Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Kmochův ostrov: slovo starších - ohlasy na architektonickou studii proměny ostrova

Již třetí týden na stránkách Presu defilují názory na proměnu Kmochova ostrova. Po vždy chytrých redaktorech a šikovných lidech, kteří zde pořádají kulturní a společenské akce, dáváme nyní slovo dvěma starším zkušeným Kolíňákům, jejichž pohled na věc je spíše filozofický a tvar dostával pod perlíky životní zkušenosti.

Kmochův ostrov: slovo starších - ohlasy na architektonickou studii proměny ostrova
 
Publikováno: 14.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 9.9.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Miloš Kim Houdek - letošní držitel Ceny města Kolína:

"Každá generace má svůj životní styl a ten se do uspořádání ostrova promítá. Je možné to pozorovat od 20. let. I současná generace chce místu vtisknout svého ducha. Ostrov by měl zůstat anglickým parkem s určitým množstvím doprovodných staveb. Sportovní areály leží za řekou, ostrov by měl být spíše kulturně zajímavým místem, které není dotýkané nábojem masovosti. Sloužit by měl k osobní relaxaci, člověk by měl při procházce nacházet místa potřebná k posezení a setrvání. Možnost si koupit kávu či jiný ušlechtilý nápoj bych zde uvítal. Na ostrově byla vždy místa, kde se dalo v poklidu rozjímat. Spodní cíp je úchvatným místem, stejně jako páteřní chodník orientovaný k chrámovým věžím. Důvěřuji současné generaci a jejímu citu pro to, aby se místo nepřeplnilo a nepřetechnizovalo."

Zbyněk Sedláček - archeolog, dlouholetý pracovník muzea v Kolíně:

"Nevím, zda je Vaše otázka adresovaná vhodné a kompetentní osobě. Nejsem původem Kolíňák a Kmochův ostrov znám jen 40 let. Když jsem na něj prvně přešel přes obdivuhodnou železnou lávku, obstoupil mne klid a zmocnila se mne úcta k tomuto kousku Kolína. Nedaleko od rušného centra města kus málo poničené přírody. Od té doby mi ostrov mnohokrát nabídl azyl jak před nesnesitelným letním horkem městských ulic, tak při potřebě v klidu si utřídit myšlenky a načerpat trochu sil. Jak příjemné je chodit pod korunami majestátných stromů, jak uklidňující je sedět a pozorovat hru říčních vln s paprsky slunce nebo závany větru. A před léty byl ostrov i plný života. Kromě různých ptáků na něm našli domov veverky, divocí králíci, myši, občas i ondatry.

V průběhu let však pro mne toto místo ztrácelo a ztrácí původní kredit. Monstrózní stavba s ulicí z betonové zámkové dlažby, časté vjezdy automobilů na ostrov, davy lidí na až příliš hlasitých hudebních produkcích. Již z uvedeného je patrné, jaké podobě ostrova bych dával přednost. Je to však můj názor, nikomu ho nevnucuji, ani nepředkládám k diskuzi. Ostrov je jistě dnes možné upravit podle různých názorů či projektů. Nemělo by se ale zapomínat, že přizpůsobování člověka současnému zrychlujícímu se technickému vývoji koliduje s jeho jinak nastaveným biologickým rytmem. Vždyť i času na obnovu duševních a tělesných sil rapidně ubývá. Ze zkušenosti pak vím, že některé činy nelze dodatečně napravit."

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyVelim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výše
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM