Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. září 2019

Jiří Petrbok a Pitva draka. Zahájena byla nová výstava v Galerii města Kolína

Galerie města Kolína při Městském divadle Kolín uspořádala 13. ledna vernisáž výstavy malíře Jiřího Petrboka. Český umělec, jenž dříve tvořil hlavně černo-bílé obrazy, maluje poslední čtyři roky přesně naopak – barevně.

Jiří Petrbok a Pitva draka. Zahájena byla nová výstava v Galerii města Kolína
Pokud patříte k obdivovatelům současné české moderní malby, je výstava přesně pro vás.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 24.1.2015 v 12:00, Aktualizováno: 21.1.2015 v 15:00
Rubrika: Kultura

Minulé léto navštívil deštný prales a na základě poznatků a zkušeností vytvořil obraz „Ayahuasca“ – halucinogenní směs symbolů lásky, přírody a sebereflexe. Je evidentní, že některé motivy jsou převzaté z fotografií erotických magazínů či novin. Jak sám autor poznamenává: „ …většinou si někde stáhnu předlohu, tu si upravím na počítači a podle toho maluji…“.

Část výstavy tvoří domalované předlohy z let 2010 a 2011. Umělec nejčastěji používá akryl a papír a kombinací toho vytváří satirické obrazy různých reklam, výstav a objektů. Díla mladší, z let 2012 až 2014, jsou mnohem větších rozměrů a autor na nich prezentuje svojí inspiraci ohněm. Odstíny rudé barvy a květin vytváří zajímavý kontrast. Obrazy „Žranice“ a „Strom“ připomínají koláže postav květin poskládané do mystických tvarů. Jiří Petrbok se rozhodně nebojí užití vulgárních a erotických motivů, ale to vzhledem k jeho talentu není na škodu. Celkově autor rád provokuje a to i nacistickými, komunistickými symboly a motivy smrti.

Úvodního slova se ujal kurátor kolínské galerie Aleš Rezler, který hovořil o tvorbě autora a jeho přechozí výstavě v Kutné Hoře. O doprovodný program se postaral Václav Kořínek, který se hudebního medailonku zhostil i na vernisáži v Kutné Hoře. Kořínek nazval své vystoupení jako pozůstatek globální hudby v pravěku.

Pokud patříte k obdivovatelům současné české moderní malby, je výstava přesně pro vás. Slabší povahy se zřejmě budou červenat.

Autor článku: Adéla Šimonová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM