Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Katka Šafránková postoupila do finále mistrovství Evropy! A skončila na 9. místě

Katka Šafránková postoupila do finále mistrovství Evropy! A skončila na 9. místě
Finále mistrovství Evropy skončilo, po nadějném kvalifikačním představení, pro Kateřinu Šafránkovou mírným zklamáním, ale ještě má letos před sebou Olympijské hry v Riu. Foto: Erben
 
Publikováno: 11.7.2016 v 10:00
Rubrika: Sport

Ve středečním dopoledni 6. července se představila kolínská kladivářka Kateřina Šafránková v kvalifikační skupině A na mistrovství Evropy v Amsterdamu. V každé z obou kvalifikačních skupin startovalo 15 kladivářek a z celkově startující třicítky se letos už 21 závodnic dokázalo dostat za hranici kvalifikačního limitu 70 metrů.

Už průběh první skupiny ale ukázal, že zopakovat tento výkon na velkém závodě je něco jiného. Ani Kateřině se první pokus nevydařil, a její tajný plán překonat limit prvním hodem a mít klid tak nevyšel. Kladivo dopadlo do vzdálenosti 63,61 m a bylo jasné, že tento výkon na postup stačit nebude.

„Dneska úplně jiná Kateřina. Zatažená, nervózní.“ Tak komentoval Katčin psychický stav v průběhu kvalifikace v SMS zprávě její trenér Dušan Král.

Ve druhé sérii ale přesto, že její hod měl do ideálu hodně daleko, se čtyřkilogramové kladivo vypuštěné z rukou Kateřiny Šafránkové zarylo do trávníku ve vzdálenosti 70,04 m, a to znamenalo, že kolínská atletka má start v pátečním finále jistý! Na velké seniorské soutěži se to podařilo Kateřině teprve podruhé, první účast mezi finálovou dvanáctkou zaznamenala před dvěma lety na Mistrovství Evropy v Curychu.

V první skupině se ale za kvalifikační limit dostaly pouze dvě další závodnice. Německá legenda této disciplíny Betty Heidlerová poslala kladivo na 71,46 m a někdejší mistryně Evropy žen do 23 let Zalina Marghievová z Moldávie na centimetr vyrovnala pokus Kateřiny Šafránkové. Všechny ostatní musely čekat na výsledek druhé skupiny.

Ani v té se to žádnými skvělými výkony nehemžilo. Výjimkou byl druhý pokus obrovské favoritky této disciplíny světové rekordmanky Anity Wlodarczykové 73,94 m. Za postupovou hranici se už dostala pouze Hanna Skydanová z Azerbajdžánu (70,46 m), a tak do finálové dvanáctky bylo podle pořadí dobráno dalších sedm kladivářek. Nechybí mezi nimi většina favoritek – Angličanka Sofie Hitchonová, Ukrajinka Iryna Novorozhylová, Polky Ioanna Fidorowová a Malwina Kopronová, Slovenka Martina Hrašnová, Švédka Tracey Anderssonová a Španělka Berta Castellsová. Za překvapení se dá určitě označit vyřazení Němky Kathrin Klaasové, Bělorusky Hanny Malyshikové a Francouzsky Alexandry Tavernierové, které měly letos hozeno daleko za 70 metrů.

Boj o užší finále, které by bylo největším dosavadním úspěchem Kateřiny Šafránkové mezi dospělými, čekal kolínskou kladivářku v pátečním podvečeru 8. června.
Podruhé v kariéře se Kateřina Šafránková probila na vrcholném závodě v kategorii žen kvalifikací do finále, které proběhlo na amsterdamském stadiónu v pátečním podvečeru. Letošní výkonnost i skutečnost, že ve středu patřila mezi pouhou pětici závodnic, které si poradily s kvalifikačním limitem, jí dávaly velkou šanci vylepšit své 9. místo z minulého evropského šampionátu.

Hned první pokusy ale ukázaly, že mnohé kladivářky budou házet podstatně dále než v kvalifikaci. Jedna za druhou přehazovaly hranici 70 metrů, a tak ačkoli Kateřina, která nastupovala jako desátá v pořadí, poslala kladivo do velmi solidní vzdálenosti 69,55 m, zařadila se po první sérii až na samý konec postupové osmičky.

A to samozřejmě znamenalo velký tlak, protože navíc v prvním pokusu „nezaložila“ jedna z favoritek Skydanová, a tak bylo více než pravděpodobné, že tento výkon na postup do finále stačit nebude. Ve druhé sérii se ale Kateřina nezlepšila, když poslala náčiní na 68,37 m, a protože i Skydanová se dostala přes sedmdesátku, bylo jasné, že Katce zbývá pokus poslední naděje.

Ačkoli se žádný z Katčiných pokusů nevešel do přímého televizního přenosu, pozorný divák viděl její třetí hod na pozadí startu jednoho z rozběhů mužů na 800 m. A pokud byl opravdu pozorný, viděl také zavlnění ochranné sítě, neboť právě do ní Kateřina svůj poslední pokus poslala.

Zatímco výsledné deváté místo před dvěma lety bylo pro kolínskou závodnici výrazným úspěchem, tentokrát i přesto, že její výkon byl o několik metrů lepší než v Curychu, rozhodně spokojená nebyla. O to víc, že výkon těsně pod hranici 72 metrů, který již letos předvedla několikrát, znamenal ve finále 4. místo za skvělou světovou rekordmankou Polkou Wlodarzcykovou (78,14 m), bývalou světovou rekordmankou Heidlerovou z Německa (75,77 m) a Azerbajdžánkou Skydanovou (73,83 m).

Autor článku: Jiří Tuček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velikonoční koulení vajec v kouřimském skanzenuFasádu gymnázia dokončí do konce květnaPráce v Pražské ulici se konečně rozběhlyPo rozšíření silnice se pod Vinickým kopcem opět začne stavět
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM