Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 27. května 2017 a svátek má Filip.

Kmochův ostrov: slovo starších - ohlasy na architektonickou studii proměny ostrova

Již třetí týden na stránkách Presu defilují názory na proměnu Kmochova ostrova. Po vždy chytrých redaktorech a šikovných lidech, kteří zde pořádají kulturní a společenské akce, dáváme nyní slovo dvěma starším zkušeným Kolíňákům, jejichž pohled na věc je spíše filozofický a tvar dostával pod perlíky životní zkušenosti.

Kmochův ostrov: slovo starších - ohlasy na architektonickou studii proměny ostrova
 
Publikováno: 14.9.2014 v 6:00, Aktualizováno: 9.9.2014 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Miloš Kim Houdek - letošní držitel Ceny města Kolína:

"Každá generace má svůj životní styl a ten se do uspořádání ostrova promítá. Je možné to pozorovat od 20. let. I současná generace chce místu vtisknout svého ducha. Ostrov by měl zůstat anglickým parkem s určitým množstvím doprovodných staveb. Sportovní areály leží za řekou, ostrov by měl být spíše kulturně zajímavým místem, které není dotýkané nábojem masovosti. Sloužit by měl k osobní relaxaci, člověk by měl při procházce nacházet místa potřebná k posezení a setrvání. Možnost si koupit kávu či jiný ušlechtilý nápoj bych zde uvítal. Na ostrově byla vždy místa, kde se dalo v poklidu rozjímat. Spodní cíp je úchvatným místem, stejně jako páteřní chodník orientovaný k chrámovým věžím. Důvěřuji současné generaci a jejímu citu pro to, aby se místo nepřeplnilo a nepřetechnizovalo."

Zbyněk Sedláček - archeolog, dlouholetý pracovník muzea v Kolíně:

"Nevím, zda je Vaše otázka adresovaná vhodné a kompetentní osobě. Nejsem původem Kolíňák a Kmochův ostrov znám jen 40 let. Když jsem na něj prvně přešel přes obdivuhodnou železnou lávku, obstoupil mne klid a zmocnila se mne úcta k tomuto kousku Kolína. Nedaleko od rušného centra města kus málo poničené přírody. Od té doby mi ostrov mnohokrát nabídl azyl jak před nesnesitelným letním horkem městských ulic, tak při potřebě v klidu si utřídit myšlenky a načerpat trochu sil. Jak příjemné je chodit pod korunami majestátných stromů, jak uklidňující je sedět a pozorovat hru říčních vln s paprsky slunce nebo závany větru. A před léty byl ostrov i plný života. Kromě různých ptáků na něm našli domov veverky, divocí králíci, myši, občas i ondatry.

V průběhu let však pro mne toto místo ztrácelo a ztrácí původní kredit. Monstrózní stavba s ulicí z betonové zámkové dlažby, časté vjezdy automobilů na ostrov, davy lidí na až příliš hlasitých hudebních produkcích. Již z uvedeného je patrné, jaké podobě ostrova bych dával přednost. Je to však můj názor, nikomu ho nevnucuji, ani nepředkládám k diskuzi. Ostrov je jistě dnes možné upravit podle různých názorů či projektů. Nemělo by se ale zapomínat, že přizpůsobování člověka současnému zrychlujícímu se technickému vývoji koliduje s jeho jinak nastaveným biologickým rytmem. Vždyť i času na obnovu duševních a tělesných sil rapidně ubývá. Ze zkušenosti pak vím, že některé činy nelze dodatečně napravit."

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Župní přebory v sokolské všestrannosti předškolákůŠpičkové mládežnické výkony na Youth Athletics v KolíněFotbalistům Poříčan se nedařilo, Velim si zastřílela, Polepy rozhodly na penalty
Kalendář akcí: Květen
Po
1
8
15
Út
2
9
St
3
10
Čt
4
11
 
5
12
 
So
6
 
Ne
7
21
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (2 inzerátů)
Prodej (13 inzerátů)
Koupě (2 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM