Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Každé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkaček

O Městském společenském domě v Kolíně (MSD) se v posledních týdnech nejčastěji píše v souvislosti s otevřením rekonstruovaných teras nad Labem. Téměř rok trvající přestavba byla veřejnosti poprvé představena v neděli 10. září. S ředitelem MSD Zdeňkem Hejdukem jsme si ale povídali především o akcích, které jedno z páteřních sídel kolínského kulturního dění nachystalo na podzimní měsíce.

Každé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkaček
Neexistující veseloherní duo HeHe. Zdeněk Hejduk, který o hudbě píše, a Ondřej Hejma, který ji provozuje. Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 19.9.2017 v 6:00, Aktualizováno: 18.9.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

* Letní programová pauza je v MSD využívána k rekonstrukcím a opravám. Například loni v létě se předělávalo osvětlení a pod ním se měnily trubky klimatizace. Co se v MSD dělo o letošních prázdninách?
Tak naštěstí každý rok se nekoná tak obří rekonstrukce, tentokrát jsme vlastními silami vymalovali všechny chodby a v přízemí vyměnili stropní osvětlení. Byly tam ještě staré osvětlovací kostky, nahradili jsme je právě těmi, které se sundaly v rámci rekonstrukce osvětlení velkého sálu, přestěhovali jsme řídící jednotku reflektorů. Každé léto se také čistí stoly a židle od nalepených žvýkaček, pár nejvíc poškozených židlí dostalo nové čalounění a samozřejmě probíhá komplexní úklid. Všichni si také vybíráme dovolené, protože pak už jsme tu skoro pořád. A v neposlední řadě se rekonstruovaly léta zanedbané terasy za MSD.
 
* Příprava na ni i samotná přestavba teras nakonec trvala téměř rok. Jak jsi s výsledkem spokojen? Budou opravené terasy postupně využity i jako místo konání některých kulturních akcí?
Terasy opravdu prokoukly a jsou krásné. V době, kdy spolu děláme tenhle rozhovor, jsme před slavnostním otevřením, uvidíme, jak budou hudební produkci narušovat projíždějící vlaky. V podzimním programu s koncerty na terasách nepočítáme, ale možná je už využije třeba Setkání škol a další akce, umím si tam představit i část nějaké firemní akce. Uvidíme.
 
* V MSD se nekonají jen koncerty, ale široké spektrum akcí od burz, veletrhů, výstav, tanečních či dětských pořadů. Je kapacita MSD využita na maximum? Musíš nějaké zájemce o pořádání akcí v objektu odmítat?
Tak odpoledne, večer a podvečer už se maximálnímu využití hodně blíží a to především díky tréninkům dětí z tanečního souboru CrossDance, které obsadí v podstatě každou volnou chvíli, zrovna nedávno jsem jim psal seznam akcí, které jsou v jejich naplánovaných hodinách a ony tím pádem nemohou trénovat. V krytu teď dva dny v týdnu bude trénovat další taneční skupina, léta u nás zkouší Dance Club Inferno. Teď se s podzimem rozeběhne cvičení seniorů, dopoledne volno bývá, ale zase kdyby se termíny obsadily nějakými pravidelnými akcemi, museli bychom odmítat třeba školení. A třeba každé pondělí zkouší "naše" Kolínská filharmonie. Takže teď jsem opravdu musel odmítnout zájemce o hodiny aerobicu, ti už by se opravdu nevešli.
 
* Podzimní program drží tradici MSD jako místa, kde se konají akce tak rozrůzněné, že si tu obrazně řečeno "vybere každý", bez ohledu na věk i vkus. Na plakátech se tak potkávají za komunistického režimu zakazovaní undergroundoví The Primitives Group s jednou ze stálic normalizačního popu Helenou Vondráčkovou či televizní stanicí Šlágr proslavená Veselá trojka s experimentující Lenkou Dusilovou. Na co se v současnosti v Kolíně do MSD vlastně nejvíc chodí? A je naopak nějaký typ pořadů, o který Kolíňáci už tradičně nemají zájem?
Já si myslím, že tak by to mělo být, protože právě proto je to "kulturák", aby si v něm našli všichni to své a já s tím nemám problém. I když zrovna tebou uváděné příklady jsou trošku jinde - koncert Heleny Vondráčkové pořádá jedna paní a mám z něj trochu obavu, protože zcela rezignovala na propagaci. A Veselou trojku zase organizuje v minulosti známý kolínský diskžokej Milan Linhart, který se zamiloval do TV Šlágr. Nejvíce se chodí na koncerty mega kapel jako jsou Kryštof, Tři sestry, Arakain, Divokej Bill, naopak málo na blues, jazz nebo méně známé interprety. Vždycky říkám, že Kolín se chová divně a to v porovnání divadla a MSD. Třeba Chantal Poullain je v divadelním klubu Scapino, kam se, pravda, vejde padesát lidí, teď na podzim dlouho dopředu beznadějně vyprodaná, já ji měl v kulturáku už dávno a návštěva byla rozhodně menší. To samé je třeba u Kamila Střihavky nebo Anny K. Myslím, že tam funguje psychologie jejich předplatitelů: "Mámo, když ten lístek v pondělí nekoupíme, už ho neseženeme."
 
* Léta je jedním z tvých koníčků novinářské (i knižní) psaní o "zábavových" kapelách v regionu. Ty se často objevují i v programu MSD, letos na podzim se představí Benefit, Harlej a na společném koncertě Limetal, Kapriola a Roxor. Léta hrály jen na vesnických zábavách, jak vlastně obstojí na velkém pódiu? A můžou si takhle zahrát i jinde, nebo jde o specifikum Kolína?
Hele, to je na samostatný dlouhý rozhovor. Co to je vesnická tancovačka? Kdyby jsi natočil takový Komunál v sokolovně v Chlumci nad Cidlinou, kam na křest jejich desky přišlo tisíc lidí a pustil jen detaily, tak řekneš, že se to odehrává ve sportovní hale. Fanoušci se tam chovají a reagují úplně stejně. A z těch jmenovaných Limetal hraje v klubech, desku křtil v pražském Lucerna Music Baru, Harlej vyprodal velkou Lucernu. Právě zábavové kapely byly jedním z důvodů, proč jsem do kulturáku šel - vždy jsem při zimní cestě do kopce v Týnci nad Labem nadával, proč mám z třicetitisícového města cestovat za zábavou někam na maloměsto nebo vesnici. Na velkém pódiu se samozřejmě těm kapelám líbí a právě ony jsou ideální v porovnání cena / výkon, protože nejsou tolik drahé a přitom na ně vždycky ty dvě stovky lidí přijdou. Navíc lidí, kteří se chovají slušně a umí se bavit.
 
* Program je vypsán a předprodej už běží na většinu akcí od září až do prosince. Na které akce mizí lístky nejrychleji či už jsou vyprodány?
Tak téměř vyprodaná je Partička, ale tu si nájemce prodává sám přes TicketStream, jinak zatím není vyprodáno nic, i proto, že jsme velcí a i komorní akci můžeme dát do velkého sálu. Mám radost, že se dobře prodávají lístky na Úsměvy Iva Šmoldase, pár desítek vstupenek už se prodalo i na Fešáky. Fanoušci se začínají ptát na Tři sestry, kde se část vstupenek také prodává přes celostátní síť, ale vědí, že se nakonec vždycky vejdou. Pak ale přijede Kryštof a zjistí, že i ten obří kulturák je možné vyprodat.
 
* Každý ředitel kulturní instituce si občas do programu nenápadně zařadí nějakou osobní "libůstku". Na které podzimní akce se nepůjdeš podívat jako ředitel, ale jako šťastný divák?
Všechno jsou to mé děti, které jsem vymyslel a pak realizoval, takže se těším na všechny, letos ale navíc na dvě novinky, které budou i trošku více organizačně náročné - vernisáže výstav s následným koncertem. Už teď v září přibližujeme historii Jazzové sekce s následným koncertem The Primitives Group a v listopadu vernisáž úžasných fotografií muzikanta Norberta Kovácze a poté koncert Tria Ivana Hlase. A samozřejmě se těším na Luboše Pospíšila nebo jak dopadne v praxi idea festivalu doktorských kapel.
 
* S jakým předstihem program připravuješ a jsou už teď třeba kapely, na které se jejich fanoušci můžou těšit příští rok?
Ten předstih se čím dál víc zkracuje. Teď zrovna podepisujeme smlouvy na maturitní plesy a můžu ti říct, že až asi na tři soboty jsou všechny od ledna do konce dubna obsazené. A většina pátků. Z kapel přijede Mig 21, který jsme domlouvali hodně dlouho, Traktor a Dymytry, které byly původně plánované v podzimním programu a opět Roxor, který u nás ve velkém stylu oslaví třicetiny.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM