Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Jak před lety vypadaly začátky Dne záchranářů?

Letos už pojedenadvacáté je druhý květnový svátek, 8. května připomínaný Den vítězství, spojen s unikátní kolínskou akcí nazvanou Den záchranářů. Připomeneme vám, jak vypadal její první ročník.

Jak před lety vypadaly začátky Dne záchranářů?
Lidé se mohou těšit na vyprošťování osob z havarovaných vozidel - bude to Den Záchranářům jak se patří.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 16.5.2017 v 16:00, Aktualizováno: 15.5.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Za předchůdce Dne záchranářů lze považovat tři ročníky předvedení techniky kolínských hasičů v Kolíně (pokaždé v jiném termínu), skutečná květnová monstrakce, tak jak ji známe i dnes, ale poprvé proběhla na třech místech v Kolíně i okolí v roce 1997. Jejím iniciátorem byl přednosta okresního úřadu ing. Jan Soukup, který na první ročník uvolnil rozpočet 180 tisíc korun.
Přímo ve městě, ten den mokrém od trvalého deště, probíhal program na dvou místech. Na dnešním parkovišti před tehdejším supermarketem Delvita byla vystavena historická technika a na Karlově náměstí probíhaly ukázky zásahů záchranářů a kulturní program. Hvězdou akce byl tehdy velepopulární sportovní moderátor televize NOVA Pavel Poulíček, který akci moderoval. Původní plán organizátorů byl, že Poulíček se na náměstí spustí po laně z helikoptéry, kvůli riziku rozbitých oken domů od vzdušných vírů a turbulencí ale nakonec Poulíčka na místo přivezlo podstatně méně nebezpečné staré hasičské auto. Moderátorova autogramiáda pak přilákala desítky nadšených dětí stejně jako smažení palačinky na obří pánvi před podloubím.
Jak tehdy zachytil v reportáží Pres, ne všechny ukázky záchranářských činností se úplně podařily: "Pozornost diváků si získal mladý hasič, který se po provaze spustil z okna v druhém patře neopraveného a odbydleného domu (nad bývalou rybárnou) v rohu náměstí. Při pokusu zdolat lano opačným směrem se mu ale dobrých deset minut nedařilo nasadit karabiny a všechny jeho snahy šplhat vyznívaly naprázdno. Jeden z kolemstojících mladíků na jeho účet poznamenal: ´A nikdo nezatleskal.´ Jeho přítelkyně pouze konstatovala: ´Vždyť jsem ti to říkala - kolínský tupci!´"
Z centra města pak autobusy vozily zadarmo zájemce ke třetímu - a poslednímu - místu konání, na letiště, kde byly kromě jiného připraveny i vyhlídkové lety. Jeden okruh nad letištěm ve větroni stál stokorunu, čtvrthodina ve čtyřmístném letadle trojnásobek a za pětiminutový let minut v malém vrtulníčku odvážlivci zaplatili pětistovku. Policejní helikoptéra se zavěšeným zásobníkem na vodu tu předváděla hašení ze vzduchu, hasiči na kusy rozřezávali starý Moskvič, projížděl tu požární tank, připraven byl i pohanský ohňový obřad a závěrečný ohňostroj.
"Doufáme, že se to podaří a Dny záchranářů se stanou pravidelnou součástí kalendářů Kolíňáků i profesních specialistů," přál si před dvaceti lety Jan Soukup. Jak ukázaly další roky, jen málokteré přání se vyplnilo tak dokonale...

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM