Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Jak se změnila atmosféra nábřeží v místě někdejší Legerovy aleje v Kolíně?

Při procházce po břehu Labe za kolínskou elektrárnu si člověk uvědomí, že poslední čas se obtiskl i sem v mnohých pozitivech, ale i negativech. Jedná se o relativně malé území, avšak říká víc než dost. Labe se stalo nesporně čistším než za vlády bolševiků. Občas na hladině sice uvidíte malé lodě, ale přístav moc živý není. Také je jediným prodělečným na Labi.

Jak se změnila atmosféra nábřeží v místě někdejší Legerovy aleje v Kolíně?
Vpravo pozůstatky aleje a vlevo poněkud rozhrkaná cyklostezka.Vpravo pozůstatky aleje a vlevo poněkud rozhrkaná cyklostezka.Vpravo pozůstatky aleje a vlevo poněkud rozhrkaná cyklostezka.Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 3.10.2016 v 16:00, Aktualizováno: 28.9.2016 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Poslední kulišárny, jakými se vydělávaly velké peníze, nejlépe symbolizuje železniční most. Proslavil Kolín hodně svojí předražeností. Měl být zvedací, ale dodnes jej nic, ani obři, nezvedají. Pod ním na jednom pilíři sousedního potrubního mostu vidíme, kam sahala voda o povodních, bohužel část záznamů přemalovali sprejeři.

Za mostem dlí na břehu tři chlapíci, kterým soukromě říkám námezdní dělníci. Čvachtají se v Labi, vydatně popíjejí laciné víno a symbolizují skupinu obyvatel, kteří přišli za prací z ciziny. Takových lidí přibylo do Kolína hodně. Ve Slovenštině mi popisují práci a život na ubytovně. Není to moc optimistické vyprávění. Za našimi zády občas projedou cyklisté, labská navigace se stala jejich vyhledávanou stezkou, i když místy zdolávají terén poněkud obtížnější než asfaltové cyklostezky. Vede tu také značená modrá turistická trasa. Kolíňáka moc nepotěší, že kdysi vyhledávaná Legerova alej zmizela a zbylo po ní křoví. Místo malovali známí malíři, ale také jej fotografovali Sudek i Funke. Jedna z fotek odsud se dostala i do školních učebnic. Pohled na elektrárnu či kolínské věže je stále působivý.

Jak se změnila atmosféra nábřeží v místě někdejší Legerovy aleje v Kolíně?
Na pilíři najdeme záznamy o povodních. Toto místo bývá označováno nejnižším v Kolíně.
Foto: Jiří Červín

Přicházíme ke středověkému hradišti Hánín. Býval tu pak ještě po válce lom a pak vyhledávané romantické zákoutí i koupání. Dnes je lom oplocený a tudíž nepřístupný. Cestovatel si odnese rozporuplné pocity z oblíbených míst básníka Polabí, stejně jako z nedávné kapitalistické doby, která břeh Labe u Kolína proměnila.

Autor článku: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM