Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 23. září 2018

Jak vyhlásit osobní bankrot?

Na adrese Politických vězňů 27 v Kolíně zahájila letos v únoru činnost nová advokátka a mediátorka Mgr. Veronika Dvořáková. Po čase jsme ji položili několik otázek, tentokrát se týkajících oblasti oddlužení.

Jak vyhlásit osobní bankrot?
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 12.10.2017 v 12:00, Aktualizováno: 11.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Dnes jsme tu spolu, abychom čtenářům přiblížili aktuální téma - a sice téma insolvencí, konkrétně oddlužení, neboli hovorově vyhlášení osobního bankrotu. Jaké jsou v této oblasti novinky - co musí člověk udělat pro to, aby mu soud povolil oddlužení?
V této oblasti, v oblasti insolvenčního řízení, došlo k rozsáhlé novele, která je účinná od 1. července 2017. Dlužníky bude nejspíše nejvíce zajímat, jakým způsobem mohou podat návrh na oddlužení, neboť v této oblasti se jich novela týká nejvíce. Ode 1. července mohou totiž dlužníci požádat soud o schválení oddlužení pouze prostřednictvím advokáta, notáře, soudního exekutora, insolvenčního správce anebo prostřednictvím akreditované osoby. Dlužníci tedy nemohou už žádat příslušný soud sami, a pokud tak učiní, nebude soud k jejich podání přihlížet, což je oproti minulé úpravě velká a zásadní změna.
 
* Zákonem byla stanovena rovněž fixní odměna za sepis a podání návrhu, je to tak?
Ano, došlo ke stanovení fixní odměny ve výši 4.000 korun a ve výši 6.000 korun, jedná-li se o společné oddlužení manželů. Odměna navíc není splatná ihned, ale až v průběhu insolvenčního řízení. Advokát, popř. jiný zástupce, tuto odměnu pak musí sám uplatnit v insolvenčním řízení jako pohledávku za majetkovou podstatou. Vzhledem ke složitosti celé problematiky hodnotím odměnu jako poměrně nízkou. Některé kanceláře proto odmítají nadále v insolvenčním řízení dlužníky zastupovat, a je to dle mého názoru pochopitelné.
 
* Co tedy musí osoba, která uvažuje o podání návrhu na povolení oddlužení, učinit?
Především je potřeba udělat si pořádek v dokumentech, které se týkají jednotlivých pohledávek, a dále zajistit povinné přílohy, které se k návrhu na povolení oddlužení dokládají. Jedná se zejména o výpis z rejstříku trestů, doklady o příjmech, seznamy zaměstnanců. Dále je třeba doložit seznam majetku a seznam závazků. Se všemi dokumenty samozřejmě dlužníkům pomáhám tak, aby vše bylo v pořádku. Takže odpověď na otázku asi ideálně zní: především mne dlužník musí kontaktovat (smích).
 
* Jsou ještě nějaké zásadní novinky, o kterých by dlužníci měli vědět?
V dalším se novela týká především samotného postupu insolvenčního řízení. Došlo zejména k většímu přenesení odpovědnosti na insolvenčního správce, nově je to právě insolvenční správce, kdo činí přezkum pohledávek (doposud to byly soudy). Mezi další povinnosti insolvenčního správce patří mimo jiné osobní kontakt insolvenčního správce a dlužníka, což zahrnuje i jeho návštěvu v obydlí dlužníka, ze které je třeba pořídit fotodokumentaci. Další novinky v právní úpravě se zásadním způsobem dlužníků nedotýkají.
 
* Je něco, co byste našim čtenářům v této oblasti doporučila?
Především samozřejmě doporučuji hlídat si své závazky tak, aby se o oddlužení nemuseli vůbec zajímat. Každý problém se dá řešit a oddlužení je třeba brát opravdu až jako to poslední možné řešení. Navíc je třeba pamatovat na to, že se jedná o určité privilegium a ne každý dlužník na splátkový kalendář dosáhne.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM