Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 20. srpna 2019

Je vznikající depozitum pro kočky obdobou kolínského Alíkova?

Jak jsme už v PRESu psali, kolínští zastupitelé na zářijovém zasedání podpořili dostavbu kočičího depozita ve Veltrubech, provozovaného spolkem Kočičí oči.

Je vznikající depozitum pro kočky obdobou kolínského Alíkova?
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 4.12.2018 v 7:00, Aktualizováno: 3.12.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Z rozpočtu města věnovali zastupitelé na tento kočičí azyl 200 tisíc korun, dalších 50 tisíc přidalo veltrubské zastupitelstvo. Stručná zpráva vyvolala velkou odezvu v internetových diskuzních skupinách, především proto, že nebylo zřejmé, nač přesně je částka určena. Na podrobnosti o fungování budoucího kočičího "útulku" jsme se zeptali Jana Chvojky, který je jedním ze členů spolku Kočičí oči.

* Laici si pod kočičím depozitem představí obdobu psího útulku, tedy zařízení určeného pro umístění ztracených či odložených zvířat. Pokud jsme ale záměr kočičího depozita pochopili správně, je jeho primárním účelem krátkodobé umístění odchycených toulavých koček, které prošly kastračním programem? Je to tak?

Ano, přesně tak. Depozitum bude sloužit i pro kočky po lékařských zákrocích nebo nalezené. Kočkám ale je (a bude) samozřejmě nejlépe v adoptivních rodinách.

* Jak dlouho už kastrační program v Kolíně probíhá a kolik už jím prošlo koček? A úplně laická otázka - divoké toulavé kočky, které jsou do něj po odchycení zařazeny, jsou po kastraci a doléčení všechny umisťovány k novým majitelům nebo jsou některé, třeba z důvodu totálního zdivočení, i vypuštěny zpět na místě odchytu?

Kastrační program v Kolíně funguje od roku 2015 a dosud jím prošlo 330 koček. Padesát jich prošlo ještě soukromým a neoficiálním „depozitem“ ve Veltrubech. Domov a rodinu zajistil spolek Kočičí oči 200 kočkám. Spolek má velmi přísnou adopční smlouvu – o všech adoptovaných kočkách má přehled, kontrolujeme rodiny a zvířata. V případě neplnění smlouvy může kočky i odebrat – v Kolíně to bylo 6 koček z důvodu špatné péče. Po kastraci se pouští zpět na místo odchytu jen kočky zdivočelé. Když kočka jeví známky zvyku na člověka, tedy pravděpodobně jsou někým vyhozené či zaběhlé, hledá se jejich majitel či nový domov.

* Jak v současné době dokáže spolek Kočičí oči fungovat bez depozita?

Velmi, velmi těžko. Jde to jen za nesmírné obětavosti paní Evy Šedivé a několika jejích podporovatelů, kteří mají kočky doma a starají se o ně ve svém volném čase, ve dne v noci. Veterinární péči a krmivo zajištuje a platí spolek Kočičí oči. Občas se najdou i hodní lidé, kteří darem poskytnou krmivo a další pomoc. V současné době trvale pomáhají dvě osoby, výjimečně se najde i člověk, který je ochoten si kočku či kotě ponechat u sebe během karantény.

* Jak bude depozitum ve Veltrubech vypadat? Jaká bude jeho kapacita? Kdo bude jeho zřizovatelem a majitelem? A kdo se bude starat o jeho provoz?

Nepřekročitelná kapacita dle vydaného souhlasu Krajské veterinární správy i dle schváleného stavebně-technického projektu bude patnáct koček. Zřizovatelem bude spolek Kočičí oči, zastoupený paní Evou Šedivou. Majitelem je soukromá osoba, která poskytla pozemek i rozestavěnou stavbu v hodnotě 350 tisíc korun. O provoz se zatím budou starat spolek Kočičí oči a veterinární sestra, která již tuto pomoc poskytuje dva roky. Doufáme, že v budoucnu ještě více pomůže i město Kolín a obec Veltruby. Těší nás, že oba starostové – jak Mgr. Rakušan i Ing. Hůla - jsou v současné době spolu s městskou policií a psím útulkem Alíkov partnery a velkými podporovateli projektu.

* Stačí oněch zastupiteli poskytnutých 250 tisíc korun na projekt, kompletní postavení a zařízení depozita? Mohou na jeho pořízení i provoz přispět případní další donátoři?

Samozřejmě nestačí. Uvedená částka posloužila na kompletní dostavbu první ze dvou budov. A to na nás ještě byly oslovené stavební firmy "hodné". Pochopily, že nestaví vilu, ale panelák pro kočky. Také nám nesmírně vyšly vstříc – rychlostí i ochotou. Ono dnes sehnat zedníky, pokrývače, elektrikáře, kteří začnou během týdne stavět, je hodně z oblasti snů. Momentálně jsme v konečné fázi schvalování veřejné sbírky. Samozřejmě uvítáme finanční pomoc od příznivců koček nebo kolínských firem, všech, kteří chtějí podpořit tuto bohulibou věc. Vše bude transparentní – od samostatného účtu po účelové využití peněz. Vše bude průhledné a kdykoliv zkontrolovatelné.

* Kdy začne depozitum fungovat a jakou bude mít spádovou oblast?

Pokud uspějeme ve stavebním řízení a seženeme zbytek financí, plánujeme fungování od června 2019. Spádovou oblastí budou Veltruby a Kolín.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM