Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Kolínské muzeum letos otevře dům na náměstí a zahájí dostavbu skanzenu v Kouřimi

Rozhovor s ředitelem Regionálního muzea v Kolíně Vladimírem Rišlinkem

Kolínské muzeum letos otevře dům na náměstí a zahájí dostavbu skanzenu v Kouřimi
 
Publikováno: 26.1.2015 v 6:00, Aktualizováno: 21.1.2015 v 16:00
Rubrika: Kultura

V roce 2012 získalo Regionální muzeum Kolín do své správy tvrz v Hradeníně. Co se na tvrzi za poslední dva roky změnilo a jaký je váš výhled na letošní rok?

V uplynulých dvou letech jsme podnikli především přípravu na zahájení rekonstrukce tvrze. Celý objekt byl vyklizen a zbaven velkého množství odpadků, byla odstraněna náletová vegetace, uskutečnili jsme také nejnutnější opravy střech na stodole a na obytném domě z 19. století. Z hlavní věže tvrze byly demontovány dávno nefunkční trosky provizorního zastřešení z 80. let, které ohrožovaly jak stavbu samotnou, tak kolemjdoucí. Nechali jsme také provést geodetické vytyčení hranic pozemků ve správě muzea, což našim sousedům přineslo nejedno překvapení. Pro účely budoucí rekonstrukce byl zaměřen obytný dům i přilehlý renesanční most. Došlo k novému odbornému zpracování stavebně historického průzkumu celého areálu.

V nejbližší době bude zahájena první etapa rekonstrukce hlavní věže, která by měla být dokončena v srpnu tohoto roku. V tomto případě jsme se museli vypořádat s nepříjemnou prodlevou, která byla způsobena dvojím neúspěchem při výběrovém řízení na dodavatele stavebních prací. Teď ovšem už doufáme, že obnova zdárně proběhne a na věž se po desítkách let vrátí střecha. Potěšilo by nás, kdybychom o zářijových Dnech evropského dědictví mohli návštěvníkům konečně představit také gotický interiér věže. Čekáme na vyhlášení nového dotačního programu Evropské unie, v němž se společně s naším zřizovatelem chceme ucházet o příspěvek na celkovou rekonstrukci tvrze a vybudování centrálního depozitáře.

Minulý rok byla zahájená rekonstrukce Veigertovského domu na Karlově náměstí v Kolíně. Očekáváte, že bude budoucí hlavní budova muzea v Kolíně letos již alespoň zčásti otevřena veřejnosti?

Veigertovský dům bude pro veřejnost otevřen v poslední čtvrtině tohoto roku. Úplné vytvoření nových stálých expozic však bude ještě poměrně náročným procesem, který může trvat i několik let. V hlavní budově našeho muzea ale budou už od otevření probíhat krátkodobé výstavy. Na zahájení připravujeme reprezentativní výstavní projekt, který zatím pracovně nazýváme Poklady Regionálního muzea v Kolíně. Chtěli bychom v něm návštěvníkům představit to nejcennější z našich sbírkových fondů. Často se jedná o naprosté unikáty, které dosud zůstávaly veřejnosti z různých důvodů utajeny.

Jak pokračuje dostavba kouřimského skanzenu? Pracují ve skanzenu nějaké větší týmy řemeslníků a mechanizace nebo proměnu Muzea lidových staveb v Kouřimi zajišťuje menší skupina odborníků?

Vlastní dostavba skanzenu zatím nezačala. V současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby. Po neblahých zkušenostech z nedávné doby doufám, že se tentokrát podaří vybrat firmu, která se tohoto náročného úkolu dokáže zodpovědně zhostit. Pokud vše proběhne podle našich představ, tak by dostavba mohla být zahájena už v únoru. Od podzimních měsíců však ve skanzenu probíhá rozsáhlá údržba stávajících objektů, na níž Středočeský kraj poskytl částku dva miliony korun. Byla dokončena oprava vnějšího pláště domu z Jílového, probíhá restaurování božích muk z Kostelce nad Černými lesy. V nejbližších dnech bude zahájena celková rekonstrukce kovárny ze Starého Bydžova, špýcharu z Hrádku a studny z Kozojed. Přistoupíme rovněž ke druhé etapě obnovy statku z Týřovic. V prosinci skanzen zkrášlily repliky historických plotů u rychty z Bradlecké Lhoty a u stodoly z Durdic.

Která z událostí přinesla muzeu největší ohlas: Výstavy Nálety na Kolín 1944-1945, Poklady starého Egypta nebo spolupořádané Dny kulturního dědictví?

Největší návštěvnosti se těšila výstava Dobrodružství cyklistiky - éra vysokého kola v Čechách, která se konala v Muzeu Kouřimska v Kouřimi. Prohlédly si ji téměř čtyři tisíce osob. Z kolínských výstav vedly vámi zmíněné Nálety na Kolín (téměř 2.400 návštěvníků). Výstavu Poklady starého Egypta zatím navštívilo zhruba o tři sta osob méně, ale musíme si uvědomit, že tato pozoruhodná výstava má před sebou ještě více než polovinu doby svého trvání, protože končí až 31. května. Velký zájem byl také o výstavu Sakrální památky na Českobrodsku v Podlipanském muzeu v Českém Brodě, kterou si prohlédlo více než 2.100 návštěvníků. Dny evropského dědictví v Kolíně a v Kouřimi, stejně jako program Muzejní noci v Českém Brodě a národopisné pořady v kouřimském skanzenu každoročně přilákají stovky až tisíce zájemců. Stala se z toho velmi milá tradice.

Na co se v roce 2015 nejvíc těšíte?

Asi na všechno z toho, o čem byla řeč - zpřístupnění Veigertovského domu, zahájení dostavby skanzenu v Kouřimi a opravy hradenínské tvrze. Veigertovský dům konečně poskytne odpovídající prostory pro činnost muzea ve vztahu k veřejnosti, a navíc se poprvé v historii naší instituce zaměstnanci dočkají kvalitních kanceláří. Možná se to může jevit jako přízemní, ale jsem přesvědčen, že i lepší pracovní prostředí bude mít pozitivní dopad na naše konání. Kouřimský skanzen a tvrz v Hradeníně se po rekonstrukci změní téměř k nepoznání a jistě přilákají mnoho dalších zájemců o historii.

Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně s císařskou korunou.
Foto: Archiv muzea
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Nabídka Kolínského kulturního léta byla pestráSvatohavelské posvícení v kouřimském skanzenuStadión AFK fotbalový mač neviděl už léta a zarůstá lebedouDraslovka získala souhlas k přestavbě
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM