Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Jeden z hostů letošního Kmochova Kolína Martin Chodúr: Barevnost je v hudbě nejdůležitější

Jedním z hostů monstrkoncertu letošního festivalu Kmochův Kolín bude Martin Chodúr, talentovaný zpěvák a skladatel a mimo to také vítěz Česko-Slovenské Superstar z roku 2009.

Jeden z hostů letošního Kmochova Kolína Martin Chodúr: Barevnost je v hudbě nejdůležitější
 
Publikováno: 24.5.2014 v 7:00, Aktualizováno: 23.5.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Jste z těch, kterým vadí otázka na zpěváckou televizní soutěž, nebo se k vítězství hlásíte a jste za tuto šanci vděčný? Jak na zkušenost v Česko-Slovenské superstar vzpomínáte?

Toto není otázka, na kterou se dá odpovědět v pár větách. Je to spíše na celou knihu, protože každá věc má svá pro i proti. Osobně jsem se v soutěži bavil a rád na ni vzpomínám. Nelíbil se mi však prvek reality show, který v soutěži byl (a je čím dál více). Byl jsem v ní jednoduše a pouze kvůli lásce k hudbě. Každý účastník se po skončení soutěže dostane do situace, kdy v očích lidí najednou jakoby zmizí a spousta lidí začne mít dojem, že už nezpívá. Omyl! Jen už není každý týden v televizi. Soutěž je mou neoddělitelnou minulostí, jen bych byl rád, kdyby ji lidé nebrali až tak vážně. Pro mě je o mnoho důležitější, že jsem vydal dvě autorská alba a nyní připravuji třetí.

Co je v současné době gró vaší umělecké činnosti?

Jako umělec na volné noze se hudbě věnuji na sto procent. Gró mé hudební činnosti je má autorská tvorba, která v loňském roce vyšla na albu Manifest. Kromě toho mám svůj jazzový projekt, se kterým jsem loni vystupoval každý měsíc v klubu Parník v Ostravě a se kterým tento rok vystupuji po celé České/Slovenské republice. V tomto roce jsem navíc začal v Klubu parník vystupovat se zbrusu novým projektem složeným ze světových šansonů. Dále vystupuji s vlastním big bandem, bývám hostem různých orchestrů a souborů a jsem často zván na různé společenské akce. V současné době připravuji bigbandové album.

Jeden z hostů letošního Kmochova Kolína Martin Chodúr: Barevnost je v hudbě nejdůležitější
Foto: Archiv KP

Můžete říct, jestli jste se umělecky "našel"? Nebo jste se nemusel hledat a věděl jste od začátku, co pro vás bude to pravé? Nebo vás baví v různých obdobích něco jiného?

Jsem obrovským hudebním fanouškem a líbí se mi velká spousta různých hudebních stylů. Pro mě je barevnost v hudbě jednou z jejich nejdůležitějších aspektů. Můj styl zpěvu neumím změnit, jelikož je velmi přirozený - je pro mě jako mateřská řeč. Rád ho však propůjčuji různým hudebním žánrům, které jako v omalovánce vybarví prostor mezi vodícími černými čarami, kterými je můj hlas. Když skládám své autorské písně, snažím se každé skladbě vtisknout žánrový otisk, který vystihuje význam písně. Nezáleží však na tom, jestli píseň vyzní jako jazz, pop nebo třeba elektronika... Důležité je vytvořit něco, co promlouvá k lidem a vzbuzuje v nich emoce.

Dokázal byste vybrat jednu, doposud nejzajímavější profesní zkušenost či zážitek?

Velký zážitek je pro mě momentálně příprava písně pro nové album Karla Gotta. Píseň jsem pro něho napsal "na míru", to znamená, že jsme úzce spolupracovali a strávili spolu i nějaký čas. Jsem pyšný na to, že jsem jej mohl poznat. Na skládání písně s Karlem Gottem u piana u něj doma jistě nikdy nezapomenu.

Díky vaší profesi hodně cestujete. Vnímáte to jako výhodu, nebo naopak?

Vnímám to jako jednu z největších nevýhod. Cestování je na naší práci to nejtěžší - pro 90minutový koncert člověk stráví v autě i 12 hodin. Na druhou stranu rád poznávám nová místa, a když už je člověk v cíli, je to skvělé.

A do Kolína zavítáte poprvé?

V Kolíně budu poprvé a moc se na něj těším!

Jste mladý, co pro vás znamenají tradice?

Tradice v kulturně-festivalovém slova smyslu je krásná věc. Je skvělé, že něco zaujme lidi na tolik, že se stejné věcí s radostí věnují i po mnoha letech. A po nich třeba i jejich vnuci nebo pravnuci atd... Osobně mám velkou úctu k hudební tradici populárního zpěvu, kterou beru jako základy, na kterých postavím svůj vlastní "hudební dům". Tím, že jsem mladý, mám více možností inspirace než např. Louis Armstrong, který v podstatě celou tuto tradici započal. Navíc jsem rád, že žiji v době internetu, který mi umožňuje všechny tyto tradice do detailu pochopit, prozkoumat a inspirovat se jimi.

Jak nejraději trávíte volný čas? Čím relaxujete?

Rád poslouchám hudbu, věnuji se angličtině a miluji knihy. Rád ovšem také sportuji - třikrát týdně chodím do posilovny.

Co vy a bulvár? Spolupracujete, nebo se snažíte senzačním titulkům na prvních stranách raději vyhnout?

Nerad o sobě mluvím a ještě méně rád se s někým dělím o své soukromý. Každý člověk má právo žít svůj život po svém - a nemuset se kvůli tomu někomu zpovídat. Nejsem fanouškem zbytečné medializace. Umělec by měl za sebe nechat mluvit hlavně své umění. Je pravda, že v dnešní době je to bohužel tak, že většina zpěváků "pro senzační titulek šla by světa kraj".

Těšíte se na vystoupení v Kolíně a hodláte se zdržet a okusit něco z festivalového programu?

Ano těším se, že poznám nové město a že si opět zazpívám s velký orchestrem - to je pro mně pokaždé velmi silný zážitek. Určitě navíc přijedu dříve a podívám se, jak Kolín žije Kmochem!

Martin Chodúr za necelý měsíc zazpívá na Karlově náměstí.
Foto: Archiv České televize
Autor článku: Klára Rakušanová
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězila
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM