Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 20. září 2017

Kmochův ostrov podle Mirka Horáčka: Vrata na zámek, žádné megaakce a zastřešení amfiteátru

Veřejná diskuze občanů s vedením města nad záměrem proměny Kmochova ostrova v Kolíně se uskuteční 16. září. Využíváme časové rezervy a ptáme se kolínských osobností nakolik sdílejí vizi, kterou předestřela architektonická studie Dany Jirovské.

Kmochův ostrov podle Mirka Horáčka: Vrata na zámek, žádné megaakce a zastřešení amfiteátru
 
Publikováno: 7.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 2.9.2014 v 18:00
Rubrika: Kultura

Mirek Horáček, pořadatel Císařského dne:
,,Jako pořadatel kulturních akcí za posledních 20 let sleduji proměny Kmochova ostrova. Kdysi jsme zde pořádali antické slavnosti Putování s Asterixem. To bylo ještě v ruinách starého amfiteátru. Když jsme v loňském roce na stejném místě pořádali velké slavnosti z dob napoleonských válek, bylo již s čím srovnávat. Kvalitní, zámková dlažba je určitě přínosem - o to víc za deštivých dnů, kdy se návštěvník nemusí brodit blátem. Též údržba je snadnější. Oceňuji též budovu WC - zhruba uprostřed nejužívanější části areálu (o těch dalších záchodcích většina lidí ani neví)."

"Přijde mi jako nesmysl, stavět na ostrově rozhlednu. Nebude z ní nic vidět ani na podzim, když listí okolních, mnohem vyšších stromů opadá a naskytne se tak pohled jen do zátoky Labe. Bude to jen další přístřešek pro narkomany a bezdomovce. Pro hezký výhled do okolí stojí nedaleko Práchovna či zvonice sv. Bartoloměje. Stejně tak považuji za zbytečnou sezónní restauraci. Díky odlehlosti a omezenému využití se stane jen dalším lákadlem pro zloděje a je otázkou času, kdy ji ´ozdobí´ sprejeři (stejně jako zdi pódia v amfiteátru).
Kdo tuto ztrátovou restauraci bude provozovat?"

"Souhlasím s názory že Ostrov je posledním zeleným místem, které Kolín má a nemělo by se ničím dalším zastavovat. A pokud ano, tak ne napevno. Oč jednoduší by bylo pro pořadatele nejrůznějších akcí, kdyby např. stanoviště na discgolf byla přenosná, a tak by se v den konání větších projektů dala někam uklidit.?"

Kmochův ostrov podle Mirka Horáčka: Vrata na zámek, žádné megaakce a zastřešení amfiteátru
Kmochův ostrov - místo, které by nemělo být zastavěno.
Foto: Vladimír Sládek

"Dle mého názoru by Ostrovu prospěly tři věci. Jednak omezení konání mega akcí s mnohatisícovými davy ne vždy kultivovaných návštěvníků, po kterých ostrov vypadá jako válečná zóna. Myslím rockové super akce, které patří - tak jako všude jinde - na velkou, otevřenou plochu. Jen úklid ostrova je mnoho dní až týdnů problematický a památka na takovou akci je vidět i v ulicích města ještě hodně dlouho. Jako nejdůležitější vidím zastřešení hlediště v amfiteátru. Pro pořadatele venkovních, kulturních akcí by to byla výzva, neboť ostré slunce ani časté deště by neodradily návštěvníky letního kina ani divadelních, hudebních či dalších projektů. Určitě by tím neutrpěla tolik diskutovaná akustika, neboť ze zkušenosti letošního Císařského dne víme, že pokud hudba dosahuje přiměřeného počtu decibelů, je vše v pořádku. Též vidím akutní potřebu opravit izolaci pod hledištěm , neboť do kabin pod ním čím dál víc zatéká a ničí je plíseň."

"No, a nejpraktičtější věc - uzamykatelnost Ostrova. Jakékoliv další investice do ostrova (přístav atd.) jsou zbytečné, pokud se nezajistí ochrana majetku města před zloději, narkomany a vandaly. Navrhoval bych po vzoru velkých parků v Anglii udělat oplocení ve vstupní části ostrova. Ne pletivo nebo ´moderní dřevěný design´, ale bytelný, pohledově
přijatelný plot. jako je například kolem plaveckého areálu - ovšem vyšší. Městská policie by ostrov dle otevírací doby ráno odemkla a večer uzavřela - po zběžné kontrole, zda je vše na svém místě. V letních měsících by místu prospěl správce, který by korzováním po ostrově odrazoval a rušil nekalé živly od páchání vandalismu. Pak si troufám říci, že by byl Kmochův ostrov místem, kam by se vydávalo větší množství spokojených návštěvníků, a také by přilákal další možné pořadatele kulturních akcí, čímž by se atraktivita tohoto místa ještě zvýšila."

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Ivo Hrišo - neděle 7.9.2014, 22:25
Naprostý souhlas.
Většina změn navrhovaných revitalizací více či méně poškodí, respektive zničí přírodní ráz ostrova. Alternativou k uzamčeným vratům by mohlo být vylepšení osvětlení v kombinaci s lépe fungujícím kamerovým systémem napojeným na městskou policii, než jak je tomu v současnosti. Zmíněné megaakce jsou pak opravdovým hazardem s ostrovem jako takovým. Odpadky, rozbité sklo i v dosahu dětského hřiště, stopy po vandalismu ... ale třeba i ohniště ... Ostrov je unikátní a úpravy by měli být obezřetné. Což mě přivádí i k tématu financí. Zde spousta peněz hrozí spíše zničit krásné místo momentálně plnící svůj účel. Jsem přesvědčen, že menší investice, ať už ty zmíněné v článku, nebo podobné napomáhající vytvořit na Kolínsku podobná místa, jako je právě Ostrov, by byly pro Kolín a jeho obyvatele mnohem prospěšnější.
Ivo Hrišo, Kolínský občan a člen Discgolfového klubu Plováci Kolín.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaZahrádka za knihovnou se proměníKaždé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkačekHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM