Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 17. října 2019

Hluk a zatopení Štítarského údolí se snad konečně bude řešit

Obyvatele kolem obchvatu ve Štítarech sužuje stále hluk projíždějících aut. Přes různé snahy o nápravu zatím ničeho nedosáhli. K hluku se od minulého podzimu přidalo i zatopení Štítarského údolí. Místní obyvatelé vodu na pozemcích přičítají stavebním úpravám, které zahradily pod obchvatovým mostem přirozený odtok vody. Od minulého týdne to ale vypadá, že by se situace mohla zlepšit.

Hluk a zatopení Štítarského údolí se snad konečně bude řešit
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 30.4.2017 v 6:00, Aktualizováno: 27.4.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Část obchvatu ve Štítarach totiž přijela prozkoumat soudní znalkyně a stavební inženýrka Miloslava Pošvářová. Jako někdejší ředitelka Úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je odbornicí v oboru dopravních staveb. V dubnu 2014 jí Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. Pošvářová se věnovala všem nejdůležitějším stavebním problémům nedávné minulosti, například kvalitě dálnic, problémům stavby D8 a D1 a železničnímu mostu ve Studénce.
Pošvářová po prohlídce označila obchvat Kolína jako další stavební problém, který by měla státní správa řešit. "Estakáda a prostor pod mostem - úpravou terénu zde vznikla laguna, shromažďuje se voda a znehodnocuje majetek soukromých osob," uvedla Pošvářová. Na místě konstatovala, že protihlukové opatření na mostě není dostatečně funkční, zejména kvůli poruchám mostních závěrů a kvůli použitým materiálům. Protihlukové stěny naopak vytváří efekt roury, kdy hluk vychází na okrajích mostu a šíří se přímo na obyvatele domů v okolí. Ti konstatovali, že provedená měření hluku vycházela v těsně podlimitních číslech, nicméně výsledky měření zpochybnili. "Měřilo se například v době, kdy byla objížďka kvůli uzavřenému mostu v Nové Vsi a aut jezdilo po obchvatu podstatně méně," připomněl Tomáš Novák ze sdružení Kolínsko, které proti hluku bojuje už delší dobu.
"V okolí estakády je hluk, protihlukové stěny jsou nefunkční nebo částečně funkční. Místo pohltivé stěny jde o kombinaci částečně pohltivé a částečně odrazivé stěny, stěny na mostě jsou krátké. Současně vzniká značně velký hluk z mostních závěrů, což svědčí o jeho pravděpodobné poruše. Stavba je dva roky v provozu. Na stížnosti občanů ŘSD jako majitel obchvatu nereaguje. Je to normální?," řekla Pošvářová. Se stárnutím a opotřebením staveb se hluk přitom podle ní ještě zvyší.
Momentálně je Štítarské údolí zaplaveno, přitom předtím se nikdy v takovém množství spodní voda neobjevila. Nejenom, že znemožňuje majitelům pozemků přístup, ale vzniká i líheň komárů, kteří zamoří okolí. Důvodů záplavy bude nejspíš několik, například nepravidelné čerpání vody ze studní společnosti Vodos. Zcela jistě ale odtoku brání stavební úpravy pod estakádou. "V údolí se nachází stálá vodní hladina způsobující vyhnívání vegetace, znemožněný odtok, zničené zahrady soukromých osob. Řešení hrází ze zeminy je naprosto nefunkční," konstatuje Pošvářová.
Vyjádření ŘSD jsme se přes naše pokusy nedočkali. Z debaty u estakády vyplynulo, že reálné možnosti nápravy jsou pouze dvě. Jednání s ŘSD musí iniciovat kolínská radnice, nebo se občané mohou obrátit na soud. Stavební úpravy jsou sice možné, například po dohotovéní obchvatu na Šťáralce přistoupilo ŘSD k úpravám protihlukových opatření, ale úředníkům se většinou nechce a ŘSD se věnuje především novým stavbám. Finanční stránka věci by zase takovým problémem v současné době být neměla. Pošvářová doporučuje také provést nezávislé měření hluku.
Starosta Kolína Vít Rakušan minulý týden potvrdil, že město roli prostředníka hrát bude. "Veškeré podněty, které dostanu, předávám na patřičná místa. V tomto případě zdůrazňuji, že se nejedná o majetek města Kolína a my můžeme fungovat pouze jako prostředníci. S paní Pošvářovou jsme v kontaktu, už jsme dané v úterý 11. dubna řešili a vyzýváme za město Kolín ŘSD k jednání. Sami budeme na náklady města objednávat věcně související měření hlukové zátěže," uvedl Rakušan.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM