Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

Kolínská nábřeží budou během dvou let mnohem atraktivnější

Kolín se zatím nemůže chlubit nábřežími jaké mají třeba Poděbrady či Nymburk. Během jednoho roku by se to ovšem mělo změnit.

Kolínská nábřeží budou během dvou let mnohem atraktivnější
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 17.6.2018 v 8:00, Aktualizováno: 16.6.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Již dnes je jasné, že pravý labský břeh od Legerovy aleje až po lávku na Kmochův ostrov se podaří zútulnit a na řece se objeví i další rekreační molo. Povídali jsme si o tom s místostarostou Michaelem Kašparem.

* V poslední době se objevilo několik vizí na úpravu pravého labského nábřeží. Je to náhoda nebo se na nábřeží nyní cíleně soustředíte?

Náhoda to není. O změnu se snažíme dlouhodobě, ale až letos se podařily dvě zásadní věci. Začátkem roku se nám podařilo koupit asi pětimetrový pruh pozemků od Radimského mlýna k lávce a teď v květnu nám Povodí Labe pronajalo nábřeží podél elektrárny a široký pás nábřeží s Legerovou alejí. Na to jsme čekali tři roky. Teď už záleží jen na nás.

* Jak by tedy mělo vypadat nábřeží u elektrárny a dál směrem k Hánínu?

Jde o pozemky o rozloze 16.000 metrů čtverečních - úzký pruh lemovaný zdí elektrárny a zhruba 600 metrů dlouhé nábřeží za železničním mostem. Získali jsme je do nájmu na 10 let bezplatně, se závazkem, že nábřeží zkultivujeme. Už dnes zde můžete vidět sedm nových laviček, brzy se objeví i odpadkové koše. Výrazné zásahy zde neplánujeme, nábřeží je krásné samo o sobě. Počítáme s pravidelným úklidem a sekáním trávy. Místo by mělo být příjemné na pohled a lákat k vycházkám. Na zdi elektrárny by se později měla objevit informační tabule věnovaná staviteli elektrárny Jaroslavu Fragnerovi a jeho dílu, které připomínají všechny učebnice moderní architektury.

* Jak město získalo pozemek mezi mlýnem a lávkou na ostrov?

S majiteli, Hermínou Domácí a Janem Mandelíkem, jsme jednali dlouho a naším záměrem bylo si pronajmout a rekultivovat celý zpustlý pozemek, který sahá až k areálu zimního stadiónu. To se nepodařilo, nicméně nám za velice slušnou cenu odprodali alespoň pětimetrový pás, o který zde nábřeží rozšíříme. Celkem se jedná o 1.000 metrů čtverečních.

* Co by se na té tisícovce metrů mohlo objevit?

Vzhledem k tomu, že jde o velmi exponovanou lokalitu, doporučil městský architekt, aby vzniknul malý projekt, který bude úpravu řešit. Proměna by se měla uskutečnit příští rok. Pochopitelně se ale budeme snažit prostor zpříjemnit posezením, úpravou zeleně a podobně.

* Několikrát se v minulosti mluvilo o tom, že na nábřeží poblíž mlýna se počítá s bytovou výstavbou. Platí to ještě?

O žádném takovém záměru momentálně nevíme. Průběžně se objevují různé studie, nicméně žádný oficiální projekt nemáme. Podle platného územního plánu je část dnes zarostlých pozemků v sousedství zimního stadiónu určena pro nízkopodlažní bydlení, ale nejde o pozemky přímo na nábřeží.

* Další proměňovanou lokalitou je Podskalské nábřeží pod Práchovnou. Co a kdy se bude dít tady?

Grant, který jsme získali, se netýká přímo nábřeží, ale spíše celé lokality okolo Práchovny. Za přítomnosti městského architekta Davida Mateáska jsme se setkali s obyvateli Skály. Bavili jsme se o možnosti lepšího zpřístupnění Práchovny ve směru od řeky a úpravách stávajících cest. Momentálně neexistuje žádné finální řešení a ani na něj nechceme spěchat. David Mateásko si vzal celou záležitost pod svá křídla a komunikuje v této věci s místním spolkem Zálabská skála. První studie by měla vzniknout v červnu.

* Uvažuje se o zřízení rekreačního přístaviště na Labi či o zřízení koupacích míst?

Ředitelství vodních cest má záměr vybudovat na Labi dvě mola. Jedno by mělo být na zálabské straně kousek nad lávkou na ostrov a druhé na Kmochově ostrově v místě, kde při svých závodech kotví dračí lodě. Jednat by se mělo o podobná mola, jaké je například u restaurace Marina Kolín. Možná se jedno z těchto mol podaří umístit na vodu již letos.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM