Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. března 2019

Jsem připraven hájit kolínské zájmy

Není úplně obvyklé, aby kolínský region měl svého zástupce v radě kraje. Rok byl krajským radním starosta Vít Rakušan, loni na podzim, po rozpadu koalice, byl ale z rady odvolán. Nedávno se členem středočeské rady stal Martin Herman z Ovčár z hnutí ANO 2011. Na starosti má oblast majetku a informační a komunikační technologie (ICT). Ptali jsme se ho na podrobnosti.

Jsem připraven hájit kolínské zájmy
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 10.3.2018 v 14:00, Aktualizováno: 6.3.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

* Na konci ledna jste byl zvolen novým středočeským radním. Jak k tomu vlastně došlo?
T
o se týká změn ve vedení kraje na podzim loňského roku, domnívám se, že nebylo jiné východisko, než změnit složení krajské koalice. Tehdy jsem v radě ještě nebyl, ale práce v ní byla, co jsem slyšel, velmi komplikovaná. Dál bych to nerad rozebíral. Mohu jen potvrdit, že současná rada, jíž jsem členem, pracuje z mého pohledu velmi dobře a atmosféra je pozitivní. A co se týká změn koncem ledna, kdy jsem byl do rady zvolen, tak ty byly vynuceny jinými okolnostmi. Kolegyně Jarka Němcová odešla do vlády k Andreji Babišovi a samozřejmě rezignovala na post krajské radní, kolega Tomáš Beneš bohužel musel odstoupit ze zdravotních důvodů. Nahradit je bude těžké, jak pracovně, tak lidsky, ale uděláme co bude v našich silách, abychom na jejich práci úspěšně navázali. Oba samozřejmě zůstávají krajskými zastupiteli, takže jsme i nadále v úzkém kontaktu.
 
* Co máte v radě na starosti. Pokud víme, převzal jste do své gesce oblast majetku kraje a jako jeden ze svých cílů jste avizoval prověření tzv. zbytného majetku?
Zbytný majetek, respektive majetek určený k případnému dalšímu využití, který momentálně nepotřebuje ani kraj ani žádná z příspěvkových organizací, jsem opravdu zmínil jako jeden z cílů, kterému bych se chtěl věnovat. V současné době se s touto oblastí seznamuji a s kolegy z odboru majetku podnikáme kroky, abychom měli dokonalý přehled o zbytném majetku a mohli jsme pracovat na jeho prodeji či případně provozu, ukáže-li se, že některé objekty mohou být smysluplně užívány. Podstatnější částí mojí práce je ale zajištění tzv. pasportizace krajského majetku. Toto považuji za svoji naprostou prioritu, protože právě v tom má Středočeský kraj velký dluh. Komplexní zmapování majetku do všech jeho detailů je předpokladem, abychom ho mohli zodpovědně spravovat a v tom nám právě jeho pasportizace velmi pomůže. Snažíme se využít zkušeností od kolegů z jiných krajů, v nichž už pasportizace úspěšně funguje. Během společných schůzek a jednání se snažíme převzít co nejvíce informací i znalostí o možnostech technického řešení tak, abychom je mohli promítnout do konečného požadavku na celý systém. Současně se samozřejmě seznamujeme i s vhodnými softwarovými řešeními. V tomto smyslu si dovolím tvrdit, že se ukazuje jako více než vhodné spojení odborů majetku a ICT pod jednoho radního.
 
* Pokud jde o informační a komunikační technologie, prohlásil jste, že "krajský úřad ve 21. století pracuje s technologiemi, které tohoto století nejsou hodny". Jsou tyto technologie opravdu tak zastaralé?
Tohle je velmi obecná věta a v nezasvěcených čtenářích může budit dojem, že je na krajském úřadě nedostatek počítačů, staré tiskárny a mobilní telefony z 90. let. Tak to samozřejmě není. Ta zmíněná „zastaralost“ se týká aplikační a technologické architektury TCK (technologické centrum kraje), kdy je nutné zajistit bezpečný provoz významných informačních systémů dle „Zákona o kybernetické bezpečnosti“ a splnit podmínky „Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů“. Neznamená to, že by nefungovaly jak mají, ale do ideálu mají někdy velmi daleko. Rád bych také ještě ve vztahu k odborům majetku a ICT, které mám tzv. „pod sebou“, zmínil i zaměstnance, kteří v nich pracují. Jsem sice radním pro tuto oblast poměrně krátkou dobu, ale stačilo to na zjištění, že v obou odborech pracují lidé, kteří jsou nejen odborně na výši, ale mají zájem posouvat věci dopředu, jsou aktivní, pracovití a je opravdu radost s nimi spolupracovat.
 
* Žijete v Ovčárech. Od člena krajské reprezentace se očekává, že by mohl prosazovat regionální zájmy. Jaké jsou vaše priority v tomto směru?
Samozřejmě podrobně sleduji dění v Kolíně i v jeho okolí a jsem vždy připraven jako radní hájit „kolínské“ zájmy. Mnohdy jsem tak činil už jako zastupitel, ale rozhodně by se tak nemělo dít na úkor jiných regionů, které nemají to štěstí, že jejich zástupce figuruje v krajském či jiném vedení... Když už jsem se shodou mnoha okolností stal politikem, chci se profilovat jako politik férový a slušný. To je pro mě základ a myslím, že upřednostňování regionu, byť je mi opravdu velmi blízký, do této mojí filozofie nezapadá.
 
* V poslední době se začalo spekulovat o stavbě severního obchvatu Kolína. Jak se vám líbí takové řešení dopravní situace?
Já se nechci vyjadřovat ke konkrétním variantám, to mi ani nepřísluší. Co je však jasné, je to, že Kolín potřebuje obchvat dokončit. Současný částečný obchvat funguje poměrně dobře a dopravě rozhodně ulevil. Všichni ale vidíme, že to nestačí. Provoz v odpoledních hodinách je velmi hustý a čas trávený v kolonách se zvyšuje. Velmi to připomíná nedokončený „pražský“ obchvat, který sice částečně městu ulevil, ale opravdový smysl dostane až poté, co bude možné Prahu objet celou, ať už přijedete od Kolína nebo od Teplic.
 
* U Ovčár brzy vyroste obchodní středisko. Jak se něj díváte?
Vnímám to pozitivně především ze dvou úhlů pohledu. První je pohled Ovčáráka, který to bude mít blíže na nákup a budou mu dostupnější i další služby, které budou v celém komplexu k dispozici. Druhý je pohled „Kolíňáka“, kde je třeba vidět, že celý projekt velmi uleví dopravě ve městě. Lidem na Zálabí pak usnadní, kromě zmíněné dopravy do centra, také nákupní možnosti a v konečném důsledku ušetří čas. Dokonce si umím ve zmiňované zóně představit i další projekty, ne však už nákupní.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM