Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Kolín má nový návrh rozpočtu, o jeho konečné podobě však rozhodnou zastupitelé

Rada města Kolína 6. ledna schválila rozpočet města Kolína na letošní rok. Rozhodující slovo mají však zastupitelé, kteří jej projednají 27. ledna.

Kolín má nový návrh rozpočtu, o jeho konečné podobě však rozhodnou zastupitelé
ilustrační fotoFoto: Archiv KP
 
Publikováno: 16.1.2014
Rubrika: Zpravodajství

Nový rozpočet je sestaven jako velmi mírně přebytkový. Na příjmové straně počítá se sumou o 1,17 milionu korun vyšší oproti výdajům. V kostce se dá říct, že rozpočet předpokládá zahájení stavby nového autobusového nádraží hned vedle vlakového a naopak neuvažuje aspoň o začátku stavby víceúčelové haly v areálu Vodního světa. Je rovněž třeba upozornit na to, že letos skončí největší investice v novodobých dějinách Kolína, jíž je modernizace čistírny odpadních vod v Brankovické ulici. Do ní má město nasypat celkem 60 milionů z přibližně 160 milionů korun.

"K příjmové straně jsem přistupovali stejně jako v předchozích letech. Nefigurují v něm žádné spekulativní kapitálové příjmy. Například v něm chybí příjem z prodeje pozemků v Průmyslové zóně Kolín-Ovčáry, který není dopředu dojednán. Opticky by se sice zvýšily příjmy a mohli bychom naplánovat další investice, nicméně jsme odmítli takto postupovat i proto, že je volební rok a nechceme naše případné nástupce uvést do situace, kterou jsme zažili v roce 2010, kdy jsme převzali vedení města. Tehdy jsme zjistili, že je v rozpočtu značná díra, protože počítal se spekulativními příjmy, které se nakonec neuskutečnily. V rozpočtu tedy jsou pouze ty příjmy, jež prošly rozhodovacím procesem. To znamená, že je například podepsána s investorem kupní smlouva nebo byl radou města aspoň odsouhlasen záměr. A i když třeba máme několik dalších zájemců, kteří předem deklarují, že chtějí koupit pozemek v zóně, ale dosud není podepsána smlouva, tak tento hypotetický příjem jsme do rozpočtu nedali. Někomu se tedy mohou zdát kapitálové příjmy města nízké, ale v průběhu roku je lze pomocí rozpočtových opatření zvýšit," komentoval podobu rozpočtu starosta Vít Rakušan.

Celkové příjmy včetně dotací mají činit bezmála 974 milionů korun. Město například počítá se ziskem za prodej pozemků v Průmyslové zóně Kolín-Ovčáry firmám Solarco a CCM Machinery (23,5 milionu korun) a Lotte Group (4,1 milionu). Doplatek v hodnotě 6,5 milionu korun má dojít od společnosti K2 Invest za prodej pozemku v bývalém areálu technických služeb. Téměř 4 miliony korun se čeká za prodej bytů z majetku města a dalších 11 milionů za prodej jiných nemovitostí.

Na straně výdajů, na něž je určeno skoro 973 milionů korun, jsou pro letošek veškeré rozjeté investiční akce. "Investice jsou obrovské, ačkoliv se to nezdá," komentoval 2. místostarosta Jan Pospíšil. Podle jeho tvrzení jde o 250 milionů korun. "Máme velkou zásobárnu investičních akcí. Spoustu z nich jsme museli pro letošek vyškrtat. To se týká rovným dílem všech odborů městského úřadu. Pokud bychom chtěli realizovat všechny návrhy, byl by rozpočet 100 milionů korun v mínusu," doplnil starosta.

Namátkově jde o již vzpomínané dokončení modernizace čistírny odpadních vod (39 milionů korun) či divadelního klubu (5,5 milionu), pokračující opravu vodojemu na Pražském předměstí (500 tisíc) a stavbu cyklostezky ve Veltrubské ulici, zateplování školských a kulturních zařízení (například zateplení městského společenského domu přijde na 17,9 milionu, z čehož finanční prostředky města dosáhnou 9, 5 milionu), výše zmíněné zahájení stavby autobusového nádraží nebo revitalizace zámku v podobě vzniku podnikatelského inkubátoru (z celkových 35 milionů necelou třetinou přispěje město) . Dojít má i na opravu zdi synagogy (250 tisíc), vybudování běžecké trasy v lesoparku Borky (100 tisíc), rekonstrukci dětských hřišť (600 tisíc), stavbu městského lapidária (350 tisíc) a opravu Mnichovické ulice. Plánuje se též rekonstrukce Březinovy ulice, která je v části dlouhodobě propadlá a rozšíří se o 15 parkovacích míst. Chystá se zateplení a změny vizáže domova důchodců.

Splátka úvěrů v tomto roce dosáhne 82,5 milionu korun. Je v ní nejen úhrada dluhu za bytové domy pro zaměstnance TPCA (skoro 68 milionů korun), ale též pokračující vyrovnání ručitelského úvěru ve výši 14,5 milionu korun, jíž Správě městských sportovišť Kolín poskytl Geosan za rekonstrukci akvaparku z doby zhruba před 9 lety. Navrch město pokryje úroky za 39 milionů korun.

Ze dvou nejočekávanějších investic se dostane na jednu, jak jsme napsali v úvodu. Zahájit se má stavba autobusového nádraží, které bude stát v sousedství toho vlakového. Pro letošní rok počítá rozpočet s 30 miliony korun, z toho však 25 milionů má dělat dotace. Vít Rakušan zmínil, že přípravu komplikují problémy technického rázu. Nevyhnutelná je například přeložka vysokonapěťových kabelů, jejichž položení pod komunikací neodpovídá normě. O koupi části pozemku pod novým terminálem se dále s Českými drahami jedná. Podle starosty to vypadá zdárně. Na projektové dokumentaci se už ale pracuje.

Příznivci víceúčelové haly určené zejména pro sportovní účely budou muset ještě počkat. Jak rovněž uvádíme na prvních řádcích, nový rozpočet aspoň se začátkem stavby nepočítá. Vít Rakušan ale i přes tento fakt zahájení nezavrhuje. "Může se stát, že se letos začne stavět. Pokud se Správa městských sportovišť Kolín rozhodne zkusit záměr vysoutěžit, tak je to její rozhodnutí. Ukáže se aspoň, jaká je reálná tržní cena. Záležet bude na příjmové stránce rozpočtu města. Pokud by se během roku vylepšila, je možné stavbu začít za předpokladu, že vysoutěžená částka bude rozumná. Pokud k tomu došlo, platí, že by se začalo stavět, nic víc. Což by nepředpokládalo, že by město Kolín platilo celou sumu," prohlásil. Jak ale vzápětí dodal, tato akce nesmí finančně ohrozit žádnou z investic, které by měly být schváleny 27. ledna v rozpočtu.

Autor článku: M. Černý
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM