Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Hrabal, Walesa a eugenika v kolínském Kině 99. Najděte si důvod, proč na ně jít

Každý měsíc přináší kolínské Kino 99 zajímavé dokumenty a životopisné snímky pro menšinové, intelektuální publikum. Ani duben není výjimkou. Od 14. do 16. dubna představí kino v řadě tři dokumenty, které nepochybně stojí za pozornost.

Hrabal, Walesa a eugenika v kolínském Kině 99. Najděte si důvod, proč na ně jít
 
Publikováno: 13.4.2014, Aktualizováno: 9.4.2014 v 16:00
Rubrika: Kultura

Dokumentární esej Eugéniové (13. dubna) od Pavla Štingla je částečně animovaným zamyšlením nad sebezničujícím konáním člověka a rodil se těžce plných pět let. Eugenika, tedy věda o zušlechťování člověka měla velký ohlas začátkem 20. století a měla spasit lidstvo před vážnými genetickými zátěžemi.

Hitlerovi vědci ji přivedli k německé dokonalosti a nejlepší snaha o spasení lidstva se proměnila v masovou vraždu. Není divu, že po druhé světové válce byl pojem eugenismus téměř vymazán ze slovníků všech jazyků světa. Štingl využívá vzácné archivní záběry a texty Patrika Ouředníka. Komentář nás vlídným hlasem provází cestou od myšlenky pěstování "lepší lidské rasy" až do plynových komor a ještě dál.

Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Příběh nazvaný Walesa: Člověk naděje (15. dubna) natočil nejúspěšnější polský režisér všech dob Andrzej Wajda. Vznikl tak nejnavštěvovanější polský film minulého roku. Ve svém portrétu se Wajda nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které Walesa se svými kolegy vybudoval. Odkud se tento hrdina vzal? Kde bral pro svůj boj inspiraci a sílu? Kdo byli jeho přátelé a protivníci? Odpovědi Wajda nabízí v klasickém vyprávěném hraném filmu s využitím archivních záběrů.

Celovečerní polohraný dokument ke stému výročí narození slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala natočil pod názvem Bohumil Hrabal: Takže se stalo, že... (16. dubna) režisér Oliver Malina-Morgenstern. V dokumentu, který dostal jméno podle Hrabalova oblíbeného slovního spojení "Takže se stalo, že...", vzpomínají mezi mnoha jinými filmoví režiséři Jiří Menzel, Jan Němec a Petr Koliha, jejich divadelní kolega Ivo Krobot, akademický malíř Václav Špale, publicista Tomáš Mazal, profesoři Josef Zumr, filozof a Hrabalův přítel i soused z Libně, a přednosta ortopedické kliniky nemocnice Na Bulovce MUDr. Pavel Dungl, básník Egon Bondy a také výčepní od Zlatého tygra Karel Hulata a profesor František Dvořák.

 

Dokumentární esej Eugéniové (13. dubna) od Pavla Štingla je částečně animovaným zamyšlením nad sebezničujícím konáním člověka a rodil se těžce plných pět let.
Foto: Archiv filmu
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Každé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkačekKmocháci vystoupí v SenátuPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaStarokolínskou brázdu vyorají 23. září
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM