Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 18. února 2019

Hromadné plavání v Labi zažijeme koncem srpna na Kmochově ostrově

Labe se za posledního čtvrtstoletí zvolna mění na řeku určenou k rekreaci a ke koupání. Lidé se pravidelně koupají v Hradci Králové, v Nymburce, v Ústí nad Labem i na mnoha jiných úsecích řeky.

Hromadné plavání v Labi zažijeme koncem srpna na Kmochově ostrově
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 8.7.2018 v 7:00, Aktualizováno: 7.7.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Kolíňáci jsou v tomto ohledu opatrnější, ale čas od času se nějaký plavec na řece objeví. Větším průlomem v tomto ohledu by se mohla stát událost plánovaná na neděli 26. srpna, kdy se v řece u Kmochova ostrova uskuteční Plavecký memoriál Hany Greenfieldové. Na podrobnosti jsme se zeptali tiskové mluvčí kolínské radnice Ivy Blümelové a zástupce místního plaveckého oddílu Miloslava Lhotky.

* Jak vlastně vzniknul nápad uspořádat u Kmochova ostrova plavecké závody na památku Hany Greenfieldové?

Iva Blűmelová: S nápadem uspořádat závody na Labi navštívila minulý rok starostu Víta Rakušana paní Jane Drapkin ze spřátelené northwoodské synagogy v Londýně. Přijela s nápadem uspořádat plavecké závody na řece Labi jako připomínku dob minulých, kdy se v řece lidé koupali a kdy se na Kmochově ostrově nacházela dokonce plovárna. Myšlenkou je vzpomenout i na židovské obyvatelstvo, které tvořilo v Kolíně početnou menšinu, proto jsme zvolili název Plavecký memoriál Hany Greenfieldové. Panu starostovi se nápad na plavání v řece líbil, a tak vznikla spolupráce města, londýnské synagogy a kolínského plaveckého oddílu, který závody zajišťuje, a to zejména po technické a bezpečnostní stránce.

* Můžete mám blíže představit Hanu Greenfieldovou a její vztah k ostrovu a k plavání v Labi?

Iva Blűmelová: Hana Greenfieldová se narodila v roce 1926 v Mnichovické ulici na kolínském Zálabí. V červnu 1942 byla s rodinou transportována do terezínského ghetta, odkud byla deportována do koncentračních táborů Osvětim a Bergen Belsen. Po válce žila v Londýně a později se přestěhovala do Izraele. Na své kolínské rodiště nikdy nezapomněla a udržovala s ním úzké kontakty, tak jako s českým prostředím vůbec. Kolín pravidelně navštěvovala a podílela se na organizaci vzdělávacích a vzpomínkových akcí nebo dětských literárních a uměleckých soutěží šířících informace o problematice holocaustu. Sama také literárně zpracovávala své vzpomínky, které vyšly v několika jazycích, česky pod názvem Z Kolína do Jeruzaléma. Věnovala se udržování památky obětí holocaustu.
O jejím životě by se dalo napsat mnohé, ke Kolínu však paní Greenfieldová neodmyslitelně patří, a proto i tato vzpomínková plavecká akce. K řece Labi měla Hana Greenfieldová silný vztah, právě tam se jako malá naučila plavat a pak se v něm často koupala i se svou rodinou, ještě v době, kdy prožívala radostné dětství.

* Konají se jinde v republice na Labi nějaké plavecké závody nebo je Kolín v tomto výjimečný?

Miloslav Lhotka: Ano, konají, v sobotu před naším závodem bude Gastonův memoriál, což je distanční plavecký závod Ústí nad Labem - Děčín.

* Závod bude trasován po proudu od špice ostrova až na jeho konec?

Miloslav Lhotka: Trasa bude jasná až po obhlídce trati a zjištění překážek pod hladinou sonarem. Je však jasné, že trasa bude okruh s cílem v místě bývalého přívozu, je tam nejlepší přístup k vodě.

* Řada lidí nedůvěřuje kvalitě labské vody. Co byste jim vzkázal?

Miloslav Lhotka: Předpokládáme, že kvalita labské vody je dobrá, i vzhledem k tomu, že se dá koupat i v jiných městech na řece. Krom toho musí voda v Labi splňovat určité požadavky na životní prostředí, takže by v pořádku být opravdu měla.

* Jak se na celé události bude podílet město Kolín?

Iva Blűmelová: Město Kolín je spolupořadatelem akce. Paní Jane Drapkin, která má spoustu nápadů a myšlenek, jak by měly závody vypadat, již Kolín několikrát navštívila, aby společně s panem starostou vytvořili celkový koncept akce, její rozsah a projednali mnoho dalších organizačních záležitostí.

* Jakým způsobem memoriál podpoří kolínský plavecký oddíl? Kolik plavců na start vyšle?

Miloslav Lhotka: Několik plavců ze Sportovního oddílu plavání Kolín zde bude plavat, ovšem nebudou to ti nejlepší, protože ve stejném termínu mají Mistrovství ČR v dálkovém plavání v Račicích.

* Kolik účastníků očekáváte? Zaplave si i někdo z vedení radnice?

Iva Blűmelová: Protože se jedná se o první ročník memoriálu, jsme raději opatrní, a počet účastníků jednotlivých závodů bude početně omezen. Pan starosta, který akci poskytl záštitu, zde promluví o důležitosti podobných vzpomínkových akcí a bude také předávat ocenění jednotlivým plavcům. Jako plavec zatím účast neslibuje. 

*Je akce otevřená i pro nejširší veřejnost?

Iva Blümelová: Široká veřejnost je určitě zvána, pro příchozí bude vypsána trať na 500 metrů. Nejde ale jen o závody, ale i o vzpomínku na dobu, kdy se v Labi běžně plavalo, a také vzpomínku na kolínskou židovskou menšinu, která se v Labi koupala společně s ostatními v době, kdy ještě nikdo netušil, jaká tragédie Židy během druhé světové války potká.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM