Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 18. července 2019

Karel Weran v kalendáři 2018

Spolek můj Kolín vydal již tradičně kalendář s kolínskými motivy pro rok 2018. Kalendář v ceně 199 Kč je vyroben v limitované sérii 400 kusů. Jana Chvojky, jednoho ze zakladatelů spolku, jsme se zeptali na podrobnosti.

Karel Weran v kalendáři 2018
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 16.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 15.11.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

* Kolikrát už spolek Můj Kolín vydal kolínský kalendář?
Spolek můj Kolín vydal letos už třetí „Kalendář města Kolína“, ten první byl pro rok 2016.
 
* Jak vás napadlo sestavit tentokrát kalendář z reprodukcí romantických obrazů?
Spolek úzce spolupracuje s velkými kolínskými sběrateli starých fotografií a pohledů. Ti nás inspirovali k tomu, že jsme letos vydali kalendář s reprodukcemi obrazů Karla Werana. Ten nás zaujal svými úžasnými pohledy na předválečný Kolín. Narodil se v Praze 27.12. 1887, datum i místo úmrtí je neznámé. Víme o něm jen pár kusých informací...
Zúčastnil se jubilejní výstavy v roce 1908, kde vystavil akvarel Studie. Ilustroval několik knih. Většinu svého života prožil v Praze. V letech 1909-1914 byl zaměstnán jako kreslíř u firmy J.L. Bayer v Kolíně. V té době namaloval několik akvarelů s motivem Kolína; některé byly vydány i jako ilustrované pohlednice. Jejich vydání realizovalo kolínské nakladatelství Josefa Kašky před první světovou válkou a tisk zajišťovala převážně kolínská tiskárna J. Schreiber (J. Pak). Po odchodu z Kolína nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v roce 1923 absolvoval v malířské speciálce prof. Vojtěcha Hynaise.
 
* Proč padla volba právě na Karla Werana? Přicházeli v úvahu i další malíři?
Přiznám se, že jsme po nikom dalším nepátrali. Werana jsme měli v hlavě už dlouho, jen jsme váhali s realizací. Co nás překvapilo, bylo obtížné zpracování pohlednic při jejich scanu. Jsou tištěny „po staru“ a tiskové body mají jiné vzdálenosti než je zvykem dnes.
 
* Kdy bude rozhodnuto, na jaké účely půjde výtěžek z prodeje?
Kalendář vždy funguje systémem předobjednávek, takže v době vydání je vlastně kompletně vyprodán. Jen mě trochu mrzí, že prodaných kusů není více. Na město jako je Kolín, mi připadá 400 kusů kalendáře s charitativním účelem docela málo.
Jsme od počátku zastánci adresného poskytování výtěžku z kalendáře a letos tomu bude stejně. Předpokládaná částka 40 tisíc korun bude rozdělena mezi tři charitativní projekty. Konkrétní informace vám sdělíme až po vyúčtování v lednu 2018.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM