno: 7.3.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

"Středočeský kraj je zřizovatelem více než 150 středních škol a učilišť. A řada z nich se v současné době potýká s nedostatkem studentů. Zajímalo mne, co průmyslová škola dělá pro to, aby zvýšila zájem dětí ze základních škol a jejich rodičů o studium technických oborů. Domnívám se, že absolventi strojírenství mají velkou šanci na uplatnění na trhu práce," řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Středočeský kraj v letošním roce v kolínské průmyslovce realizuje dva projekty. Tím prvním je vybudování učebny přípravy materiálu pro strojní výrobu. Stavba byla zahájena v červenci 2013, dokončena by měla být letos o prázdninách. "Celkové náklady stavby činí 14,8 milionU korun. Na akci jsme získali dotaci z ROP Střední Čechy ve výši 12,6 milionU korun. Zbytek hradí Středočeský kraj ze svého rozpočtu," informoval hejtman Josef Řihák. Cílem projektu je demolice stávajících a nevyhovujících objektů včetně ekologické likvidace suti. Následně vznikne dílna pro odborný výcvik se zaměřením na přípravu materiálu pro strojírenskou výrobu s příslušným vybavením a skladovým hospodářstvím zejména hutního materiálů.

Druhým projektem je zateplení objektů SPŠS a JŠ. Tato stavba bude zahájena příští měsíc a dokončena do konce letošního roku. Celkové náklady jsou 21,7 milionu korun, dotace z Operačního programu životní prostředí činí 4,2 milionu korun. Zbývající část ve výši 17,5 milionu korun bude platit Středočeský kraj ze svého rozpočtu. "Je naším dlouhodobým cílem zateplovat všechny objekty v majetku kraje a šetřit tak do budoucna náklady za energie. Také v kolínské průmyslové škole strojnické zateplíme budovy školy, obvodové stěny, střechy, stropy a vyměníme výplně oken a dveří," vyjmenoval hejtman Josef Řihák. Dotazy studentů během besedy se týkaly financování školství, studentských stipendií, které kraj proplácí, nebo státních maturit.

V druhé části návštěvy Kolína se hejtman Josef Řihák setkal se starosty obcí a měst a představiteli samospráv. Také s nimi diskutoval o aktuálních problémech, které trápí obyvatele Kolínska i celých středních Čech.

Starosty obcí nejvíce zajímala řešení problematických dopravních poměrů na krajských silnicích II. a III. tříd. Upozorňovali zejména na nárůst nákladní dopravy, na nebezpečné úseky silnic a na špatný stav některých komunikací. Starosta Veltrub Ivan Kašpar hovořil o velkém nebezpečí, které hrozí řidičům na silnici č. II/125 Velký Osek - Kolín při odbočování do Veltrub. Podobně starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal mluvil o neúnosném provozu nákladních vozidel na výše uvedené silnici.

Starostové se podělili také o zkušenosti z loňských povodní. Nemilé překvapení způsobila na Kolínsku rozvodněná říčka Výrovka, která se po více než sto letech vylila z břehů. "Tuto situaci jsme neočekávali, nebyli jsme příliš připraveni," konstatoval starosta Peček Milan Urban a navrhoval vedle preventivních protipovodňových opatření také úpravy toku Výrovky a především svolat komplexní cvičení hasičů a složek integrovaného záchranného systému.

Kraj s obcemi a Povodím Labe hledá řešení, jak zabezpečit tok říčky Výrovky, kterou kraj léta podceňoval. Návrh na uspořádání společného cvičení hasičů z Kolínska podpořil i starosta města Kolín Vít Rakušan.

Starostové s hejtmanem diskutovali o čerpání peněz z fondů Evropské unie a o krajských dotacích.
"Diskusní setkání se starosty z Kolínska bylo pro moji práci velmi přínosné. Děkuji všem, kteří se zúčastnili. Podněty se budeme zabývat. I když některé záležitosti, například řešení nadměrné zátěže silnic II. a III. tříd tranzitní nákladní dopravou, přesahuje legislativní možnosti krajské samosprávy. Tady nám musí pomoci nová vláda. A jsem přesvědčen, že nový ministr dopravy zoufalé hlasy starostů obcí uslyší a pomůže jim. Starosty jsem ujistil, že udělám vše, aby kraj dobře hospodařil," konstatoval hejtman Josef Řihák.
 

Autor článku: M. Vítková, M. Černý
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM