Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 23. května 2018

Klub Pivovárek v Ratajích žije

Při prázdninových toulkách se řada Kolíňáků dostane i do Ratají nad Sázavou. Naproji tamnímu zámku najdete klub Pivovárek, který pořádá zajímavé koncerty a také výstavy. Jak se klubu v městečku žije nám popsal Ota Kmínek, jeden z jeho organizátorů.

Klub Pivovárek v Ratajích žije
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 12.8.2017 v 6:00, Aktualizováno: 11.8.2017 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

* Za jedenáct let působení si váš klub získal dobrou pověst. Jak to vlastně začalo?
 
Náš klub působí v Ratajích nad Sázavou od roku 2006, kdy byla v klubovém prostoru vernisáž první výstavy, vystavoval malíř a karikaturista Igor Ševčík. V té době již nebyl mezi námi, a tak výstavu zahájila společně se mnou a Vítkem Hrabánkem paní Katka Ševčíková. První koncert jsme produkovali na nádvoří místního Zámku o měsíc později, 6. května. Hrála jazzová kapela Palm Jam a přišlo 15 diváků. A to už se to pomalu rozjíždělo, na další koncert, který odehrál Kutnohorák Luboš Pospíšil, již přišlo 35 lidí. Každý začátek je těžký. A pak jsme se přes místní Sokolovnu, totálně neakustický, ale krásný sál, dostali až do bývalého ratajského Pivovárku. Tam jsme již sedmou sezonu a máme stálou návštěvnost.
 
* Jaké složení lidí navštěvuje vaše koncerty?
 
Jako všude, kde se něco děje, chodí tak 2 procenta místních obyvatel. Zbylých 98 procent tvoří diváci z okruhu asi 50 kilometrů, z největší dálky přijeli před několika lety Dánové, kde jim byl doporučen ratajský Pivovárek a brněnské divadlo Husa na provázku. To nás hodně potěšilo.
 
* Kromě koncertů pořádáte ještě další akce. Jaké?
 
Již jsem zmínil výstavu Igora Ševčíka, kterou jsme zahájili provoz Galerie kresleného humoru Chodba, výstavním prostoru ve známé Čtrnáctce. Tady Klub provozuje sérii výstav, vystavovali zde mnozí špičkoví karikaturisté jako třeba Vladimír Jiránek, Josef Kobra Kučera, Jiří Slíva, Pavel Vorel, Mirek Barták a dalších více než čtyřicet autorů. A zrovna před pár dny proběhl již sedmý ročník jízdy veteránů do vrchu Rataják, kterého se zúčastnilo přes lehce proměnlivé počasí 59 startujících. Jízdu vidělo několik set návštěvníků, ale nezjišťovali jsme odkud, jen namátkou podle aut byli z Královéhradeckého, a Pardubického kraje, zahlédl jsem tam jednu Moravskoslezskou značku, ale převážně byli ze Středních Čech a z Prahy. Sál Pivovárku se také využívá k divadlům, největším úspěchem byla před dvěma lety opera Toufar v podání souboru Národního divadla se Soňou Červenou v hlavní roli.
 
* Kapely jsou poměrně drahou záležitostí. Jak se vám to daří zvládnout po ekonomické stránce?
 
Kapely jsou fakt drahé. Ceny se pohybují tak mezi 20 tisíci (ale to je spíš výjimka), obvykle je to 30 až 40 tisíc, někdy více, a dražší kapely vzít nemůžeme. Co se nevybere na vstupném, doplácí se reklamou a barem. Ale současné ceny kapel jsou pro kluby likvidační stejně, jako je EET a zákaz kouření likvidační pro malé vesnické hospody. Tyto malé podniky mají proti nám obrovskou výhodu: stěhují se do garáží, dílen, sklepů a dalších prostor, kde si zájmové skupiny točí pivo, kořalku, kouří si jak chtějí a nikdo na ně nemá. Ale na druhou stranu - underground za komunistů také fungoval, takže nevím, zda nás nečeká něco podobného v nejbližší době také. U nás budou hrát nové mladé kapely pro uzavřený okruh diváků za dobrou cenu, velké drahé a rádoby slavné hudební seskupení se odstěhují na postsokolovské a postportové festivaly, kde jim to postsoudruzi z našich daní bohatě zaplatí. Jako to bylo kdysi v pražské Malostranské besedě, kde byl večer oficiální povolený koncert a pak v noci následovala pořádná muzika.
 
* Na co se u vás mohou zájemci těšit o prázdninách?
 
5. srpna si u nás zahrál Zdeněk Vřešťál s kapelou Neřež, 26. téhož měsíce následuje Pražský výtěr a 9. září přijede Tomáš Kočko se svým orchestrem. Letní sezonu zakončí Ivan Mládek se svým Banjo bandem, a to 14. října, tedy vlastně již na podzim. Mezitím 5. srpna bude vernisáž výstavy kresleného humoru, jejímž tématem je spisovatel Bohumil Hrabal tak, jak ho vidí čeští karikaturisté. No a sezona, na které jsme přes rok pracovali, bude za chvilku za námi. V současné době již připravujeme letní sezonu roku 2018. Ta bude věnovaná 100. výročí vyhlášení Československé republiky.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM