Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 25. června 2018

Kdo zaplatí čerpání vody do vyšších pater domů ?

„Budeme platit za tlak vody,“ postěžovalo si Presu několik čtenářů z kolínských paneláků. Jak už to tak bývá, nechtěli být v novinách jmenováni, na podstatě jejich sdělení to ale nic nemění. Tlakování vody do vyšších pater domů v Kolíně dosud fungovalo jakoby iluzorně „zdarma“, nově se ale za něj opravdu bude platit.

Kdo zaplatí čerpání vody do vyšších pater domů ?
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 20.4.2017 v 6:00, Aktualizováno: 19.4.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Tlakování se týká obyvatel domů U Jána, v Bezručově, Čechových sadech a v panelácích na Zálabí, kteří s tím už měli být seznámeni. Cena za zvyšování tlaku vody tu cca asi 270 korun na jeden byt ročně. Společnost Vodos s odvoláním na vyhlášku č. 428 z roku 2001 už nebude náklady na tlakování vody proplácet. „Při zástavbě do dvou nadzemních podlaží hydrodynamický přetlak v rozvodné síti musí být v místě napojení vodovodní přípojky nejméně 0,15 MPa. Při zástavbě nad dvě nadzemní podlaží nejméně 0,25 MPa. Toto nařízení vyhlášky provozovatel Vodos plní. Žádné odběrné místo nemá na patě měření nižší hydrodynamický tlak nežli stanovuje vyhláška. Provozovatel nemá povinnost zvyšovat tlak vody u vícepodlažních domů nad dvě nadzemní podlaží, pokud hydrodynamický tlak splňuje hodnotu 0,25 MPa. Jakákoliv technická zařízení, která slouží pro rozvod vody v domě jako požární rozvody a čerpadla, anebo zvyšování tlaku v domě jsou zařízení pro vnitřní potřebu, případně komfort spotřebitelů vody, tj. majitelů nebo uživatelů jednotlivých bytů. Tato zařízení si vlastník pořizuje, opravuje a provozuje sám, a to na vlastní náklady,“ odůvodnil Luboš Haken ze společnosti Vodos Kolín. Kolín je prý výjimečný, protože tlakování vody v jiných městech není potřeba, respektive je luxusem. V Kolíně je díky čerpadlům v patrech tlak vysoký a pokud by byl snížen, nastanou problémy s pračkami či sprchováním.
Dalším zainteresovaným je společnost Městské tepelné hospodářství (MTH), která čerpadla vlastní. Její jednatel Jan Hladík vysvětluje: „Na základě vzniklé situace jsme oslovili jednotlivé vlastníky nebo správce dotčených domů, které jsme na tuto skutečnost upozornili. Pro vysvětlení situace i technických podmínek proběhla s jednotlivými zástupci i osobní jednání. Bylo také domluveno, že pro snížení nákladů se vyzkouší ponížení tlaku, které se převážně ukázalo jako nevyhovující. V případě neuzavření těchto smluv není naše společnost povinna tuto službu zajišťovat a každý objekt by si musel zařízení, můžeme to nazvat ´domácí vodárnu´, pořídit a provozovat sám, což by bylo finančně i technicky daleko náročnější. Překvapuje nás trochu reakce obyvatel, protože jsme tomu poskytli dostatečný informační i časový prostor."
Proč po šestnácti letech platnosti výše citované vyhlášky najednou došlo ke změně? Zaslechli jsme spekulaci, že účtování částky za tlakování může být odpovědí Vodosu na relativně nízkou cenu vody, kterou s ním vyjednalo město...
Místostarosta Kolína Tomáš Růžička vysvětluje pozici radnice takto: „Snažíme se občanům, nájemcům městských bytů, kteří bydlí ve vyšších patrech bytových domů, zajistit trvale dostatečný tlak pitné vody pro jejich domácnosti. Doposud tlak zabezpečovala společnost Vodos Kolín, která tuto službu již nadále hradit nebude. Proto jsme se rozhodli tuto službu zabezpečit sami prostřednictvím Městského tepelného hospodářství Kolín." Pokud jsme jeho následující výrok správně pochopili, vypadá to, že chod a údržbu čerpadel v městských bytech nakonec zaplatí město. „Tlakování vody se nebude rozpočítávat nájemcům. Občané se nemusí obávat zvýšení nákladů za služby. Protože jsou čerpadla v majetku společnosti MTH Kolín, přistoupili jsme k uzavření potřebné smlouvy k dořešení zabezpečení dostatečného tlaku pitné vody pro domácnosti právě s ní,“ řekl místostarosta.
A co vlastníci bytů ve společenstvích vlastníků a nájemníci družstevních bytů, kteří platí všechny náklady, vznikající v jejich domech? Ti si zřejmě náklady za zvyšování tlaku vody budou muset zaplatit sami.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM