Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. března 2019

Kmochův Kolín potřeboval nový kabát, aby vůbec přežil pro další generace

Jedna kulturní událost v Kolíně každoročně ze všech ostatních ční jako maják. Třídenní festival Kmochův Kolín, který letos proběhne už po pětapadesáté, láká diváky i ze zahraničí a v republice asi není muzikant, který by o něm neslyšel.

Kmochův Kolín potřeboval nový kabát, aby vůbec přežil pro další generace
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 8.6.2018 v 7:00, Aktualizováno: 7.6.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Po složitějších ročnících na přelomu století se v posledních letech, poté, co se od pořadatelských experimentů vrátil festival pod organizační křídla "města", stává Kmochův Kolín akcí s neustále se rozšiřující diváckou základnou, k čemuž přispěla i loňská radikální změna v podobě vstupného zdarma.

Každý, koho festival zajímá, má o něm letos informací snad až nadbytek. Detailně se mu věnuje městský zpravodaj a vyšly i dvanáctistránkové "Festivalové noviny", které radnice nechala ve velkém předstihu roznést do všech poštovních schránek ve městě. V Presu jsme tedy pojali informování o letošním ročníku spíše výběrově a už v minulých číslech jsme psali především o tom, čím se letošní Kmochův Kolín liší od předchozích a co by divák neměl opomenout. Jako nenápadnou pozvánku k účasti na akci, která vypukne už tento víkend, tedy berte i následující rozhovor se spoluorganizátorkou Kmochova Kolína, flétnistkou a manažerkou Kmochovy hudby (a profesorkou matematiky na kolínském gymnáziu) Jitkou Křičkovou.

* Svého času byl Kmochův Kolín brán jako čistě dechovkářský festival a padl i tradovaný argument, že během jeho konání většina obyvatel města, nerekrutujících se z ortodoxních fanoušků dechovky, dokonce cíleně odjížděla na víkend pryč. Dramaturgie festivalu se ale postupně mění a ten se stává spíše oslavou orchestrální hudby a výrazněji se rozkročuje i k hudbě populární. Jak by tedy šel charakterizovat festival v posledních letech a jakým posluchačům je určen?

Přiznám se, že pokaždé, když slyším větu o odjíždění pryč z Kolína, tak nadskočím. To je taková ta ustálená blbá fráze, kterou vnesli do povědomí veřejnosti lidé, kteří možná nikdy na žádném koncertě nebyli a najednou začali být odborníky na to, jak má vypadat festival. Omlouvám se za upřímnost, ono je to trošku jinak - někteří lidé odjíždějí stále, někteří zase neodjíždějí spíš proto, že na festivalu v některé ze scén vystoupí jejich děti, ale hlavní důvod ke změně podoby Kmochova Kolína byl ten, aby sem nepřestali jezdit hosté zvenčí, kterých jeden čas ubývalo.

Já jsem se poprvé stala součástí organizačního týmu 46. Kmochova Kolína, který proběhl v roce 2009. Festival dva roky před tím skutečně umíral. Doplácel na roční pauzu z roku 2006, kdy se o zrušení festivalu rozhodlo až v březnu, zahraniční turisté to nezachytili, přijeli do Kolína a chodili po staveništi rekonstruovaného náměstí, kde zněl jen zvuk stavebních strojů. Tehdy bylo potřeba udělat něco nového, zajímavého, přitažlivého. Inovativní prvky tenkrát byly opřené o osobnosti, které jsou špičkami v oboru dechové hudby u nás a i v zahraničí. Vyznačují se tím, že hledají nové cesty co hrát a jak to hrát. Tak se třeba v Kolíně objevil pan Miloslav Bulín, vynikající dirigent a aranžér, objevil se zde Petr Ciba, dirigent nejlepšího současného neprofesionálního dechového orchestru Harmonie Šternberk.

Záměr byl jasný - ukázat lidem, že dechová hudba není žádný umírající žánr. Přivezli jsme do Kolína mladé orchestry hrající náročnou "literaturu", které mají svoji kvalitu, pravidelně zkouší a pracují na sobě. Na koncertech se začala hrát filmová hudba, hudba z pohádek, moderní hudba, která se líbí mladým lidem. Abychom týmž mladým dali i prostor na odpočinek a vyžití, rozšířil se program festivalu i o dost podstatnou část doprovodného programu, která už vůbec dechovou hudbu neobsahuje. Záměr byl jasný, festival potřeboval získat nový kabát, aby vůbec přežil pro další generace.

V každém případě je ale důležité, že je to stále festival dechové hudby, protože jako takový má své evropské renomé a není jen nějakou obyčejnou hudební slavností, kterou má pomalu každé město. Dechová hudba je zde dominantní, dbáme na její kvalitu i kvalitu všech, kdo ji prezentují, hudba jiných žánrů je zde doplněk a tvoří doprovodný program. A abychom nebyli bezohlední ke starší generaci, zařazujeme do programu i to, co se líbí jí. Přijíždějí sem tedy i malé dechovky, hraje se tancovačka na Zámecké i na náměstí a letos nově i v Komenského parku.

* Loňský ročník festivalu byl poprvé bez vstupného. Mnozí před tím varovali, některé předpovědi byly doslova apokalyptické. Přinesl vstup zdarma nějaké problémy? Osvědčil se? Došlo k vzestupu návštěvnosti? A měli to organizátoři jednodušší? A zcela laická otázka - znamená vstup zdarma to, že se zájemci dostanou zadarmo na úplně všechny akce, tedy třeba i do chrámu či synagogy?

Vstup zdarma je podle mě naprosto úžasná věc. A to díky velkému sponzorovi, kterým je firma Kopos! Festival získal mnohem lepší atmosféru, ubyly zábrany na vstupech do náměstí, všude je možno volně procházet a přesouvat se bez nutnosti ukazovat nějakou vstupenku. Nezaznamenali jsme loni žádný problém, byla posílena ostraha koncertních míst a nic nepříjemného se nedělo. Myslím si, že několik nových diváků nám to přivedlo, ale to asi nebyl ten hlavní důvod této změny. Pomohlo to ale i po stránce organizace festivalu. Představte si, že je na náměstí pět vstupů, a protože jeden člověk na obsluhu takového vstupu nestačí, dokonce bylo nutné na pokladnách vystřídat směny ve více lidech. Lidé na pokladnách vybírali vstupné, mnohdy měli u sebe nemalou hotovost a mohli se stát obětmi zlodějů (a také se nám to jeden rok stalo). Tuto práci musela vykonávat kvalifikovaná firma a o tyto starosti máme dnes méně. A zpět k vaší otázce - ano, volný vstup je nejen na Karlovo náměstí, ale i do všech prostor, kde probíhají koncerty.

* Přináší letošní ročník nějakou výraznou novinku v dramaturgii či čemkoli jiném?

Každoročně velmi pečlivě sbíráme ohlasy našich hostů a snažíme se zlepšovat služby hudebníkům a účinkujícím. Stejně tak důležitý je pro nás i hlas diváka. Poměrně výrazný odklon od klasické dechovky je určitou skupinou publika vnímán negativně. Chápu tyto lidi, česká lidová dechovka je náš národní žánr, máme množství hezkých písniček a kde jinde si je mají lidé zazpívat, a nebo jen vyslechnout, než na festivalu dechové hudby. Každý národ by si měl své národní tradice chránit, vážit si jich a udržovat je. Proto jsme letos rozšířili program o scénu s malými dechovkami, která bude probíhat v neděli od 10 do 12 hodin v Komenského parku. Zahraje nám tam moravská kapela Svatobořáci a česká Táboranka. Je to takový vzorek toho, co se v tomto žánru hraje a měl by tam být znatelný i rozdíl pojetí dechovky v Čechách a na Moravě. Jsem trošku zvědavá, jaká tam bude návštěvnost. Myslím si, že to bude chvilku trvat, než naučíme posluchače tuto scénu vyhledávat, takže i kdyby napoprvé přišlo lidí méně, asi bych to nevzdávala ani do budoucna. Tento žánr je tady potřeba a lidé si ho časem najdou.

* Hodně se mluví o obnoveném zahajovacím koncertu kolínských muzikantů. Před časem jsme o tom sice v Presu už psali, zaslouží si to ale určitě zopakovat. Kolik muzikantů z kterých orchestrů se zúčastní a jak bude koncert sestaven?

Tento páteční koncert býval v Kolíně tradicí. Měl mnoho podob, kdy například orchestry seděly vedle sebe a po dvou skladbách se střídaly v koncertování. Pamatuji na úsměvné okamžiky, kdy hráč, hrající v obou tělesech, vždy dohrál, hodil sako na židli a zadem přebíhal do druhého orchestru a oblékal jiné sako. Pak nastala éra jakéhosi kolínského monstrkoncertu a k této podobě jsme se rozhodli po mnoha letech vrátit. Na pódiu tedy spolu budou hrát hudebníci Městské hudby Františka Kmocha Kolín, Velkého dechového orchestru Kolín Dolní Chvatliny, Dechového orchestru ZUŠ Kolín a Harmonie 1872. S taktovkou v ruce uvidíme celkem osm osob, zpěváků bude pět a hudebníků asi dvě stovky. Už jsme měli dvě společné zkoušky a docela se nám dařilo, jen jsme bojovali s nedostatkem místa na zkušebně, kterou se stal hlavní taneční parket na Zámecké.

Program koncertu je tvořen po dohodě vedoucích čtyř orchestrů, každý si dodal několik návrhů a z nich finální verzi programu sestavil Miloslav Bulín, který byl městem Kolín pověřen odborným vedením tohoto koncertu. Úkol to není zrovna jednoduchý, museli jsme si navzájem předat notové materiály, domluvit sóla a rozdělení hlasů. Příjemná na tomto koncertě je skutečnost, že bylo možno pospojovat nejen hudebníky, ale i zpěváky a sólisty, a tak budeme mít možnost slyšet zajímavé skladby, kde toto spojení vynikne. Koncert bude na hlavním pódiu v pátek od 19 hodin.

* Pro leckteré obyvatele města je největší festivalovou akcí průvod. V kolik hodin a odkud vyjde a po jaké trase dorazí na náměstí? Kolik muzikantů, kapel a dalších festivalových účinkujících do něj bude vřazeno?

Letošní průvod vyjde od Vodního světa v sobotu ve 14 hodin. Projde okolo gymnázia a zamíří pak rovně směrem k náměstí Žižkovou, Legerovou a Kouřimskou ulicí. Kouřimská ulice se momentálně opravuje, ale firma pracuje na plné obrátky a do Kmochova Kolína by měla být ulice průchozí. Máme v seznamu asi 35 souborů – orchestrů, mažoretek a i u nás nezvyklé těleso složené jen z bicích nástrojů a praporečníky z Itálie. Ale musím říci, že i s průvodem máme v posledních letech trošku problém. Začíná se totiž objevovat dost orchestrů, které nepochodují. Je to dáno jejich zaměřením na skutečně koncertní dechovou hudbu, jsou obsazeny nástroji, jako jsou hoboje, fagoty, basklarinet a další, a na takové nástroje se v průvodu nehraje. Nicméně kvalitní koncertní produkci si bez nich nelze představit. Myslím si, že se blíží doby, kdy i tady budeme muset v budoucnu diferencovat a jiné orchestry zvát na průvod a ještě jiné na koncerty top kvality. Uvidíme, co nám přinese doba - bude-li to nutné v zájmu udržení prestiže festivalu, budeme zde muset pružně zareagovat.

* Tradičním vyvrcholením je monstrkoncert. Jak bude dramaturgicky sestaven ten letošní a kdo ho bude dirigovat? A kolik muzikantů se na náměstí objeví?

Monstrkoncert je jedním z nejdůležitějších bodů v programu Kmochova Kolína. V tomto pojetí, jako u nás, se hraje jen na několika festivalech v České republice. Kmochův Kolín se však od ostatních výrazně liší. Některé festivaly zúžily monstrkoncert jen na několik obecně známých pochodů, většinou hraných vstoje a bez nutnosti nějakého hlubšího nácviku. Jiné festivaly sice vybírají do programů svých monstrkoncertů náročnější skladby, než jsou jen pochody, ale vesměs jsou to skladby staršího data, které má většina orchestrů běžně ve svých archivech a hudebníci je znají. Kmochův Kolín je v tomto hodně jiný. To byl totiž další záměr dramaturgů monstrkoncertu, kterými jsou letos opět pánové Petr Ciba a Miloslav Bulín, poskytnout přijíždějícím orchestrům skladby, které jejich hudebníky obohatí, skladby, které jsou pro ně nové a nejsou tak jednoduché, aby se zahrály na jedinou zkoušku a které vyžadují od hudebníků pečlivou a zodpovědnou přípravu. Za těch několik let si na to již přijíždějící dirigenti i hudebníci zvykli a když s nimi komunikuji o budoucí účasti, vždy mě velmi těší, když od nich slyším zpětnou vazbu a chválu na úroveň našeho festivalu. Je to i jejich zásluha, bez poctivého nácviku a účasti na zkouškách by se takové kvality nedosáhlo. Monstrkoncert by mělo hrát celkem devět orchestrů a v závěrečném finále se k nim ještě přidají další.

* Každý festivalový ročník má své hvězdy. Na které orchestry jste letos nejpyšnější a které mají největší jednak muzikantskou, a také diváckou atraktivitu?

Teď jste mě dostal. Samozřejmě, že nejpyšnější jsem na naši Městskou hudbu Františka Kmocha, která je zde již 146 let, má dnes v čele skvělého dirigenta Miloslava Bulína a orchestr má díky němu krásný kultivovaný zvuk. Ale na to se asi neptáte, že? Teď vážně – nechci vyzdvihovat některý orchestr na úkor jiného. Moc si vážím lidí, kteří v dnešní komplikované době, která obecně nepřeje zájmové činnosti tohoto druhu, chodí bez honoráře každý týden do zkoušek a věnují svůj volný čas dechové hudbě. Pro mě je to téměř smysl života, hodně za nimi jezdím po celé republice, ráda se s nimi setkávám a chodím na jejich koncerty. Dobře vím, jaké potíže musí každý z nich překonávat, jak na nás všechny doléhá nedostatek "dorostu", špatné materiální zázemí, které se vůbec nedá srovnat se zahraničními orchestry, problémy v zaměstnání a nedostatek času. Jedinou odměnou pro všechny ty muzikanty je dobrý pocit z krásné a kvalitně zahrané hudby a nadšený ohlas publika. A to zde v Kolíně máme, takže hudebníci odtud odjíždějí s hezkými zážitky a vzpomínkami. Na jeden orchestr jsem ale letos opravdu pyšná, je zde totiž úplně poprvé, ačkoli to není nově založený orchestr, ale má za sebou již mnoho úspěchů na soutěžích. Dalo mi dost práce jeho dirigenta přesvědčit k účasti, protože měl o Kmochově Kolínu zcela zkreslenou představu, ale jeho orchestr je přesně tím, co chceme ukázat - mladé moderní těleso s krásným, precizním a vyváženým zvukem. Prozradím tedy jeho jméno - je to Dechový orchestr ZUŠ Police nad Metují s dirigentem Luborem Bořkem a koncertovat bude v sobotu v půl čtvrté.

* V doprovodném "popovém" programu se v posledních letech objevují i hodně známá jména. Kdo je největším letošním lákadlem?

Na tuto část programu opravdu nejsem žádným odborníkem, v programu se vyskytují jména jako Václav Neckář, Tomáš Klus, Bohuš Matuš, Hana Holišová, každý si asi musí vybrat, co právě pro něj je ta nejzajímavější tvář.

* Vedle hlavních pódií na náměstí a ostrově jsou do festivalu vřazeny i ty komornější, chrám či synagoga. Co by zájemci z těchto nenápadnějších scén neměli přehlédnout?

Hezké věci nabídne i synagoga, tady se jedná spíše o klasiku. Uslyšíme tam hru na flétnu, dvouplátkové nástroje (fagot, hoboj), loutnu, židovské písně. Je to spíše komornější záležitost a má zde také početné příznivce, kteří tuto scénu vyhledávají. Bohužel se mi nikdy nepodařilo stihnout některý z těchto koncertů, i když by mě asi hodně zajímal, povinností mám totiž při Kmochově Kolínu velmi mnoho.

Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje patří jednoznačně do kategorie koncertní dechové hudby. V minulosti zde tento koncert hrávaly profesionální orchestry. Pamatuji se, jaký nával tam vždy byl, byl to nejprestižnější koncert celého festivalu a pro amatérské hudebníky i fascinující divácký zážitek. Pro mne snad nejhezčí byl koncert v roce 2003, který hrál s Posádkovou hudbou Praha náš dnešní dirigent Miloslav Bulín. Zvláštní hrou osudu se ho po letech podařilo získat do Kolína, moc si vážím toho, že nám věnuje tolik času, energie a i krásných aranží, které píše nejen pro Městskou hudbu Františka Kmocha, ale i pro festival Kmochův Kolín. Vysokou prestiž nocturna udržujeme a pokaždé zde koncertuje těleso na té nejvyšší umělecké úrovni, letos to bude Harmonie Šternberk s dirigentem Petrem Cibou.

* U takto obrovské akce s mnoha účinkujícími obvykle na poslední chvíle dochází k nevyhnutelným změnám programu. Stalo se tak i letos?

Nechci to zakřiknout, ale zatím jede vše podle plánu a pevně věřím, že nás žádná pohroma nepotká. Za vším je obrovská práce početné skupiny lidí, která pod křídly města Kolína pracuje v tomto složení již čtvrtý rok. Věřím, že i kdyby nějaké potíže přišly, náš sehraný tým si s nimi poradí a diváci ani nepoznají, že je něco jinak.

* A osobní otázka na závěr. Nač jste jako muzikantka z letošního programu nejnatěšenější?

Tak já se především těším na konkrétní skladby – z pátečního kolínského zahajovacího koncertu je to "Tell Him", "Láska prý" a "Vzpomínka na Zbiroh". Těším se na ně právě kvůli nezvyklým kombinacím sólistů, kterým skladby skutečně sedí. Dále se těším na Dvořákův 15. Slovanský tanec, který pro letošní monstrkoncert nově upravil Miloslav Bulín a na duet z Fantoma opery, kterým monstrkoncert končí. Své kouzlo má i závěrečné Kmochovské finále, kde hrají úplně všichni, tady jde spíš o atmosféru než o velké umění. Určitě si také nenechám ujít nocturno s Harmonií Šternberk a koncerty našich velkých dechových orchestrů. Uvidím, co ještě stihnu, ráda bych viděla i Moravské muzikanty, Svatobořáky, Táboranku a Glorii. Držte nám palce, aby se vše podařilo!

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM