Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 17. října 2019

Kandidaturou Aleše Čermáka za ANO přetekla v orchestru trpělivost

Kolín je už od Kmochových dob městem hudby a velkých orchestrů. Ten nejmladší z nich byl zprvu brán jako nostalgická připomínka prvorepublikových časů, postupně si ale vybudoval silné posluchačské zázemí i popularitu a dnes pro něj není problém beznadějně vyprodávat sály nejen ve městě, v němž vznikl.

Kandidaturou Aleše Čermáka za ANO přetekla v orchestru trpělivost
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 20.3.2019 v 7:00, Aktualizováno: 19.3.2019 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Swingový, jazzový a taneční orchestr Kolínský Big Band letos slaví 20 let od založení a kulaté výročí připomene květnovým galakoncertem v sále divadla.
Zatímco v posledních letech za bigband v médiích vždy hovořil jeho organizační vedoucí, saxofonista Aleš Čermák, od podzimu jeho roli převzal dlouholetý člen a trumpetista Jiří Vantuch. Ke změně došlo těsně před loňskými komunálními volbami a orchestr se k ní veřejně vyjadřoval jen stroze. Proto jsme se na úvod rozhovoru s Jiřím Vantuchem k tomuto turbulentnímu období samozřejmě vrátili.
 
* Fanoušci bigbandu se o vnitřních sporech poprvé, a vlastně i naposledy, dozvěděli loni v půli září, kdy se na internetu objevilo vyjádření, v němž se orchestr veřejně distancoval od fotografie otištěné v předvolebním magazínu, propagujícím hnutí ANO 2011, tedy kolínské "babišovce". O co přesně šlo?
 
Ačkoliv tato změna vypadá jako "senzace" či "překvapení", vidím ji s odstupem času jako zcela přirozenou událost, která se v managementech subjektů děje dennodenně. Nebyla otázkou chvíle, ale dlouhodobějšího vývoje. "Kauza" s politickou účastí Aleše v komunálních volbách byla jen pomyslnou tečkou na konci rozvitého souvětí událostí a pro členy bigbandu byla stejným překvapením jako následná změna ve vedení orchestru pro veřejnost. Kolínský Big Band byl vždy orchestrem, kterému šlo výhradně "o muziku" a který se jakémukoli spojování s politikou, tedy například s předvolebními kampaněmi, v zásadě vyhýbal. Aleš byl do té doby veřejným reprezentantem bigbandu, tváří a mluvčím orchestru. Kandidatura za hnutí ANO 2011, často mediálně propírané v souvislosti s kontroverzními kauzami, byla pro mnohé členy orchestru zásadní věcí. Lidé v orchestru prostě považovali spojení aktivní politiky a reprezentace bigbandu v osobě svého šéfa za nepřípustné. Fotografie z koncertu bigbandu, která se objevila v předvolebním reklamním časopise hnutí ANO 2011 bez předchozího vědomí muzikantů, resp. vedení orchestru, přišla až ve chvíli, kdy již Aleš Čermák fakticky bigband neřídil. Politické ambice Aleše a jeho aktivity ale nebyly hlavním důvodem, proč již není ve vedení orchestru. Celé to mělo dlouhodobý vývoj a jeho kandidaturou takříkajíc přetekla v orchestru trpělivost.

/celý obsáhlý rozhovor si můžete přečíst v tištěném PRESu č. 11/2019, který jde do prodeje ve středu 20. března/

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM