Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Kmochův ostrov lze vylepšit, ale rovněž zabít aneb jak to vidí Jirka Červín

Architektonická studie na téma revitalizace Kmochova ostrova v Kolíně, kterou vytvořila architektka Dana Jírovská, je tématem zajímavým nejen pro starousedlíky. Už teď ji na radničních webových stránkách najdete spolu s dotazníkem a vyvěšena je i na Kmochově ostrově či v Pražské ulici.

Kmochův ostrov lze vylepšit, ale rovněž zabít aneb jak to vidí Jirka Červín
 
Publikováno: 19.8.2014 v 6:00, Aktualizováno: 15.8.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Možností na využití se totiž nabízí nekonečně mnoho i s rizikem omezení dopravních a dalších. Myslím, že většina Kolíňáků uvítala možnost změny ostrova s nadšením. Tak to alespoň vypadá podle ohlasů na sociálních sítích. Je potřeba si ale uvědomit, že se jedná o hudbu budoucnosti a projekt revitalizace má jen ukázat možnosti využití. Jak to dopadne, jest otázka jiná, a o to právě nyní jde.

Za první republiky byl ostrov využit trochu jinak než v současnosti. A pak se projekt obnovy objevil například až za exstarostky Zdenky Majerové ve volebním programu a nepodařilo se z něho realizovat téměř nic. Je jen dobře, že s velkým předstihem se dá navrhovat cokoli, odlišný názor od většiny vyvolá protinázor... a výsledek je beznázor?

Je roztomilé si připomenout, že papaláši z dob socialistických s ostrovem nakládali navýsost opatrně, i když si mohli teoreticky dovolit hodně. Stavět sochu Leninovi, zbourat vily v Čechových sadech, postavit paneláky na Kalcovce nebo zarazit obchvat... Proč ostrov vynechali, k jeho dobru, je způsobeno faktem, že nejvíce se podle mého věnovali chodu kolínského průmyslu, stavbě sídlišť či podpoře sportu. Ostatní bylo už poněkud za horizontem. Rozhodně měly jejich priority tehdy svoji logiku, ať už si o soudruzích myslíme cokoli. Zajistit práci, bydlení a sportovní vyžití, to jsou nestárnoucí volební hity komunální politiky i nyní, kdy je situace zcela jiná.

Kmochův ostrov býval především klidnou částí vhodnou k relaxaci. Byla tu kdysi vyhledávaná křoví i pro milostné hrátky... Tělocvik tady provozoval žáci a potkávala se tu "zdravotka" se západní školou. Cestičky měli rádi běžci a další sportovci. V boudě převozníkově zanechali "zbytečnosti" a vyběhli na okruhy. Těch běžců ovšem ubylo, ačkoli návštěvníků ostrova spíš přibylo. Po dokončení tzv. Buřičovy lávky dokonce bylo "in" korzovat po této mostařské raritě.

Na druhou stranu znal jsem i člověka, který se právě na ostrově pokusil spáchat sebevraždu. Vstoupil do vody a obrátil pušku proti sobě, aby zjistil, že nedosáhne na kohoutek. Kvůli dlouhé flintě se sebevražda nedokonala, ale já jsem na ostrově v roce 1973 pohřbil první kytaru.

S hudbou je ostrov spojen asi nejvíc. Nesmíme zapomínat, jak tu kdysi koncertoval František Kmoch a pak přehršel slavných hudebníků. Pamatuji Mišíka dřevních dob, nebo i Energit, který se 21. srpna nakonec nekonal. Nezapomenutelný byl převoz, v době fotbalových zápasů přeplněná loď jentaktak, že nenabrala vodu. V přístavišti, z něhož zbylo nyní torzo zábradlí, kotvily parníky z dalekých Poděbrad. V rozlehlém altánu byla restaurace geniálně dokumentovaná Josefem Sudkem. Nakonec tady pouze sídlil správce a s kamarády "mastil" v altánu karty. Ten kouzelný altán nakonec v Husákových letech strhli. Dodnes můžete tušit studnu kolínského pivovaru, kde se údajně čerpala voda pro výrobu piva kvalitní. Taky ji využíval popovický Kozel.

Kmochův ostrov lze vylepšit, ale rovněž zabít aneb jak to vidí Jirka Červín
Jeden z pohledů na možný nový ostrov.
Foto: Archiv MÚ Kolín

Dotkli jsme se pouze několika využití ostrova. Lze si představit i jiná. Třeba poslední novinkou jsou stanoviště pro diskgolf. Už samo umístění vzácného místa v labských proudech se ovšem ptá: Jsme ve městě nebo třeba v říši Julese Vernea? Když zůstaneme při zemi, možná by stačilo představit si Kmochův ostrov jako vlastní pozemek a uvážit, zda je dobré z něj mít třeba Disneyland, tenisový kurt, pole s česnekem nebo jen vystříhaný pažit. Asi každý hospodář by pragmaticky začal u možností financování. Celková situace ve městě nyní vypadá tak, že moc volných peněz v kase není, ovšem dají se získat třeba z evropských zdrojů. Volných ploch ve městě není nazbyt, staví se leckde. Tam, kde ještě před pár lety to bylo nepředstavitelé: V Ořechovce, lomu Hánín nebo poblíž jezera Peklo. Ovšem nějak máme zafixováno, že do města by měla patřit také i část přírody... Že cena pozemků je napálená a různé spekulace vynášejí, to vidíme okolo sebe všude.

Tak třeba ale Berlín z velké části pokrývají parky. Radnice tam nepovolila v parcích stavět i když tlaky a ceny pozemků jsou určitě neporovnatelné. Možná, právě při dohledu tří a půl milionu obyvatel by to bylo politicky neúnosné. Vzpomínám na situaci opačnou, kdy nám byvší starosta Přívlak na Sázavě řekl: "Když si odhlasujeme, že na břehu Sázavy postavíme mrakodrap, tak tam bude stát!" V zastupitelstvu o osmi členech vzájemně spřízněných se prosadí taky cokoli... O kus dál v Sázavě se nachází u kláštera rozlehlá volná plocha. Možná namítnete, že jde o zátopové pásmo, ale přece i z Kolína víme, že v tzv. zátopovém pásmu se stavby legalizují (Sandberk). Snahy pro a proti zpravidla dopadnou tak, že na pozemku, který se zdál vhodný k relaxaci, nakonec stojí domy či parkoviště. Pamatujeme, že bývalá šéfka stavebního úřadu mluvila o lokalitě Na Skále u Práchovny, že nikdy nedopustí v tomto ryzím místě žádné další stavby. A? Domy už tam dávno stojí. V Plynárenské mělo být kdysi hřiště, místo toho trůní na rohu domek. Je to prostě tak, lhostejno, zda dobře nebo špatně. A tak bychom mohli pokračovat dlouho. Vraťme se ale k ostrovu.

Zatraktivnění ano, ale přimlouval bych se alespoň za ponechání několika větších volných ploch. Už teď zabírá plochu sporný amfiteátr. Už před jeho stavbou jsme nejenom my, ale i zvukaři a další o jeho účelnosti pochybovali. Navrhovalo se rozebíratelné variabilní stavebnicové jeviště. Akustika by byla lepší, zároveň by byla investice menší. "Kosmetické" vylepšení "amfíku" lištami zobrazené na projektu je opravdu vtipné a hezké. Nicméně připomíná snahu stevarda Titaniku, který se jal před potopením měnit žárovku.

Vůbec prkénka a dřevěné doplňky by současné stavby určitě vylepšily. Známe to dobře, bez nadsázky, z kempů. Ústřední místo ostrova nyní okupují sociálky. Namísto prostoru pro všemožné akce WC! To byl skutečně nesmyslný nápad. Současná architektonická studie to potvrzuje. Protější altánek lze využít k vystoupením, nedávno tam hrála třeba skupina Wyrton. Většinou ale altán slouží jako stánek s pitivem, což je docela škoda. Dětské hřiště lze kvitovat, je na dobrém místě i často využívané. Na druhou stranu bych to s hřišti už dál nepřeháněl, stejně jako s restauracemi. Volné plochy bych nechal jen třeba už kvůli festivalům. Dá se tu pak stanovat. Kmochův ostrov má omezenou plochu, pokud se tam přijdou bavit tisíce lidí, už přestává plocha stačit a nastává masakr.

Na špičkách ostrova lze podle projektu umístit "majáky", které samy o sobě vyhlížejí zajímavě. Z takového majáku sice nebude nejspíš vidět o nic víc, než nyní ze špicí ostrova a méně než z Práchovny či Vodárny. Na druhou stranu úzký východní výběžek asi jen tak k něčemu nevyužijeme. Viděl jsem tam i opalující, koupající. Ostatně bývala tu plovárna a loděnice.

Vůbec je s podivem, že je nyní zakázané plutí ve vyčištěném rameni. Zákon to prý neumožňuje, protože bylyy použity dotační peníze. Šlapadla to omezuje, přece logickou cestou je okruh kolem ostrova... Při troše štěstí uvidíte možná z jihovýchodního majáku stoupající slunce vedle komína. Iluze mořského přístavu?
Současný trend velí stavět rozhledny, ze kterých toho moc neuvidíte. Ale třeba v Roudnici nad Labem mají rozhlednu uprostřed města. Není vysoko a přesto z ní shlédnete město a část Českého středohoří. My v Kolíně štěstí na široký rozhled do krajiny nemáme, i když znám filuty, kteří tvrdí, že viděli z vodárny Ještěd a Říp, nejenom obvyklou Sněžku či Bezděz.

Na projektu revitalizace ostrova také vidíme řadu cestiček ze dřeva. Opodstatnění by měly v případě, že se lehce dostaneme na místa předtím nepřístupná. Jinak zabírají až příliš cenného prostoru. I podle toho je z mého zamyšlení zřejmé, že přimlouvám za volný prostor na Kmochově ostrově a ne se snažit zaplnit "prázdná" místa za každou cenu. Prázdnota v tomto případě neznamená prázdnotu myšlenkovou.


 

Autor článku: Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM