Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 21. ledna 2020

Jiří Petrbok a Pitva draka. Zahájena byla nová výstava v Galerii města Kolína

Galerie města Kolína při Městském divadle Kolín uspořádala 13. ledna vernisáž výstavy malíře Jiřího Petrboka. Český umělec, jenž dříve tvořil hlavně černo-bílé obrazy, maluje poslední čtyři roky přesně naopak – barevně.

Jiří Petrbok a Pitva draka. Zahájena byla nová výstava v Galerii města Kolína
Pokud patříte k obdivovatelům současné české moderní malby, je výstava přesně pro vás.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 24.1.2015 v 12:00, Aktualizováno: 21.1.2015 v 15:00
Rubrika: Kultura

Minulé léto navštívil deštný prales a na základě poznatků a zkušeností vytvořil obraz „Ayahuasca“ – halucinogenní směs symbolů lásky, přírody a sebereflexe. Je evidentní, že některé motivy jsou převzaté z fotografií erotických magazínů či novin. Jak sám autor poznamenává: „ …většinou si někde stáhnu předlohu, tu si upravím na počítači a podle toho maluji…“.

Flash banner nelze zobrazit.

Část výstavy tvoří domalované předlohy z let 2010 a 2011. Umělec nejčastěji používá akryl a papír a kombinací toho vytváří satirické obrazy různých reklam, výstav a objektů. Díla mladší, z let 2012 až 2014, jsou mnohem větších rozměrů a autor na nich prezentuje svojí inspiraci ohněm. Odstíny rudé barvy a květin vytváří zajímavý kontrast. Obrazy „Žranice“ a „Strom“ připomínají koláže postav květin poskládané do mystických tvarů. Jiří Petrbok se rozhodně nebojí užití vulgárních a erotických motivů, ale to vzhledem k jeho talentu není na škodu. Celkově autor rád provokuje a to i nacistickými, komunistickými symboly a motivy smrti.

Úvodního slova se ujal kurátor kolínské galerie Aleš Rezler, který hovořil o tvorbě autora a jeho přechozí výstavě v Kutné Hoře. O doprovodný program se postaral Václav Kořínek, který se hudebního medailonku zhostil i na vernisáži v Kutné Hoře. Kořínek nazval své vystoupení jako pozůstatek globální hudby v pravěku.

Flash banner nelze zobrazit.

Pokud patříte k obdivovatelům současné české moderní malby, je výstava přesně pro vás. Slabší povahy se zřejmě budou červenat.

Autor článku: Adéla Šimonová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Před 35 lety zemřel slavný Kolíňák Jan VostrčilV předropodeji MSD jsou před vyprodáním lístky hned na několik pořadůKolín poprvé uvidí nové autobusy ve středu na Karlově náměstíDruhé lednové číslo PRESu jde dnes do prodeje
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM