Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. října 2017

Kácení stromů v Okružní ulici kvůli cyklostezce rozčílilo některé občany Kolína

Stavba cyklostezky ve Veltrubské, Okružní a Křičkově ulici spojí již existující cyklostezku z Hradišťka s lávkou pro pěší a cyklisty přes Labe a Labskou cyklostezkou vedoucí kolem řeky, čímž dojde k významnému propojení sítě cyklistických stezek a tras v Kolíně, jak kdysi napsal cyklonadšenec a místní politik Petr Křemen. Avšak kácení stromů v Okružní ulici příliš nepotěšilo některé občany.

Kácení stromů v Okružní ulici kvůli cyklostezce rozčílilo některé občany Kolína
 
Publikováno: 14.1.2015 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

M.P. na Facebooku vzkřikla: no to snad ne! D.H. si posteskla: .....ach, jo ....už zase musej někde něco kácet. Zastupitel J.H. také nad nápadem zaváhal: Když jsem dneska viděl zámkovkou obohacenou cestu ke STAPu... no, nevím.... asi mám jiné vnímání. Fotograf J.N. zahartusil: NELÍBÍ, je to zvěrstvo. Cyklotrasa mohla vést mezi lipami, pro pěší jsou po obou stranách silnic chodníky. Pak se mi nedivte, proč nesnáším cykloaktivisty, ač na kole sám jezdím. Nespokojenost vyjádřila i L.K.: To snad není pravda? Zajímalo by mě, komu se to hodí na topení. A R.O. přidal smutně: taková hezká alej to byla...hezká Okružní ulice....Zálabská klasika...za mně škoda...

Pokud je o financování stavby, Regionální operační program Střední Čechy poskytl na projekt dotaci v plné výši 85 % z plánovaných způsobilých výdajů. Celkové plánované výdaje na vybudování cyklostezky jsou téměř 9 milionů korun, z toho cca 6,4 milionu zaplatí zmíněný ROP. Cyklostezka má být dokončena na jaře.

K problému se vyjádřil také starosta města Vít Rakušan:

Vážení (snad mohu i ve vzrušené debatě říci) přátelé. Uvědomuji si citlivost celé otázky, uvědomuji si spektrum názorů, troufám si ovšem zároveň říct větu, která mnohé rozčílí - s čímž ovšem musím ve své funkci počítat. Cyklostezka má v dané lokalitě smysl. Napojení na existující cyklostezku od Poděbrad a faktické přiblížení cyklospojení s centrem města je smysluplné. Dále chci zdůraznit věc, která ve vzrušené debatě zaniká - ke zmíněnému KÁCENÍ DŘEVIN BY DOCHÁZELO I V PŘÍPADĚ, ŽE BY SE CYKLOSTEKA NEBUDOVALA!!! Existuje zde posudek, který jednoduše jako město respektovat musíme - jinak se vystavujeme přímé trestně-právní zodpovědnosti v případě jakéhokoliv úrazu či zranění způsobeného padající větví či nedej bože celým stromem. Za další dodávám, že se nejedná o kácení bez náhrady, ale výsadbu dřevin s dobrou perspektivou! Umíte si představit, že byste se ve funkci starosty postavili proti odbornému posudku? Jinak přikládám vyjádření odboru regionálního rozvoje, v případě zájmu nabízím i věcnou debatu prostou invektiv mimo sociální síť. Zde slíbené vyjádření:

V součastné době probíhá rekonstrukce povrchů nezpevněné komunikace v ulici Křičkova, která má být součástí cyklostezky spojující Labskou cyklostezku s trasou k Hradištku. Projekt byl zpracován renomovanou kanceláří projektantů, byly zvažovány technické i další aspekty a výsledný návrh splňuje současné technicko-bezpečnostní požadavky a byl také konzultován s Odborem životního prostředí a Odborem dopravy v Kolíně.

Nový povrch je navržen z nehraněné zámkové dlažby, která umožní průjezd i úklidových strojů. Tento povrch dlažby bude mít mírný sklon, který bude zabezpečovat odvod povrchové vody a také zajistí, aby se voda dostala ke kořenům stromů. Pokud jde o změny stavu zeleně, tak v Křičkově ulici bude jednat jednoznačně o obnovu zeleně a náhradu asi 1/3 vzrostlých kaštanů, které jsou ve velmi špatném zdravotním stavu. V ulici Okružní se také nejedná o „pouhé kácení“ , ale dojde k obnově zeleně a náhradě novými stromy, za staré lípy ve špatném zdravotním stavu, dále za lípy, které nejsou staré, ale byly v minulosti poškozeny neodborným zásahem. Na stav zeleně v dotčených ulicích existuje odborný znalecký posudek, dle kterého město postupuje. Výsledkem bude nejen funkční cyklostezka, ale i obnovená a revitalizovaná zeleň v lokalitě s potenciálem dobré prosperity.

Kácení stromů v Okružní ulici kvůli cyklostezce rozčílilo některé občany Kolína
A po...
Foto: Jiří Červín

V Křičkově ulici v Kolíně V., byla původní mlatová cesta vedena, stejně jako plánovaná dlážděná, středem jírovcové aleje. Tento povrch byl sice přírodní a esteticky zapadal do okolí, ale přinášel i některé praktické problémy. Při nepříznivých klimatických podmínkách (déšť, sníh, …) se na povrchu cesty tvořily rozsáhlé kaluže, které bránily bezproblémovému užívání cesty (v mlatovém povrchu vždy vzniknou časem taková místa). Chodci i cyklisté se ve snaze kalužím vyhnout, vstupovali na místní komunikaci, případně na přilehlé travnaté plochy, kde docházelo k jejich vyšlapávání. Na tuto neschůdnost bylo mnohými občany poukazováno. Navíc z tohoto povrchu nebylo možné provést odstranění nánosu spadaného listí či zledovatělé vrstvy, aniž by došlo k jeho poškození.

Je třeba zmínit, že se jedná o projekt, jehož cílem je vybudovat funkční cyklostezku (používanou nejen cyklisty, ale i in-line bruslaři) a jako takový je schválen a významně finančně podpořen dotačními prostředky z regionálního operačního programu.

Vyjádření Víta Rakušana zde

Doplnění ještě poskytl místostarosta Michael Kašpar:

Realizace projektu Cyklostezka Kolín – Veltrubská – II. etapa je investiční akcí, kterou kompletně zajišťuje odbor regionálního rozvoje a územního plánování. Náš odbor zajišťoval dendrologický průzkum na dřeviny rostoucí v Okružní ulici v úseku od ulice Kříčkova po ulici Veltrubská, který by jasně řekl v jakém zdravotním stavu a jak vitální zde rostoucí stromy jsou. Z posudku vyplynulo následující. Lípy rostoucí v úseku plánované cyklostezky jsou ve věkové skupině 40 – 60 let a 10 – 20 let. Zdravotní stav starších lip není dobrý. Stromy nebyly nikdy řádně zapěstovány a udržovány, většina jich nemá zachován průběžný kmen a dodatečným udržováním požadovaného průjezdného profilu pro autobusy došlo k nerovnoměrnému rozložení korun. V minulosti byl na stromech prováděn ořez suchých větví a nyní mají dlouhé holé větve s drobným větvením až na koncích. Na lípách jsou viditelné dutiny s trouchnivým dřevem, na mnohých se vyskytují konkurenční větve s tlakovými lištami. Několik stromů vytvořilo sekundární koruny. Mladší lípy mají pro dlouhodobější perspektivu a bezpečný provoz dva zásadní nedostatky. Ten první je, že nebyly řádně zapěstovány. Po výsadbě nebyl realizovaný výchovný řez, který by podpořil růst průběžného kmene, což je u stromů kolem komunikací základní požadavek. Druhým nedostatkem je skutečnost, že před časem byl na lípách proveden neodborný řez, při kterém byly stromům odstraněny vrcholy na všech hlavních větvích. To následně zapříčinilo neúměrné zahuštění korun. Z těchto stromů už nikdy nelze zapěstovat dlouhodobě perspektivní stromy s pravidelně založenými korunami a s možností udržovat tyto lípy bez větších zatěžujících zásahů do korun.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, kdy zdravotní stav a estetický význam lip je značně snížený a plánované stavební práce by zapříčinily další zhoršené podmínky pro růst a stabilitu stromů, jsme došli k názoru, že bude vhodné zrealizovat jednorázovou obnovu stromořadí. Nové lípy malolisté (Tilia cordata Greenspire), které zde budou vysazeny, budou ve tvaru alejových stromů s jednotnou výškou nasazení korun v 250 cm nad zemí a obvodem kmínku 14 – 16 cm..
S celým zněním dendrologického posudku se může veřejnost seznámit na odboru ŽPZ kterýkoliv úřední den nebo po předběžné telefonické dohodě.

Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

cesmína - středa 14.1.2015, 17:03
Vážený pane Černý, pokud budu chtít prezentovat svůj názor v Kolínském presu, ráda se na Vás obrátím. Nepřipadá mi slušné, kopírovat sem diskuzi uzavřené skupiny lidí.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM