Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 21. dubna 2019

Kmochova hudba přichystala výjimečné vánoční koncerty

Městskou hudbu Františka Kmocha čekají jako každý rok výjimečné vánoční koncerty s repertoárem připravovaným několik měsíců dopředu. První z nich je naplánován už na sobotu 9. prosince do kolínského divadla.

Kmochova hudba přichystala výjimečné vánoční koncerty
Městská hudba Fr. Kmocha Kolín.Foto: www.mukolin.cz
 
Publikováno: 9.12.2017 v 6:00, Aktualizováno: 8.12.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Hudebníci nejstaršího kolínského dechového orchestru mají za sebou kromě perných příprav vánočních koncertů též nahrávání nového CD. Na podrobnosti jsme se ptali flétnistky orchestru a organizátorky Jitky Křičkové.
 
* Jak jste se na vánoční koncerty připravovali? Pokud vím, tak proběhlo i soustředění mimo Kolín.
Městská hudba Františka Kmocha se na vánoční koncerty každoročně připravuje již od začátku října, noty začíná pan dirigent Bulín psát o prázdninách. Tyto koncerty mají specifické pojetí a skladby zde hrané jsou z větší části v průběhu ostatní koncertní sezóny prakticky nepoužitelné. Ale poctivá a pečlivá příprava se nám vyplácí, koncerty si získaly významné místo v povědomí kolínského posluchače a je o ně opravdu mimořádný divácký zájem. Pravidelně asi tři týdny před koncertem jezdíme na celovíkendové soustředění do nedalekého Kostelce nad Černými lesy a opravdu intenzivně studujeme připravený program. Většinou se jedná o nové skladby, které Miloslav Bulín píše orchestru přesně „na tělo“. Jistě i proto se koncerty tolik líbí, protože se výrazně liší od běžně hraných vánočních koncertů těles tohoto žánru.
 
* Mají vzhledem ke speciálnímu obsahu vánočních koncertů členové orchestru dost času potřebného k nácviku?
Čas je náš největší nepřítel. Neustále se potýkáme s tím, že nám nemohou na zkoušku dorazit úplně všichni hudebníci. Pracují mnohdy daleko od domova, studují, jezdí na služební cesty, slouží na směny atd. Chceme-li, aby měl koncert co možná nejvyšší kvalitu, nelze slepit program za pár zkoušek, vše se mnohokrát upravuje a vylepšuje. Proto je soustředění nutné, zde jsou přítomni až na úplné výjimky opravdu všichni.
 
* Avizujete, že obě prosincová vystoupení se budou vymykat běžným koncertům. Na co se posluchači mohou těšit?
Samozřejmě tím prvním, čím se koncerty vymykají, je vánoční repertoár. Snad největší ozdobou koncertu jsou dětské sbory, spolupracujeme s nimi velmi rádi a myslím si, že i dětem se zpívání s naším orchestrem líbí. Musím pochválit všechny tři učitelky, které s dětmi program od září připravují. Jsou to maminka a dcera Lenky Dvorníkovy a paní učitelka Alena Sedláková. Pokaždé s námi absolvují i několik společných zkoušek. Obdivuji, jak pokaždé přijdou a mají vše pečlivě nastudované a připravené.
 
* První vánoční koncert je v městském divadle naplánován na sobotu 9. prosince. Kdo na něm vystoupí?
Možná čekáte nějaká „hvězdná jména“, ale to není náš případ. Dirigent Miloslav Bulín má zcela jinou představu, podle něj lze zájem diváků získat i jinak než zapojením předražených komerčních umělců do programu koncertu. Do Kolína přišel na jaře roku 2009 s odhodláním pracovat zejména s místními hudebníky a pomoci udržet slavný tradiční kolínský orchestr s oporou v místních lidech. Bohužel, situace je dnes taková, že v samotném Kolíně je na některé nástroje nedostatek hráčů a musí sem tedy dojíždět hudebníci i ze vzdálenějšího okolí a není lehké je hledat. Snad se brzy situace změní, momentálně je citelná nouze o nové schopné absolventy kolínské ZUŠ, ale věříme, že lidé, kteří mají v Kolíně kulturu na starosti, pomohou a udělají co budou moci pro zachování nejen Kmochovy hudby, ale i Kolínské filharmonie. Nikdo z nich jistě po sobě nechce nechat pomníček v podobě zániku více než stoletých orchestrů. Ale některá jména přeci jen uvedu. Vedle našich stálých zpěváků Johanky Jeřábkové a Honzy Hájka nemůže chybět kutnohorský Zdeněk Licek. Nově teď na našich koncertech několikrát hostovala výborná místní trumpetistka Monika Špinková. Pro tento koncert pro ni zaranžoval Miloslav Bulín krásnou skladbu Chvíle pro píseň trubky, která je hlavní melodií z televizní hry stejného jména a pochází z díla velikána české filmové a pohádkové hudby Vadima Petrova, s nímž od léta pan Bulín rozsáhleji spolupracuje.
 
* Kromě koncertu bude veřejnosti přístupná i jeho generální zkouška. Kdy se odehraje?
Veřejná generální zkouška proběhne v den koncertu od 16 hodin. Generální zkoušku otevíráme veřejnosti již potřetí. Je to jednak příležitost pro lidi, na které se nedostaly vstupenky na hlavní představení, mimo to ale na veřejnou generální zkoušku chodí často i lidé s malými dětmi, které by nevydržely na večerním představení nebo naopak starší diváci, pro které je koncert končící v 21 hodin již dost pozdě. Máme i své příznivce, kteří absolvují zkoušku i představení, zkouška má totiž zcela jinou atmosféru a někoho třeba zajímá i to, jak dirigent vede zkoušku a upravuje ještě poslední detaily koncertu.
 
* Druhý prosincový koncert proběhne pod názvem Vánoční koncert města Kolína v pátek 15. prosince v chrámu svatého Bartoloměje. Jeho repertoár bude shodný s prvním koncertem?
Na koncertě 15. prosince za hrajeme z velké části jiný program. Dětské sbory tam s námi nebudou, děti toho mají před Vánoci hodně a nechceme je přetěžovat. Program je přizpůsoben církevním prostorám, některé skladby hrané v divadle by se tam nehodily.
 
* Na prosinec jste před časem avizovali křest vašeho nového CD. Kdy k němu dojde?
Chystali jsme se pokřtít CD na některém z vánočních koncertů. Skladby jsou nahrané, nahraná jsou i sóla, jsou připraveny i veškeré tiskoviny, ale obávám se, že v čase těsně před Vánoci jsou zahlceny lisovny a může se stát, že nám CD nestihnou včas vyrobit. To už není v naší moci a musíme se nechat překvapit.
 
* Jak se vám osobně CD líbí?
Samozřejmě, že se mi velmi líbí, nepodílela bych se na něčem, co se mi nelíbí. Nebylo jednoduché vše potřebné pro vydání nahrávky sehnat a zařídit. V republice není mnoho studií, kde lze v potřebné kvalitě nahrávat s orchestrem, který čítá více než 50 hudebníků. Nahrávali jsme v Dolních Bojanovicích, ve studiu, které vlastní Jaromír Rajchman, náš nejosvědčenější zvukař z Kmochových Kolínů. Hudební režii svěřil dirigent Bulín Aleši Podařilovi, který je zárukou té nejvyšší kvality. Věřím, že se CD bude líbit i ostatním posluchačům.
 
* Máte už naplánován nějaký program na příští rok?
Příští rok bude významný kulatým 55. Kmochovým Kolínem. To je pro nás asi ten nejhlavnější bod programu, více z něj zatím nemohu prozrazovat, pořadatelem je zde již počtvrté město Kolín a informace zatím zveřejňuje postupně. Dále se budeme účastnit významných oslav Sokola. Rádi bychom pokračovali s koncertováním v některých osvědčených prostorách jako je Valdštejnská zahrada v Senátu. Na druhou stranu máme pocit, že je třeba udělat změnu a chrám svaté Barbory jako koncertní místo nahradit něčím novým a jiným, určitý nápad již máme.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM