Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 23. května 2018

Helena Jiranová sedmá na mistrovství Evropy do 22 let!

Helena Jiranová sedmá na mistrovství Evropy do 22 let!
Helena Jiranová ve druhém rozběhu skončila na 2. místě. O 9 setin sekundy za ní skončila María Mújika. Helena se poté probojovala až do finále.Foto: Denisa Kisialová
 
Publikováno: 27.7.2017 v 10:00
Rubrika: Sport

Obrovské překvapení připravila příznivcům kolínské atletiky v pátek při svém prvním startu na mistrovství Evropy mužů a žen do 22 let v polské Bydhošti Helena Jiranová. Ačkoli k rozběhu na 100 metrů překážek nastupovala mezi 27 nejrychlejšími překážkářkami Evropy až s 23. nejlepším osobním výkonem, dokázala postoupit do semifinále a navíc šokujícím způsobem!

Při postupovém klíči první 3 z každého rozběhu + 4 další nejrychlejší časy mohla svěřenkyně Ratislava Šediny kalkulovat při svém osobním rekordu 13,75 s a kvalitě soupeřek spíše jen se štěstím. To, co však předvedla ve svém druhém rozběhu, byla fantazie. Cílem proběhla ve vynikajícím osobním a kolínském historickém rekordu 13,47 s při podpoře větru +0,7 m/s jako druhá a suverénně postoupila pátým nejrychlejším časem ze všech rozběhů do semifinále! To bylo na pořadu hned týž den večer.

Předtím ale čekal Helenu ještě odpolední rozběh na 400 metrů, v němž se kolínské sprinterce už tolik nedařilo. V poli 25 závodnic šla na start se šestnáctým nejlepším časem, ovšem vzhledem k tomu, že přímo do finále postupovaly pouze dvě nejrychlejší z každého rozběhu + 2 časy, byly její naděje na postup v rovině teorie. Do bloků zaklekla ve třetím rozběhu netradičně s osmičkou soupeřek až v deváté dráze a do cíle doběhla v čase 54,20 s jako šestá, což znamenalo celkové 19. místo. Večer se mělo ukázat, jak tento start případně ovlivní její výbornou překážkářskou formu.

Senzační představení Heleny Jiranové na mistrovství Evropy mužů a žen do 22 let ale pokračovalo. Semifinálové vystoupení kolínské sprinterky i přes absolvovaný čtvrtkařský rozběh bylo vynikající. Po půl deváté večer zaklekla do bloků ve třetí dráze v prvním semifinálovém běhu a znovu předvedla skvělý běh. O tři setiny dokázala vylepšit svůj ranní výkon a časem 13,44 s nejen posunula znovu své i kolínské historické maximum, ale podlehla pouze vítězné Maďarce Kozákové (13,31) a Francouzce Valetteové (13,38) a třetí místo jí zajistilo přímý postup do sobotního finále! V celkovém součtu obou semifinále dosáhla Helena šestého času, když nejrychlejší byly v druhém semifinále obě největší favoritky Nizozemka Visserová (13,15) a Běloruska Hermanová (13,17).

Finále se běželo v sobotu v 17:55 hod. a Helena Jiranová v něm zaklekla do bloků v osmé dráze. Na trati bojovala především s Portugalkou Barbosovou, které na cílové čáře podlehla o dvě setiny, když zopakovala svůj čas z pátečního rozběhu 13,47 s. To nakonec znamenalo v kvalitním finále výborné 7. místo, které je jednoznačně největším Heleniným individuálním úspěchem v dosavadní kariéře! Vítězkou se stala Visserová (12,92) před Hermanovou (12,95) a Kozákovou (13,06).

Nedělní program nejprve přinesl velké zklamání kvartetu sprinterek v rozběhu štafety na 4x100 metrů. To nastoupilo ve složení Helena Jiranová, Barbora Dvořáková, Martina Hofmanová a Marcela Pírková v prvém rozběhu a vedlo si výborně, když doběhlo na přímo postupové třetí pozici. Bohužel následně byla česká štafeta diskvalifikována za přeběhnuté předávací území na posledním úseku.

Posledním, pátým startem Heleny Jiranové byla v nedělním večeru štafeta na 4x400 metrů. I v ní běžela první úsek a spolu s ní startovaly Michaela Bičianová a znovu Martina Hofmanová a Marcela Pírková. Česká sestava zaběhla čas 3:38,13 min. a obsadila 8. místo.

Po medailových úspěších Kateřiny Šafránkové je umístění Heleny Jiranové spolu s rovněž sedmou příčkou výškaře Petra Elbogena z mistrovství Evropy mužů z padesátých let historicky druhým nejlepším umístěním kolínského atleta na vrcholných světových a evropských soutěžích.

Druhou kolínskou zástupkyní na šampionátu byla Zuzana Pražáková, která se na netradičně modrém sektoru v polské Bydhošti představila v kvalifikaci skoku o tyči. V pětadvacetičlenném startovním poli se jí ale do dvanáctičlenného finále probít nepodařilo.

Svěřenkyně svého otce Vladimíra a Boleslava Patery začala na 370 cm a s touto výškou si bez problémů poradila napoprvé. Stejně tak se jí vedlo i na další postupné výšce, kterou bylo 385 cm. Velké problémy ale měla na rovných čtyřech metrech, které se jí podařilo zdolat až na potřetí a vypadla z průběžné postupové dvanáctky. Na metě osobního rekordu 410 cm už úspěšná nebyla, a tak si z mistrovství Evropy odváží 18. místo.

Autor článku: hop
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM