Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Herec Jan Šťastný se představí v kolínské synagoze po boku orchestru Atlantic

Již po patnácté se 28. září uskuteční v kolínské synagoze Vzpomínkový koncert na památku z Kolína odsunutých a zavražděných židů. Tuto tradici založila Ishka Lichter a za její hudební složkou každoročně stojí pražský Orchestr Atlantis řízený dirigentem Vítězslavem Podrazilem, který se, společně s kolínským Městským společenským domem stará i o organizaci této hudební akce. Každoročně pro návštěvníky koncertu připraví i nějaký hudební bonbónek či netradiční muzikantská či jiná spojení. Letos to bude, kromě jiného, i čtení herce Jana Šťastného, který v druhé polovině koncertu přiblíží posluchačům úryvky z knihy Júdit, jež se stala námětem stejnojmenné symfonie pro varhany a komorní orchestr. Janu Šťastnému jsme u této příležitosti položili několik otázek.

Herec Jan Šťastný se představí v kolínské synagoze po boku orchestru Atlantic
 
Publikováno: 26.9.2014 v 7:00, Aktualizováno: 25.9.2014 v 12:00
Rubrika: Kultura

Co pro vás znamená spolupráce s tělesem hrajícím tzv. vážnou hudbu?

Už jako dítě jsem chodil na koncerty klasické hudby. Na rozdíl od některých spolužáků jsem ji i rád poslouchal. V přehršli komerční práce mě vážná hudba občerstvuje, vrací mě nohama na zem, podobně jako divadlo.

Schází se na těchto koncertech jiné publikum, než jaké chodí do divadla na činohru?

Publikum je velmi podobné. Možná proto, že klasická činohra má blízko ke klasické hudbě. Součástí činoherních představení bývá hudba. Specifickým spojením hudby a mluveného slova je melodram.

Hovoříme spolu u příležitosti vašeho nastávajícího společného vystoupení s Orchestrem Atlantis v kolínské synagoze. Jak se díváte na podobné netradiční koncertní sály a co synagoga coby kulturní stánek?

Mně až tak netradiční nepřipadá, protože duchovní stánek a hudba patří k sobě. A synagoga? Kde jinde by s plnou vahou měla zaznít skladba židovského autora?

Herec Jan Šťastný se představí v kolínské synagoze po boku orchestru Atlantic
Jan Šťastný
Foto: www.krajskelisty.cz

Většina televizních fanoušků vás v poslední době zná z vašeho účinkování v seriálech Ordinace v Růžové zahradě a Gympl s (r) učením omezeným. Mnozí herci nad seriály ohrnují nos, jak vy se na podobnou práci díváte?

Rozhodně nad nimi nos neohrnuji, jinak bych ji nedělal. Dokonce si myslím, že je to výzva. A nemyslím tím finanční odměnu, která kompenzuje příjem v divadle. Vytvořit postavu a obhájit ji v dnešním konzumním vnímání rozhodně není lehké.

V Ordinaci jste za docela dramatických okolností umíral, projevilo se to později na nějakých reakcích ve vašem okolí?

Moje žena řekla, že už nikdy nic podobného vidět nechce (smích) . Ale neumřel jsem takhle poprvé, tak snad budu dlouho živ.

V září se setkáte s kolínským publikem. Znáte Kolín, a jak se těšíte na svoje vystupování?

Měl jsem několikrát možnost vystupovat v zájezdových představeních v kolínském divadle. A kolínské publikum, to jsou fajnšmekři, takže se těším. Nicméně zodpovědnost mě přece jen trochu svazuje, protože melodram poněkud vybočuje z běžné herecké praxe.
 

Autor článku: Zdeněk Hejduk
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kmocháci vystoupí v SenátuStarokolínskou brázdu vyorají 23. záříPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM