Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 20. července 2019

Kolínská záchytka byla už dlouho nechtěným dítětem

Do Nového roku se Kolín probudil sice s nenápadnou, ale přesto zaznamenaníhodnou změnou - po pětadvaceti letech radnice ukončila provoz záchytky, sídlící v Kutnohorské ulici.

Kolínská záchytka byla už dlouho nechtěným dítětem
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 3.2.2019 v 7:00, Aktualizováno: 2.2.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Na úvod připomeňme to, co jsme shodou okolností nedávno psali v retro-rubrice ´Před 25 lety´. Záchytku radnice otevřela přesně před čtvrstoletím, a to jako od počátku zjevně předimenzované zařízení s kapacitou šesti lůžek. Otevřeno tehdy měla od šesté hodiny večerní do šesté ranní, službu v ní sloužil lékař z nemocnice se sanitářem a za pobyt její ´hosté´ zaplatili 600 korun (pokud platili hotově hned při propuštění, o stovku méně). Od počátku existence měla záchytka problém s naplňováním služeb lékařů - ti totiž brali za celonoční službu 415 korun, o víkendu 550 korun a o svátcích 700 korun, navíc nikoliv čistého, ale hrubého. Hned po otevření se objevil i problém, který záchytku provázel po celou dobu její existence - z prvních osmi přijatých ´spiťarů´ zaplatil požadovaný poplatek ´za přespání a úklid zvratků´ pouze jeden a protože se obvykle jednalo o bezdomovce či osoby, řečeno korektním jazykem, ´nepřizpůsobivé´, nemohla se radnice chlubit přílišnými úspěchy ani při pozdějším vymáhání dlužné částky.
V dalších letech prošla záchytka nejrůznějšími peripetiemi ohledně počtu obslužného personálu i způsobu fungování, nic to ale nezměnilo na stavu, kdy rok od roku víc sloužila nikoliv Kolínu, ale celému širokému okolí. Obce i města v okruhu několika desítek kilometrů totiž zjistily, že provozování vlastní záchytky je spojené jen s komplikacemi, a tak si navykly využít záchytku kolínskou, jejíž kapacita bezproblémově stačila. Za ta léta se z toho stalo jakési ´zvykové právo´, a tak se v noci do Kolína sjížděla auta městských i státních policií od Prahy po Čáslav (a severojižním směrem od Sázavy po Nymbursko) s opilci sesbíranými v tomto širokém regionu.
Co z toho měl Kolín? Zjednodušeně řečeno - jen starosti. Záchytka zbytečně zabírá městskou budovu, která by byla využitelná mnohem smysluplnějším způsobem. Města i obce na provoz záchytky sice přispívaly, takto získané peníze ale Kolín ´utopil´ v provozních nákladech, údržbě zařízení a samozřejmě mzdách personálu. Navíc značná část ´nocležníků´ nezaplatila, a protože částku nelze jen tak odepsat, strávili zaměstnanci města zbytečné stovky hodin času při úředních úkonech, spojených s (často od počátku beznadějným) vymáháním dluhů. A navíc - ´klientů´ z Kolína, přijatých na zachýtku, byl jen marginální počet, protože většina osazenstva byla do Kolína svezena z jiných obcí i měst kraje.
Až do loňského roku přesto Kolín záchytku ´toleroval´ a přes vršící se problémy ji udržoval v chodu, i když po legislativních změnách v předchozích letech se ze zákona o zajištění záchytek mají starat nikoliv města a obce, nýbrž kraj (v tomto případě Středočeský). K radikálnímu rozhodnutí záchytku zrušit přiměla kolínskou radnici až další změna zákona, podle které začaly pro tuto zdravotnickou službu platit nové materiálně-technické i personální standardy, jejichž dodržení by pro Kolín bylo složité a hlavně by je radnice nebyla schopná bez rizika garantovat.
Kolín tedy v ročním předstihu ´ústně´ i písemně informoval kraj o tom, že k 31. prosinci 2018 provoz záchytky ukončí, což později, loni v červnu, schválilo i městské zastupitelstvo. Kraj, který má zákonnou povinnost zajistit fungování záchytky v regionu, ovšem nijak nereagoval (nabízela se například varianta, že by kraj zřídil vlastní záchytku v některém ze svých zdravotnických zařízení, například v kutnohorské či kolínské nemocnici) a už před koncem roku tak bylo jasné, že nejbližší funkční záchytkou v celé východní části Středočeského kraje bude léta fungující záchytka v mladoboleslavské nemocnici.
Radnice tedy na podzim svolala jednání všech souvisejících institucí (policie státní i městská, nemocnice atd.), aby stanovila postup v zacházení s nalezenými opilci v ulicích Kolína po uzavření záchytky. Verdikt byl jednoduchý - strážníci či policisté odvezou opilce do nemocnice na lékařské vyšetření, pokud lékař zjistí, že je zdravotně v pořádku a stačí ho jen nechat ´vyspat´, skončí v policejní cele, pokud bude nutný lékařský dozor, hospitalizuje ho nemocnice a bude-li opilec svému okolí (či sobě) nebezpečný, bude převezen na záchytku do Mladé Boleslavi.
Že jde svým způsobem o zcela marginální problém (a že neexistence záchytky v Kolíně nezpůsobí žádné podstatné komplikace) dokazuje i policejní a strážnická statistika prvních lednových týdnů, kdy se na území města neobjevil jediný člověk v natolik intoxikovaném stavu, aby služeb záchytky potřeboval.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM